Judit
-2 °C
8 °C

Március 15-e alkalmából kintüntetéseket adott át Görgey Gábor

2003.03.14. 16:36
Görgey Gábor, a nemzeti kulturális örökség minisztere március 15-e alkalmából művészeti díjakat adott át pénteken Budapesten, az Iparművészeti Múzeumban. A kulturális tárca vezetője köszöntőjében kiemelte, a kitüntetésben részesült művészek, alkotók tevékenységükkel, életművükkel méltán érdemelték ki az elismerést.

Mádl Ferenc, a Magyar Köztársaság elnöke megbízásából Görgey a Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesítette: Gőz László harsonaművészt, a Budapest Music Center igazgatóját, Hőnig Lászlónét, a Madách Színház gondnokát, Kővágó Zsuzsannát, a Magyar Táncművészeti Főiskola adjunktusát, Tóth Sándort, a Pécsi Nemzeti Színház koreográfusát, Tóth Tibort, a jászberényi Autoelektro Kft. személyzeti vezetőjét és Varga Csaba Balázs Béla-díjas rajzfilmrendezőt.

Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszt kitüntetést ebben az évben Géczy Éva nyugalmazott táncművész, Heller Gasztonné, a Magyar Állami Operaház vezető balettkorrepetitorának, Kanyó Béla fotóművész, Marjainé Kiss Anna Mária, a Pesti Magyar Színház pénzügyi csoportvezetője, Sárosi János, a Magyar Cirkusz és Varieté Művésztelep vezetőjének, és Zatykó Györgynek, a Békés megyei Jókai Színház világosítótár-vezetője vehette készhez.

A köztársasági elnök a Magyar Köztársasági Bronz Érdemkereszt kitüntetést adományozta Kármán Györgyné mozdulatművész, pedagógusnak, a Magyar Mozdulatkultúra Egyesület elnökhelyettesének.

A mozgókép területén kifejtett kiemelkedő alkotó tevékenységéért Balázs Béla-díjban részesült Marton Frigyes filmoperatőr, Dettre Gábor filmrendező, Kamondi Zoltán rendező, Kiss Beáta szinkronrendező, Mundruczó Kornél, filmrendező, Oláh Gábor rendező, Óvári Lajos filmgyártásvezető, Szaladják István játékfilm-operatőr, Takács Vera a Magyar Televízió Rt. vezető szerkesztőjének.

Emellett kiemelkedő fotóművészi tevékenységéért Balogh Rudolf-díjat kapott Gulyás Miklós fotográfus, Habik Csaba fotoriporter Vancsó Zoltán fotográfus.

A kultúra és a közművelődés területén végzett kiemelkedő szakmai tevékenységéért Bánffy Miklós-díjban részesült Boros Géza, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma művészeti főtanácsosa Rózsahegyi János, a Somogyi Könyvtár gazdasági igazgató-főkönyvtárosa, Lampl Lajos, a MASZK Országos Színészegyesület ügyvezető titkára, Laux József előadóművész, Schnitzler László, a Magyar Állami Operaház hang- és video-technikusa, Tuza Jánosné, a Mikroszkóp Színpad művészeti titkára.

A köztársasági elnök bábszínész, rendező, tervező, dramaturg, zeneszerző, műfordítói tevékenysége elismeréséül Blattner Géza-díjat adományozott: Kovács Géza bábművésznek, Lengyel Pál rendezőnek.

Kiemelkedő zeneszerzői, zenei rendezői, művészi tevékenységéért Erkel Ferenc-díjat adott át: Bárány Gusztávnak, a Magyar Rádió Rt. zenei rendezőjének, Binder Károly zeneszerző, zongoraművésznek, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszék vezetőjének, Serei Zsolt zeneszerző-karmesternek, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem adjunktusának.

Kiemelkedő iparművészeti, ipari tervezőművészeti tevékenységéért Ferenczy Noémi-díjat adományozott: Bán Mariann keramikusnak, Bárd Johanna alkalmazott grafikus, tipográfusnak, Berzy Katalin keramikusművésznek, Csenki Éva iparművész-restaurátornak, Czebe István üvegtervező iparművésznek, Gyimóthy György formatervezőnek, Keresztes Dóra grafikus-tervezőművésznek, Kopcsányi Ottó ötvösművésznek, Lencsés Ida kárpitművésznek Morelli Edit tűzzománc-művésznek, Pápai Lívia kárpitművésznek, Szekér Ferenc belsőépítésznek.

A táncművészet területén végzett alkotói, előadói, tudományos pedagógiai tevékenységéért Harangozó Gyula-díjat adományozott: Castillo Doloresnek, a Magyar Nemzeti Balett címzetes magántáncosának, Egerházi Attilának, a Pécsi Balett koreográfus, művészeti vezetőjének, Juhász Zsoltnak, a BM Duna Művészegyüttes koreográfus, táncos szólistájának, Laczó Zsuzsának, a Debreceni Balett magántáncosának, Mándy Ildikó táncművész, koreográfusnak, Rusorán Gabriellának, a Honvéd Együttes táncos-szólistájának, Szögi Csaba táncművész-koreográfusnak, a Közép-Európa Táncszínház igazgatójának.

Kiemelkedő artistaművészi tevékenységéért Hortobágyi Károly-díjat adományozott: Richter Flóriánnak, a Magyar Nemzeti Cirkusz lovas-akrobatájának.

Kiemelkedő képzőművészeti tevékenységéért Munkácsy Mihály-díjat adományozott: Butak András grafikusművésznek, Drozdik Orsolya képzőművésznek, Gábor Éva Mária szobrászművésznek, Hajdú László festőművésznek, Ifj. Bóna István festőrestaurátor-művésznek Jakobovits Miklós nagyváradi festőművésznek, Karátson Gábor festőművésznek, Ócsai Károly szobrászművésznek, Rácmolnár Sándor grafikusnak, Rozmann Ágnes tervezőgrafikus-művésznek, Sebestyén Zoltán festőművésznek, Trombitás Tamás festőművésznek, Zsemlye Ildikó szobrászművésznek.

Kiemelkedő zenés színházi rendezői, színháztudományi, dramaturgi és műfordítói tevékenységéért Nádasdy Kálmán-díjat adományozott: Huszár Klára, nyugalmazott operarendező, zeneíró, műfordítónak, Romhányi Ágnesnek, a Magyar Állami Operaház dramaturgjának.

A képzőművészet és iparművészet, valamint a fotóművészet területén végzett kiemelkedő művészettörténészi, művészetírói, műelméleti, műkritikusi tevékenységéért Németh Lajos-díjat adományozott: Askercz Évának, a Soproni Múzeum főmuzeológusának, Hajdu István műkritikus, szerkesztőnek, Molnár Éva művészettörténésznek.

Kiemelkedő zenetudományi, zenekritikai és zenei ismeretterjesztő tevékenységéért Szabolcsi Bence-díjat adományozott: László Ferenc kolozsvári zenetörténésznek, Sólyom György zenetörténésznek.

A szakmai kuratórium konszenzussal hozott javaslata alapján, kiemelkedő újságírói tevékenységéért Táncsics Mihály-díjat adományozott: Balázs Géza nyelvész, újságírónak, Harmath Károlynak, az Agapé Kiadó főszerkesztő-igazgatójának, Füzesi Magdának, a beregszászi Beregi Hírlap szerkesztőjének, Jolsvai András vezető szerkesztőnek, László Ágnes újságírónak, Martin Józsefnek, a Vasárnapi Hírek főszerkesztő-helyettesének.