A Párisi Nagyáruház az olvasók kedvence
További Klassz cikkek
Ha olvasóinkon múlik, akkor hamarosan vége lesz az ósdi, igénytelen vagy öncélú építészet korának. Három olyan épületet választottak a legjobbnak csütörtöki szavazásunkon, amelyekbe a szofisztikált, talpig feketébe öltözött építészek sem tudnának belekötni.
Első helyen végzett a Párisi Nagyáruházzá alakított Divatcsarnok, amely jelzi, hogy önök rajonganak a múlt nagystílű építészetéért, de el tudják képzelni, hogy a restaurálás során finoman azért megjelenjenek a kor jegyei. Mint például egy üvegbálna, ami az egyik mellékutcából, távolról látható a tető magasságában. (Tervező: Tiba János)
Második helyen zárt az első magyar űrközpontnak tűnő épület, amelyet Market-székház néven futtatnak. De ha valóban csak irodaépület, akkor vajon miért terveztek egy óriási lukat a fekete dobozba pakolt két üvegtömb közé, a tetőre?
Bármi is legyen a rejtély megoldása, önök egy olyan visszafogott, nemzetközi szinten is izgalmas épületet jutalmaztak szavazataikkal, amelyen nincsenek parasztvakító megoldások: az építészet visszafogott eszközeivel hoz létre mértéktartó, mégis figyelemfelkeltő formát. (Felelős építész tervező: Dúzs Sándor)
Az pedig, hogy harmadik helyezettnek a szürke, befelé forduló, csak az arányokkal játszó Black Box műteremházat hozták ki, jelzi, olvasóinkat nem lehet megvezetni. A tömb megvalósítja, amiről az építészet szól, a funkció és a forma egységét. Közben komor színeivel és zártságával nem ridegséget sugároz, hanem jó ízlést. (Tervezők: Bodrossy Attila, Czigány Tamás)
A csütörtök esti médiaszavazáson Rózsa Péter tévés szerkesztő lelkesen emlékezett vissza látogatására, ahol azt látta, az építészhallgatók 24 órában használják a műteremházat. Az épület belső kialakítása ugyanis olyan, hogy a szobák nagyszerűen használhatóak elmélyült tevékenységre, de ha az átriumra nyíló ablakokat kinyitják, egyetlen térré olvadnak össze a műtermek, így közös munkára is alkalmas.
Mosogatószivacs Dubajba
A műteremházat választotta a legjobbnak csütörtök este az újságírókból álló zsűri. Majd olvasóinkkal összhangban a Market-irodaházat tette a második helyre. Harmadik a Szépvölgyi úti Braun-irodaház lett, amely az óbudai környezetbe illeszkedésével, ugyanakkor eredeti és kortárs megoldásaival nyűgözte le az újságírókat. (Építész vezető tervező: Varga Tamás)
A tervek közül a Csodák Palotáját egy mosonmagyaróvári magtárba költöztető projekt nyert. Németh Dávid diplomamunkája egyetlen, elegáns mozdulattal nyúlt a hosszú épülethez, úgy növelve meg annak terét, hogy közben nem fedte el az eredeti formát.
Különdíjat kapott az óriási mosogatószivacsot formázó dubaji magas jel (tervezők: Barcza Gergely, Korintus Gábor, Kukucska Gergely, Weiser Balázs).