További Klassz cikkek
1987 volt. A Jappán című könyv szerzői szerint abban az évben már két csatornát lehetet fogni a tévében, 8 forintért be lehetett jutni a Hair vetítésére, és Madonna már nem volt szűz. "Senki nem hitte el, hogy akkor kimegyünk Japánba. Aztán azt nem hitte senki, hogy hazajövünk" - kezdte visszaemlékezést lapunk kérdésére Badár Sándor színész, aki "komájával" a színész és szánhúzókutya-tenyésztő Horváth Jánossal együtt a szentesi művházban vetített karate videofilmek hatása alatt vágott neki az útnak.
A beérett élményanyag és a retróipar
Badárnak és Horvátnak azonban semmilyen célja nincs ezzel a könyvvel. Ezt állítják legalábbis az előszóban. A kiadást pedig egy spontán beszélgetésnek köszönhetik. "Hazatérésünk óta terveztük megírni ezt a könyvet, mostanára igazán beérett az élményanyag" - tette hozzá Badár Sándor, aki a könyvbemutatón szerzőtársával együtt - saját kifejezésükkel - dumaszínházat rendezett. A rögtönzés első mondatában elhangzott, a könyvről nem szeretnének beszélni, de leginkább mégis arról volt szó.
Jakuzzák, és az óvszerautomata
"Hálásak vagyunk Leonard Schrader amerikai írónak, aki Jakuzák című regényével megpecsételte a sorsunkat. Az író olyan részletesen vázolta a tokiói alvilág működését, hogy a könyvet térképként használhattuk" - mondta Badár. A hagyományos térképet egyébként is egy japán óvszerautomatán felejtették.
"Leírtuk, hogy volt. A lényeg az, hogy még az óvodában is oroszul ütöttek. Ennek ellenére nulla orosz nyelvtudással álltunk a moszkvai határőrségen. Petrányi Zsolt pedig csak akkor kelt a védelmünkre, amikor a bajonettet már alánk tolták" - folytatta Badár egy újabb szereplőt említve. Petrányi Zsolt művészettörténész szintén Japánba tartott egy tanulmányútra, hogy a buddhizmust kutassa. Közös vonás, hogy Horváthék pedig javarészt buddhista templomokban szálltak meg.
Lopott walkman és a polisz
"Vagy épp egy parkban töltöttük az éjszakát az áruházban lopott walkmannel. Amikor is feltűnt négy rendőrcsizma, ahogy felénk közeledett. Gyorsan átgondoltuk, lopásért öt vagy tíz évet kaphatunk-e, és hogy miért éppen az utolsó napon kapnak el? De végül megkértek minket: kedves fiatalemberek, ha lehet, ne a polisz akademi mellett aludjanak, hanem egy kicsit arrébb " - mondta Badár Sándor, aki sejthetőleg nem értette ilyen tisztán a japán utasítást. "Természetesen nem beszéltük a nyelvet. Badár arabot és lovárit is kevert a szóhasználatába" - helyesbített Horváth János, mielőtt végleg elvesztünk volna a bennfentes kalandok közt.