Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMAz MTVA körbepisilte a vizes vb-t
További Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
A nemzetközi sportesemények jogai, legyenek azok marketing, tévés vagy bármilyen más jellegűek, az adott eseményt rendező sportszervezet kezében vannak. NOB, FIFA, UEFA, FINA, mindegy, hogy a betűtésztalevesből mi került a kanálba, egy dolog közös bennük: úgy ragaszkodnak ezekhez a jogokhoz, mint egyszeri miniszterelnök a kis(szellem)vasútjához. Érthető, hiszen pénzük ebből van, a közvetítési jogok értékesítéséből, a különböző szponzorációs szintekre behúzott támogatóktól befolyó súlyos milliókból, a sportesemény logójával díszített zsinórtangából és hasonlókból. Nagyon megnézik, kit és mennyire engednek a húsosfazék közelébe.
Már a tévés jogok felértékelődése (értsd: elképesztő összegeket kérnek el értük) előtt is nagyon szigorúan fogták azt, hogy egy eseményről ki, mikor és mit mutathat, kivel interjúzhat és hová mehet be. Alapesetben a sportszövetség, jelen esetben a FINA meghatározhatja, milyen jogokat ad át a helyi műsorszórónak (host broadcaster), azaz annak a cégnek, amelyik a közvetítést, a nemzetközi jelet – amit az egész világ átvesz – előállítja. Ez a cég a magyar világeseményeken az MTVA, egyrészt mert tagja az EBU-nak (Európai Műsorszórók Egyesülete), másrészt nekik van megfelelő infrastruktúrájuk, harmadrészt meg azért, mert minden szervezet szereti, ha a vb-t, Eb-t, olimpiát közvetítő tévé országos és szabadon fogható.
A FINA, kiindulva az előző, 2015-ös vb médiaszabályzatából (az ideit nem leltük online), a tévés jogok esetében úgy jár el, hogy az összes jogot átadja a helyi partnernek, és ezzel le is rendezte a dolgot, közzéteszi, hogy innentől senki más nem forgathat SEHOL, azaz a hivatalos versenyhelyszíneken (uszoda, szálloda, bármi, ami a vb-hez köthető), még a sajtótájékoztatókon sem, csak akkor, ha erről külön megállapodást köt a helyi jogtulajdonossal. Ez az eljárás egyébként szokatlanul szigorúnak tűnhet, de nem az, a NOB, az UEFA és a FIFA is notóriusan ragaszkodik ahhoz, hogy a képanyag az arra felhatalmazott tévéktől származzon, amiből országonként meg egy van.
Az RTL és az ATV az Index kérdésére megerősítette, hogy az MTVA nem engedélyezte számukra a forgatást a sajtótájékoztatókon sem. Az MTVA levelében az áll:
- A FINA-vb hivatalos helyszínein kizárólag a jogtulajdonos tévétársaságok dolgozhatnak, beleértve a mixed zónákat és a szurkolói zónákat is.
- A nem jogtulajdonos tévétársaságoktól stáb kizárólag akkor kaphat akkreditációt, amennyiben a magyar jogtulajdonos MTVA-val megállapodtak, és az MTVA ezt írásban jelzi a vb szervezői felé.
- A megállapodás tárgya ez esetben is csak a mixed zónában és/vagy szurkolói zónában történő forgatás lehet – magán a versenyeken kizárólag a Host Broadcaster kamerái dolgozhatnak, a versenyekről az MTVA biztosít képanyagot.
- Amennyiben nincs megállapodás az MTVA-val, a vonatkozó FINA-előírás értelmében a nem jogtulajdonos tévétársaságok részéről egy fő újságíró akkreditációját tudjuk elfogadni, aki az írott sajtót megillető jogokkal dolgozhat, azaz megnézheti a versenyeket a sajtótribünről, találkozhat a sportolókkal a mixed zónában, de ott nem készíthet elektronikus felvételt.
Azaz az MTVA a FINA-tól megkapott jogok birtokában tehát köthet különmegállapodást a tévékkel, ennek feltételeiről viszont nem tudunk semmit, mert nem fognak kötni, legalábbis erről tájékoztatták az RTL-t.
Híranyagot szívesen adnak át másnak is, egy másodpercet 1000 forintért, ami az olimpiai közvetítések díjának felel meg. Hiába, kiemelt sporteseményről van szó, nem véletlenül került vagy 200 milliárd forintba. Igaz, a logika azt diktálná, hogy ha már ennyi pénzt rászánunk valamire, akkor ne kizárólag egy országos szinten 10 százalékos közönségarányt produkáló tévében promotáljuk (bár a nézettség felhúzására ez azért alkalmas lesz), és legalább az olyan eseményekre engedjük be a többi tévét, ami alkalmas a hírverésre. Egy apróság, még mielőtt: itthon az Eurosporton is lehet majd látni a vb eseményeit, de a páneurópai sporttévé helyzete teljesen más, nem számít hazai médiumnak.
Félreértés ne essék, az RTL, a Hír TV, az ATV és a többi tévé nem a versenyekről akar forgatni, nem a medence szélén akarja az MTVA operatőrét félrelökve kérdezgetni Hosszú Katinkát, tudósítani szeretnének a sajtótájékoztatókról. Az MTVA nem élt ezzel a lehetőséggel, megtartotta magának az egészet. Joga van hozzá, erkölcsi alapja nem. (Az MTVA-t is megkerestük az ügyben, nem válaszoltak.) (Az Mno.hu cikke itt olvasható)
Update: válaszolt az MTVA, és természetesen a FINA-ra mutogat, illetve elkeni a kérdést:
Senkit nem tilt ki az MTVA a vizes vb-ről
Az MTVA senkit sem tilt ki Magyarország történetének eddigi legnagyobb sporteseményéről. Folytatva az eddig hagyományokat, a nem jogtulajdonos médiumok továbbra is forgathatnak az úgynevezett vegyes zónában, így oda a televíziós stábok kamerával is bemehetnek – amennyiben erről a szervező, jelen esetben a FINA nem határoz másként.
A közelmúlt más világeseményeihez hasonlóan azonban – jogtulajdonosoként - továbbra is fenntartjuk a jogot, hogy magáról az eseményről (értsd: úszószámok, vízilabda mérkőzések, szinkronúszó gyakorlatok, ugrások, eredményhirdetések) egyetlen más magyarországi médium sem forgathat.
Ez azért különösen cinikus, mert ők, mármint az MTVA volt az, aki két tévének is (RTL és ATV) azt írta, hogy az MTVA megtartja magának a kizárólagosság jogát, így a vizes vb helyszínein nem engedélyezett a forgatás, illetve az, hogy A FINA vb hivatalos helyszínein kizárólag a jogtulajdonos tévétársaságok dolgozhatnak, beleértve a Mixed Zónákat és a Szurkolói Zónákat is. Ezek után azt válaszolni, hogy a nem jogtulajdonos médiumok forgathatnak, ha arra a FINA engedélyt ad, mellébeszélés, az meg pláne, hogy a második bekezdésbe az eseményt magát is belekeverik a vitába, miközben a versenyeken egy magyar tévé sem akart forgatni, ha jól tudjuk (pontosan tudják, hogy nem lehet.)
Nyitókép: Water Lali és Water Lili a 2017-es budapesti FINA vizes világbajnokság kabalafigurái a megnyitó ünnepségének helyszínén a Jane Haining rakparton 2017. június 28-án. Fotó: Illyés Tibor/MTI