Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMVárhatóan az év végén tűzi műsorra a Magyar Televízió a Modern képmesék című, M. Tóth Géza rendező irányításával készülő animációs filmsorozatot - tájékoztatott a közszolgálati csatorna sajtóosztálya szerdán.
Az Oscar-díjra jelölt Maestro rendezője a rendszerváltás után nehéz helyzetbe került magyar animációt kívánja ismét méltó formában megmutatni. A Kedd Stúdió alkotógárdája a Magyar Televízió megbízásából már dolgozik az első, nyolcvan részes szérián - áll a közleményben.
M. Tóth Schwajda Gergővel, az MTV vezető szerkesztőjével együtt dolgozta ki a filmtervet. Az alkotók szándéka szerint a Modern képmesék a XXI. századi vizuális formanyelv elemeit alkalmazva, szórakoztató formában dolgoz fel közéleti témákat.
"A sorozat markánsan képviseli azt a szemléletmódot, mely tájékozott polgárok alaposan mérlegelt döntéseire építi a demokráciát" - idézi M. Tóth Gézát az MTV közleménye.
A rajzfilmsorozat az alapvető ismeretek átadása mellett az eltérő nézőpontok megjelenítésével ösztönzi a társadalmi párbeszédet, ennek érdekében, ha kell, akár provokál is. Közérdekű témákra fókuszálnak, az egyes epizódok felvetik például a korrupció, az önkormányzatiság, a nyugdíj mindenkit érintő kérdéseit.
A Fidesznek már nem tetszik
Az MTV tájékoztatása szerint a Modern képmesék költségvetése meghaladja a kétszázmillió forintot, így a sorozat megvalósításához külső pénzügyi forrásokat is bevontak. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség európai uniós, a Miniszterelnöki Hivatal hazai forrásból részt vállalt a finanszírozásból, 73, illetve 90 millió forinttal.
A Fidesz a támogatások összege hallatán nem tetszését fejezte ki. Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője szerdán egy sajtótájékoztatón felszólította a kormányt, hogy ne nézze az embereket óvodásnak. A 163 millió forint ugyanis kb. 543 333 ezer vizitdíjnak felel meg, és ennyi pénzből akarja a kormány megmagyarázni az embereknek, hogy miért is jó nekik, hogy vizitdíjat fizetnek.