Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
Magyarország megint bekerült a nemzetközi hírekbe, ugyanis Fóton forgatták a BBC1 legújabb nagy vállalkozását, a 8 millió fontos (3,3 milliárd forint) büdzséből készülő, 13 részes Robin Hood-sorozatot, ám a mesterszalagokat valaki ellopta.
A hírt a Sun bulvárlap írta meg, az Index kérdésére a BBC sajtóosztályán megerősítették, hogy HD-szalagok és más felszerelési tárgyak tűntek el, ezért a Robin Hood csak a tervezettnél később fog elkészülni. A szériát készítő Tiger Aspect független produkciós cég pedig "minden ésszerű lépést megtesz", hogy visszaszerezze a kazettákat - mondták el Londonban.
Zsarolás, váltságdíj
Az Index információja szerint az ésszerű lépések egyike, hogy 15 millió forintot ajánlottak fel a megtalálónak. Ez tudomásunk szerint egyfajta váltságdíj, hiszen a szalagoknak nincs forgalmi értékük, így szinte biztos, hogy egy bennfentes stábtag lopta el őket, hogy később megzsarolhassa velük a Tiger Aspectet. (A HDTV-technológia annyira újdonság, hogy még a BBC-nek is csak ez lett volna az első ilyen technikával készült sorozata, így a kazettákra nincs felvevőpiac.)
A mirror.co.uk cikke szerint a tolvajok egymillió fontot (408 millió forintot) követelnek a túszul ejtett kazettákért, a tévécsatorna pedig azon hezitál, hogy fizessen, vagy újraforgassák a tévészéria jó részét. Az Index azonban beszélt a produkció egyik munkatársával, aki elmondta, hogy a pótforgatás nem lehetőség, hanem már meg is kezdődött, sőt beszélgetésünk idején is zajlott. Ez a tény, plusz a felajánlott 15 millió forint, illetve az, hogy az ügyben rendőrségi feljelentést is tettek, azt valószínűsítik, hogy a brit bulvársajtó információi nem pontosak.
Lehetett-e statiszta?
A Mirror és a Sun egyaránt egy meggyanúsított magyar statisztáról beszél. Pap Judit őrnagy a Pest megyei főkapitányságról azonban nem tudott megerősíteni ilyesmit, annyit azonban igen, hogy lopás miatt nyomoznak. Az ügy több közeli ismerője egybehangzóan állította, hogy kizárt, hogy egy statiszta követte volna el a dolgot. A tolvaj vagy tolvajok pontosan tudták, hogy mit keresnek, vagyis egy, a legújabb technológiához is értő filmes lehetett a tettes.
Rács, homály, gyanú
Az ügy körül amúgy is rengeteg a homály. Kezdve azzal, hogy - amint azt az egyik érintett elmesélte - a mesterszalagokról nem volt másolat, vagyis csak egy avi formátumú, komolyabb felhasználásra alkalmatlan verzió készült. Egy hozzáértő szerint alapdolog, hogy az értékes mesterszalagról azonnal másolatot készítsenek, majd azt vágják meg. Itt nem volt ilyen.
A kazettákat egy olyan hétvégén lopták el a Mafilm Rt-től bérelt telephelyről, amikor éppen nem volt forgatás. Az őrzést a produkció maga szervezte meg, a portaőrséget a Mafilm Szcenika Kft. adta. Meg nem erősített értesüléseink szerint az épület mind a négy földszinti ajtaja zárva volt, az érintett emeleti folyosó két végén viszont - ki tudja, miért - nyitva hagyták a vasrácsot. Az ott található helyiségek közül pont a vágószoba ajtaján felejtették el bezárni a rácsot, az ajtót a tolvaj vagy tolvajok betörték.
A titokzatos elemek közé tartozik, hogy - szintén meg nem erősített értesülésünk szerint - pár héttel ezelőtt betörtek a produkció magyar partnerének budapesti irodájába, ahonnan állítólag elraboltak egy amúgy üres páncélszekrényt. A magyar produkciós céget a cikk közléséig nem sikerült elérnünk.
Félnek a rossz renométól
Egy hazai filmes szakember a különös körülmények miatt - bármifajta bizonyíték nélkül - megpendítette, hogy akár önlopás is történhetett, például ha a brit tévések szívesen újraforgatták volna a kevésbé sikerült részeket. Az ilyen elméletek nyilván azért is röppenhettek fel, mert a hazai filmes szakmát igen érzékenyen érintheti a kínos incidens. Az olcsó forgatásokkal és a vonatkozó adókedvezménnyel egyre több nemzetközi produkciót idevonzó iparágnak szörnyű reklám az eset.
A brit sajtó azért is foglalkozik részletesen az üggyel, mert a Robin Hood-sorozatot szeptemberben kezdte volna sugározni a BBC1, már az ízelítőjét is bemutatták, így a közönség felspanolva várta a klasszikus angol történetet.