További Mozi cikkek
Sztrájkol a gonosz
A filmstúdió ígéretei szerint azonban az utolsó kis digitális trükkel is végeznek a díszbemutatóig, amit Wellingtonban, a forgatásnak otthont adó Új-Zéland fővárosában tartanak majd. Az ünnepi ceremónián ott lesz a trilógia minden sztárja, így Elijah Wood, Liv Taylor és Cate Blanchett, sőt a bulvárlapok értesülései szerint megjelenik a film betétdalát éneklő Annie Lennox is.
Egyedül a Szarumánt alakító Christopher Lee marad távol az eseménytől, mivel így akar tiltakozni az ellen, hogy egyszerűen kivágták a harmadik rész végleges verziójából. A gonosszal szövetkező varázsló a film első felében egy hét perces párbajjelenet végén halt volna meg, de Peter Jackson végül ismeretlen okokból kihagyott minden képkockát, amiben feltűnt volna a fehér szakállú, de sötét lelkű varázsló. A 81 éves színész rajongói ugyan internetes tiltakozó akciókat rendeztek, és petíciókat is benyújtottak a filmstúdióhoz, az alkotók azonban hajthatatlanok, ráadásul az okokról sem beszélnek.
Tekintse meg képeinket! |
Nem csak Új-Zélandon, hanem a világ minden pontján nagy várakozások előzik meg a film bemutatóját. Norvégiában sokan három hétig álltak sorba a december 17-ére szóló jegyekért, az Egyesült Államokban pedig volt, aki 455 dollárt adott egyetlen belépőért egy internetes aukción.
Virtuális vérontás
A Gyűrűk Ura befejező epizódjáról felröppent információk szerint a trilógia rajongói és a fantasy szerelmesei nem fognak csalódni a filmben, hiszen A király visszatér trükkjei felülmúlják az eddigi epizódokban látott effekteket, a csatajelenetek pedig sokak szerint egyenesen megújítják majd a háborús- és kalandfilm műfaját. A filmtörténet eddigi legnagyobb csatajeleneteit ugyanis újszerű módón, mesterséges intelligencia segítségével forgatták le az alkotók.
A digitális effekteket szállít Weta Digital négy évnyi kemény fejlesztőmunka eredményeképpen megalkotta a Massive elnevezésű tömegszimulációs programot, amely képes önállóan irányítani akár több százezres virtuális hadseregeket is. A programot ugyan már bevetettek az első rész prológusában és a Két torony ostromjelenetében, de a szoftver a harmadik részben, Minas Tirith ostrománál és a Fekete Kapunál mutatja meg igazi erejét.
A Massive mesterséges intelligenciával ellátott szereplői felismerik egymásban az ellenséget, így ha például a szimulációban egy ork találkozik egy tündével, biztos vérrontásba torkollanak az események. A harcot a karakterek előre beállított biológiai és mentális jellemzői határozzák meg, és természetesen hat az eseményekre a környezet is.
A program tehát szimulálja a csata minden pillanatát, csupán azt kell neki megadni, hogy melyik fél nyerjen. A szoftver tesztelése során azonban az is előfordult, hogy az elfek az előre beállított végkifejlettel mit sem törődve egyszerűen megfutamodtak a túlerőben lévő orkok elől.
A Massive minden egyes szereplője háromszázötven előre gyártott egy másodperces mozdulatsorral rendelkezik, amiket élő emberek mozgását digitalizálva alakítottak ki. A mozdulatokat ráadásul úgy vették fel, hogy azokat akár össze is lehet fűzni, így például egy kardcsapásból vissza lehet vonulni, de a pengeváltás után akár védekezhet, támadhat, vagy futhat is a karakter. Minden alapmozdulatból többféle változat létezett a véletlenszerűség szimulálására, éppen ezért az alkotók a számítások végéig nem tudhatták, hogy a virtuális szereplők pontosan mit is csinálnak majd a jelentben.
Az emberi tényező
Nem minden tömegjelenet született azonban a számítógépek merevlemezén, a forgatáson több ezer statiszta vett rész, így például az új-zélandi hadsereg szinte teljes állományát megcsodálhatjuk ork vagy éppen elf jelmezbe bújva. A csatazajokat sem a számítógép generálja, az öldöklést kísérő hangorkánt ugyanis egy wellingtoni rögbistadionban vették fel. A tavalyi szezonnyitó meccs után a produkció hangmérnökei egyszerűen megkérték a nézőket, hogy maradjanak még pár percig, és üvöltsenek, amilyen hangosan csak tudnak.
Klikk a képre! |
A színészek azonban nem hiába szenvedtek, hiszen megpróbáltatásaik közepette is sikerre vitték a filmtörténelem egyik legnagyobb üzleti vállalkozását. A trilógia ugyanis már most vastagon nyereséges, hiszen a három részbe fektetett 297 millió dollár már az első kép epizód alatt 1,78 milliárd dollárt fialt. Ha a filmstúdió számításai bejönnek, és a harmadik film összbevétele világviszonylatban meghaladja az egymilliárd dollárt, a befektetők alig három év alatt akár meg is tízszerezhetik befektetett dollárjaikat, ez pedig még a filmiparban is kiugróan magas hozamnak számít.