Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Mozi cikkek
Egy Tini Nidzsa |
Ennek a szellemi igénynek a kielégítésére születtek meg olyan művek, mint például az Ezüsttó kincse, a Timur és csapata, vagy -a Yamakasi című film első három perce után nyilvánvaló- Luc Besson forgatókönyvíró/producer mozija is. A különbség csak annyi, hogy a színhely ezúttal nem a vadnyugat, vagy a szovjet kolhozok vidéke, hanem egy nagyváros, Párizs. Meg, hogy ez a film elsősorban vérprofi, és csak aztán ifjúsági.
Nem is várunk mást Besson-tól. Az Élet halál harc, a Metró, a Nagy kékség rendezője végleg szakított ugyan a formabontó történetekkel, az egyedi képi világgal, mindazzal, ami a berobbantotta őt a filmművészetbe, de nem engedett a feszes cselekményvezetésből, a hatásosan komponált képekből. És persze abból sem, hogy filmjei a fiatal generációnak szóljanak. Minél idősebb, annál fiatalabbaknak.
Besson jól tudja, hogy sikeres tinifilmet két csapáson lehet vezetni: a romantikus vagy a lázadó motívum mentén. Az első csók körül bonyolódó történetet (egyelőre) szerencsére parlagon hagyta a mester, maradt hát a lázadás. Lévén a hét főszereplő korunk egyik fejlett országában él, nagy célok és eszmék hiányában, a gravitáció ellen lázadnak. Házfalakra másznak, és felhőkarcolók tetejéről nézik a napfelkeltét.
Vöröslő égboltból azonban nem lesz sikerfilm, így hamarosan felbukkan a színen a Beteg Kisfiú. Gyors szívátültetésre lenne szüksége, de családja olyan szegény, hogy nem engedhetik meg a költséges beavatkozást. E rövid bevezető után a Yamakasi név alatt futó hét tini-nindzsa immár legitim lendülhet akcióba: bravúros mászótehetségüket kihasználva egy nap alatt végigjárják a kórház vezető orvosainak villáit, és -cél szentesíti az eszközt alapon- összerabolják a szükséges összeget. A kalandok végén pedig nagy bulit rendeznek, ahol ott van a Beteg Kisfiú is, biztos még aznap beültették neki az új szívet.
Lö Krú |
Ha azonban társadalmi különbségekről és gettó öntudatról van szó, jobban járunk Kassovitz Gyűlölet-ével. A nagyvárosi szamuráj szellemiségről Jarmousch készített mozit, Szellemkutya címmel (a zenei stílus is innen lett nyúlva). A Yamakasi látványos mozgásának előképét pedig a Mátrixban találhatjuk meg. E három mozi legjellemzőbb jegyeit öntötték nyakon az alkotók egy adag Tini Nindzsa Teknőcök attitűddel, hogy elkészítsék sikergyanús ifjúsági filmjüket. Sikerült nekik.