Ambrus
-7 °C
3 °C

2001.03.14. 10:42
Díjazottak listája:

Balogh Rudolf-díj

Halas István fotóművésznek, a Nagy Bálint és Társai Építészeti Iroda művészeti tanácsadójának,
(A művész, a Párizsi Magyar Intézetben most nyíló tárlata megnyitója alkalmából külföldön tartózkodik, a díjat felesége veszi át.)
Haris László fotóművésznek,
Koncz Zsuzsának, a Színház című magazin fotóriporterének.

Balázs Béla-díj

Bollók Csaba filmrendezőnek,
Can Togay filmrendezőnek,
Gödrös Frigyes filmrendezőnek,
Haeseler Ernőnek, Duna Televízió operatőr- producerének,
Kisfaludy András rendezőnek,
Koncz Gabriella vágónak,
Mányainé Csík Mártának, a Pannóniafilm Kft. háttértervezőjének,
Nagy András operatőrnek,
Salamon András írónak, a Hunnia Filmstúdió Kft. filmrendezőjének,
Székely Orsolya filmrendezőnek.

Bánffy Miklós-díj

id. Fodor Péternek, a Huszár-Vojnovich Villa mûvészeti vezetõjének, a Nemzeti Filharmonikusok nagybõgõse,
Keszthelyi Ferencnének, a Képzõ és Iparmûvészeti Lektorátus igazgatójának,
N.Mészáros Júliának, a Gyõri Városi Mûvészeti Múzeum igazgatójának,
Szabó Györgynek, a Trafó Kortárs Mûvészetek Háza igazgatójának,
Török Jolánnak, a Táncfórum Kht. ügyvezetõ igazgatójának,
Varjasi Lászlónak, a Magyar Cirkusz és Varieté Közhasznú Társaság ügyvezetõ igazgatójának.

Erkel Ferenc-díj

Fekete Gyula zeneszerzõnek, a Liszt Ferenc Zenemûvészeti Egyetem adjunktusának,
Horváth István zenei rendezõnek, a Magyar Rádió hangmérnökének,
Terényi Ede zeneszerzõ-zenetudósnak, a Kolozsvári Zenemûvészeti Fõiskola egyetemi tanárának.

Ferenczy Noémi-díj

Dobrányi Ildikó textilmûvésznek,
Gonzales Gábor üvegmûvésznek, a Magyar Iparmûvészeti Egyetem Szilikát Tanszék mühelyvezetõjének,
Gyárfás Gábor tervezõgrafikus mûvésznek,
Katona Katalin ötvösmûvésznek
Kádasi Éva keramikusmûvésznek, a Magyar Iparmûvészeti Egyetem Szilikát Tanszék mb. tanszékvezetõjének,
Máté János fémmûves tervezõnek,
Molnár Sándor keramikusmûvésznek,
Sümegi Lászlónak, a 77 Elektronika Kft. ipari formatervezõjének,
Szilasi Anna textilmûvésznek,
Tóth Yoka Zsolt grafikusmûvésznek, a Képzõ- és Iparmûvészeti Szakközépiskola szaktanárának,
Varga Péternek, a Magyar Iparmûvészeti Múzeum fõrestaurátorának,
Zobor László belsõépítésznek, a Magyar Iparmûvészeti Egyetem Építész Tanszék egyetemi adjunktusának,

Harangozó Gyula-díj

Czebe Tündének, a Pécsi Nemzeti Színház Balettegyüttese magántáncosának,
Cserta József balettmûvésznek, a Magyar Állami Operaház magántáncosának,
Horváth Csaba táncmûvész-koreográfusnak,
Maros Annának, a BM Duna Mûvészegyüttes tánckarvezetõjének,
Nagy Albert koreográfusnak, a Szeged Táncegyüttes vezetõjének,
Solymosi Tamás balettmûvésznek, a Bécsi és Magyar Állami Operaház szólótáncosának,
Vati Tamásnak, a Bozsik Yvette Társulat táncmûvészének.

Hortobágyi Károly-díj

Császár Péter és
Császár Gábor zsonglõr és akrobata testvérpárnak..
(A mûvészek külföldi távolléte miatt a kitüntetést Heinz György, a kuratórium elnöke veszi át.)

Jászai Mari-díj

Czintos Józsefnek, a Szatmárnémeti Északi Színház színmûvészének,
Csanádi Juditnak, a Gyõri Nemzeti Színház díszlettervezõjének,
Csankó Zoltánnak, a Radnóti Színház színmûvészének,
Csíky Andrásnak, a Kolozsvári Állami Színház színmûvészének,
Dráfi Mátyásnak, a komáromi Jókai Színház színmûvészének,
Ilyés Róbertnek, a Zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház színmûvészének,
Jakab Tamásnak, a Szegedi Nemzeti Színház színmûvészének,
Lengyel Ferencnek, a Katona József Színház színmûvészének,
Nagy Marinak, az Új Színház színmûvésznõjének,
Újvári Jankának, a Gyõri Vaskakas Bábszínház bábszínész-mûvészeti vezetõjének,
Upor László dramaturgnak,
Varga Zsuzsannának, a Kaposvári Csiky Gergely Színház színmûvésznõjének,
Vincze Jánosnak, a Pécsi Harmadik Színház rendezõ-igazgatójának.

József Attila-díj

Bányai Jánosnak, az Újvidéki Egyetem Bölcsészettudományi Kar, Magyar Tanszék egyetemi tanárának,
Benyhe János mûfordító, irodalomtörténésznek,
Ferenczes Istvánnak, a Csíkszeredán megjelenõ Székelyföld Szerkesztõség fõszerkesztõjének,
Fodor Sándor kolozsvári írónak,
Garaczi László írónak,
Kabdebó Tamás Írországban élõ költõ, író, mûfordítónak,
Kemenes Géfin László Hollandiában élõ költõ, mûfordítónak,
Ladik Katalin költõnek,
Mándy Stefánia költõ, mûfordító, mûvészettörténésznek,
(a díjat fia, Tábor Ádám veszi át)
Monostori Imrének, az Új Forrás fõszerkesztõjének,
Szíjj Ferenc költõ, író szerkesztõ, mûfordítónak,
Szöllõsi Zoltán költõnek,
Térey János költõnek.

Liszt Ferenc-díj

Hamar Zsoltnak, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar elsõ állandó karmesterének,
Ittzés Gergely fuvolamûvésznek, a Széchenyi István Fõiskola Mûvészeti Fakultás tanárának,
Janota Gábor fagottmûvésznek, a Liszt Ferenc Zenemûvészeti Egyetem egyetemi docensének,
Kassai István zongoramûvésznek,
Meláth Andreának, a Magyar Állami Operaház magánénekesnõjének,
Nagy Péter zongoramûvésznek, a Liszt Ferenc Zenemûvészeti Egyetem egyetemi tanárának,
(A mûvész külföldön tartózkodik, a díjat felesége, Lukin Zsuzsanna veszi át.)
Szokolay Balázs zongoramûvésznek, a Liszt Ferenc Zenemûvészeti Egyetem egyetemi adjunktusának,
Virágh András orgonamûvész-karnagynak, a Berzsenyi Dániel Fõiskola Egyházzenei Tanszék docensének.

Munkácsy Mihály-díj

Baksai József festõmûvésznek, az Óbudai Képzõmûvészeti Szakközépiskola Festõ-Anatómia Tanszék tanárának,
Csörgõ Attila képzõmûvésznek
Faa Balázs grafikusmûvésznek, a Magyar Képzõmûvészeti Fõiskola Vizuális Nevelés Tanszék egyetemi adjunktusának,
Görbe Katalin restaurátor mûvésznek, a Magyar Képzõmûvészeti Fõiskola Restaurátorképzõ Intézete egyetemi docensének,
Krajcsovics Éva festõmûvésznõnek,
Mayer Berta festõmûvésznõnek, a Képzõ- és Iparmûvészeti Szakközépiskola festõ szaktanárának,
Móder Rezsõ szobrászmûvésznek,
Németh Ilona képzõmûvésznõnek, (Dunaszerdahely)
Olajos György grafikusmûvésznek,
Oláh György grafikusmûvésznek, a Képzõmûvészeti Egyetem docensének,
Szemadám György festõmûvésznek,
Tenk László festõmûvésznek,
Várnai Gyula szobrászmûvésznek, a Dunaujvárosi Mûvészeti Intézet gyûjteménykezelõjének.

Nádasdy Kálmán-díj

Demény Attila zongoramûvész-karmester, zeneszerzõnek, a Kolozsvári Állami Magyar Opera fõrendezõjének,
Fodor Gézának, a Katona József Színház dramaturgjának.

Németh Lajos-díj

Murádin Jenõnek, a Kolozsvári Ion Andreescu Képzõmûvészeti Fõiskola mûvészettörténészének,
Nagy Ildikó mûvészettörténésznek,
Passuth Krisztina mûvészettörténésznek, az ELTE BTK Mûvészettörténeti Intézet tanszékvezetõ egyetemi tanárának.

Szabolcsi Bence-díj

Almási István népzenekutatónak, a Kolozsvári Folklórintézet tudományos fõkutatójának,
Berlász Melinda zenetörténésznek, a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézet tudományos fõmunkatársának.

A kuratórium javaslata alapján a nemzeti kulturális örökség minisztere

Táncsics Mihály-díjat

adományoz:
Beke György újságírónak,
Feledy Péternek, a Magyar Televízió fõmunkatársának,
Nagy Zsókának, az MTI Somogy Megyei Szerkesztõsége újságírójának,
Obersovszky Gyula újságírónak,
(Betegség miatt a díjat fia veszi át)
Pálfai Gábor fotóriporternek,
Ungár Tamásnak, a Népszabadság pécsi tudósító fõmunkatársának.