A Solaris és a Kiberiáda című könyvek világhírű írója 1921. szeptember 12-én született az ukrajnai Lembergben (Lviv). Orvosnak tanult, a világháborúban részt vett a lengyel ellenállásban, majd autószerelőként dolgozott. Műveit 1946 óta publikálta. Összesen 41 nyelvre fordították le könyveit, amelyek 27 millió példányban keltek el világszerte.
Stanislaw Lem
Lem munkáiban és iroddalomelméleti tanulmányaiban szembeszállt a fantasy térnyerésével, amelyet eklektikus, felszínes szórakoztatásnak tartott. "A mitológia nem egy vadkörtefa, amiről mindenki kedvéről leszakíthatja, ami megtetszik neki", írta a sci-fivel foglalkozó esszéjében. Történeteiben központi szerepet játszik a különböző kultúrák közötti kommunikáció, illetve annak lehetetlensége: hősei sokszor üres kézzel, értetlenül, tanácstalanul térnek vissza a nagy találkozásokból. Lem ateizmusa is gyakran megjelenik írásaiban, különösen a Kiberiáda szatirikus epizódjaiban. Sokat írt a technológiai fejlődésnek az emberre, az emberi kapcsolatra gyakorolt hatásairól is.
Lem rövid ideig tagja volt az amerikai sci-fi- és fantasy-szerzők szövetségének, de onnan kizárták, miután élesen kritizálta az amerikai SF-irodalmat, amelyet általában - Philip K. Dick kivételével - ócska giccsnek nevezett.
Stanislaw Lem a világ egyik legnevesebb és legtöbbször megfilmesített sci-fi írója, bár regényeinek filmváltozataitól rendre elhatárolódott. A Solaris című könyvéből 1972-ben Andrej Tarkovszkij szovjet rendező készített - azóta legendássá vált - filmet. A Solaris Steven Soderbergh amerikai filmrendező által készített, 2002-ben bemutatott változatában George Clooney játszotta a főszerepet. Ezt az idős író - a forgatókönyv ismeretében - már meg sem nézte.
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!