Vissza a rovatcímlapra Hewlett-Packard
Ha ide kattint, az Index lesz böngészõjének nyitóoldala
Belföld Külföld Európai Unió Tech Gazdaság Bulvár Vélemény Sport Kult Lapcsalád
      okos kereső
segítség
Celebek, Utazás, Könyv, Cinematrix, Velvet Plaza, Ongo, Larkinor, CSÜTÖRTÖK, Ingatlan, Quart, Hozam Plaza, Idõjárás, 24 óra
Vissza, az Infojog címlapra Soros Alapítvány

Mozgalom
Itthon
Vélemény
Kutatások
Lexikon
Könnyű
Írjon nekünk!

Tüntetés a kender legalizálásért, 05.04.
Legalizáljuk a marjuanát!
A világban nem bűn a kannabiszfogyasztás
Szeretkezés és a marijuana
A Regi szep idok....
Drog: miért hagytad abba?
Terhes nő spanglival
Miért kell drogpártinak lenni?

Társaság a Szabadságjogokért
Kendermag Egyesület
A császár meztelen
Magyar Kender Szövetség
Bigacsiga



A drogháború vége
Abszurdba fulladt Bush-csapata


2003. február 27., csütörtök 9:45

Egy amerikai esküdtszék elnézést kért, amiért börtönbe juttatta a Kaliforniában legálisan orvosi célra marihuánát termesztő Ed Rosenthalt, miközben a szövetségi drognyomozók vízipipákat árusító üzleteket rohantak meg és zárattak be tucatszám. A 30 éve tartó drogháború a végéhez közeledik, az egész világ Amerikán röhög.

Küldje el ezt a cikket barátjának, ismerõsének!
Nyomtatható változat

Egyre nehezebb komolyan venni, bármit is mondjanak Bush emberei Irakról, a globális felmelegedésről vagy a fókák nemi életéről, amikor egy másfél milliárd dolláros költségvetésű állami erőszakszervezet azzal foglalkozik, hogy vízipipákat és hosszúcigipapírt foglal le ipari mennyiségben.

A pipa-álom akció

John Ashcroft igazságügyi miniszter hétfői sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a vízipipa "illegális szubsztanciák fogyasztására szolgál", s mint ilyen illegális. A politikus egyben azt is közölte, hogy a gyermekek az ilyen eszközökhöz könnyűszerrel férnek hozzá az interneten, s ez ellen valamit tenni kell.

A valami a Fejvadász- és a Pipa-álom akciót jelentette, melyeket a direkt ilyen célra fenntartott fegyveres nyomozószerv, a Drug Enforcement Agency emberei hajtottak végre a Szervezett Bűnözés Drogellenes Akciócsoportja, a titkosszolgálatok, hat főügyész, a vámhivatal és a postai nyomozók bevonásával. Ennek során több tucat, főleg internetes üzletet rohamoztak meg és zárattak be, 55 boltos ellen pedig eljárást indítottak.

John B. Brown a DEA vezetője azzal magyarázta az akciót, hogy "a drogos kellékek árusítói tulajdonképpen nem különböznek a dílerektől". Brown szerint "ugyanannyira részesei a drogkereskedelemnek, mint ahogy a hangtompító része a gyilkosságnak".

Közel a vég

A gyermekek egészségének nevében végrehajott, amúgy rengeteg törvényesen működő üzletet tönkrevágó művelet a legfrissebb darabja az összeomlás küszöbén álló 30 éve tartó drogháborúnak.

Az adófizetők pénzéből évi másfél milliárd dollárral (330 milliárd forinttal) gazdálkodó DEA vezetői szemére hányta nemrégiben a Kongresszus, hogy tulajdonképpen totálisan hiábavalóan költik a pénzt. Az elmúlt évekhez képest sem az illegális drogok mennyisége, sem fogyasztóik száma nem csökkent Amerikában (mindkettő nőtt), s ezért "büntetésből" mindössze 1 százalékkal növelték a szervezet költségvetését.

Amikor az esküdtszék elnézést kér

Eközben alkotmányos válság alakul Ed Rosenthal ügyében, akitől az esküdtszék hét tagja - miután marihuánatermesztés és terjesztés vádjával bűnösnek találta -, elnézést kért tévedéséért, és új tárgyalást kérvényezne.

Rosenthal Kalifornia állam területén termesztett orvosi célra marihuánát és juttatja el azt a regisztrált betegeknek, mivel a 215-ös számú Compassionate Use rendelet alapján ez arrafelé teljesen legális. A szövetségi törvények Amerikában erről másképp vélekednek, s az ezek alapján perbe fogott orvos el sem mondhatta, mi végre cselekszik eképp.

A bíró ugyanis megtiltotta, hogy az esküdtszék előtt elmagyarázza, hogy őt tulajdonképpen Oakland város vezetése kérte fel a marihuána termesztésére. Nem csoda, hogy az esküdtek kiakadtak, miután erről az információról a sajtóból értesültek és újratárgyalást követelnek azóta minden újságban és tévéműsorban.

Bár Rosenthal minimum 5 éves szabadságvesztés elé néz, nem aggódik, sőt hálát adott a sorsnak, hogy az 1996 óta mérsékelt publicitással pörgő téma hetek óta a vezető amerikai újságok címoldalán szerepel. Az orvosi célú marihuána termesztése és fogyasztása Amerika 8 szövetségi államában törvényes, a teljes lakosság körében pedig mintegy 80 százalékos a támogatottsága.












h i r d e t é s

Impresszum | Hirdetési árak | Szerzői jogok
© 2024 Index.hu Rt