ejtoernyo

Szuperszonikus ejtőernyős

Őrült rekord

2001. 06. 14., 16:16 | Frissítve: 2001. június 14., csütörtök 16:23

Ha sikerül, Cheryl Stearns lesz az első ember, aki szabadesés közben áttöri a hangfalat, miután több mint 39 kilométer magasban kiugrott egy ballonból. Őrülten hangzik? Igen. Félelmetes? Nagyon is. Utoljára Nick Piantanida próbálkozott ezzel, de belehalt.

Nick Piantanida

Nick első kísérletre 37.500 méterre jutott fel, de vissza kellett térnie, mert a berendezései lefagytak. A második alkalommal elvesztette az oxigénmaszkját 17 ezer méteren. Az oxigénhiány olyan komoly agykárosodást okozott, hogy Nick kómába esett, és négy hónap múlva meghalt.

Cheryl biztos benne, hogy sikeresen földet ér a sztratoszférából. Már megkezdte a szélcsatorna-teszteket, és a hárommillió dollár összegyűjtését, ami az októberi rekordkísérlethez kell. Egy héliummal töltött ballon fogja felvinni a "kakasülőre", amely Mylar-hártyából készül; ez az anyag nem vastagabb, mint egy konyhai szemeteszsák. A hölgy nyitott gondolában foglal majd helyet, űrruhában, amely megvédi az életét az extrém körülmények között is. Fejjel előre veti ki magát a gondolából, aztán a sebesség növekedésével durva ökölcsapásokra számíthat. A zuhanás végsebességét a hőmérséklet és páratartalom is befolyásolja, de számítások szerint eléri a Mach 1,3-at, ami körülbelül 1400 km/óra. Három-négy perces szabadesés után vagy meghúzza a kioldót, vagy az ernyő automatikusan nyílik. Miért csinálja ezt az egészet? Mert meg tudja csinálni, ahogy mondta.

Hogy gyorsan repülhess, mint a gondolat, bárhová, azzal kezdd, hogy máris ott látod magad. A sebesség tökélye nem azt jelenti, hogy kétszázzal, ezerrel, vagy akár fénysebességgel repülsz. A tökéletes: ott lenni.

A történet

2000 áprilisában egy csapat nagytudású ember összeült a floridai Orlandóban a céllal, hogy egy nőt életre szóló küldetésre készítsenek fel, olyasmire, amit negyven év óta senki nem mert megpróbálni. Ehhez kellett egy tapasztalt ejtőernyős, egy 110 méteres magassági ballon, ami képes ellenállni a mínuszoknak, meg az űrbéli rendkívüli napsugárzásnak, kellett katonai szélcsatorna a mach-sebességű szabadeső-tréninghez, életmentő űrruha-technológia, és egy csapat szakember, aki mindezt összehozza.

A StratoQuestnek keresztelt vállalkozás nemcsak rekord felállítását célozza, de a tudományos kutatás, oktatás és űrkutatás is hasznát veszi a programnak. Cheryl Stearns kivételes nő. Csak e szóval lehet őt jellemezni. A 45 éves hajadon Boeing 737-es kapitány a USAirways-nél, tartalékos tiszt a hadseregnél, elit ejtőernyős, jelenleg is ő - immár huszonegyedszer - Amerika női bajnoka, világcsúcsot tart női célbaugrásban, a világon egyetlen nőnek sincs annyi ugrása - sem összesen (14.000), sem 24 óra alatt - mint neki, 30 világrekordja van, és volt olyan idő, amikor négy különböző világrekordot tartott egyszerre, ami sem férfi, sem női ejtőernyősnek még soha nem sikerült. Most pedig arra készül, hogy máris hihetetlen életművét megkoronázza.

A biztonság a program legfontosabb része, csak így lehet megdönteni Joseph Kittinger ezredes 31.333 méteres rekordját, ami több mint negyven éve él. A veszélyeket és nehézségeket nem szabad lebecsülni. Cheryl biztosan a legképzettebb ember a világon, aki ezt a történelmi ugrást sikerre viheti. A Föld atmoszférájának 99 százalékát maga mögött hagyja, mire felér a mínusz 35 fokos sztratoszférába.

A néhány mikron vastagságú anyagból ballont építeni sem könnyű. Magassága 110, átmérője 9 méter. A helyzetet bonyolítja, hogy felállításához 48 óra kell. Ha a legkisebb mennyiségű hélium is bejutott a ballonba, azt már nem lehet belőle kiengedni, sem újra fújni, az egészet ki kell selejtezni. Végül konstruálni kell egy nyitott gondolát is, főleg alumíniumból. A legyártása viszonylag egyszerű, de a kommunikációs, megfigyelő és nyomkövető berendezéseket, plusz a legkritikusabb oxigén-rendszert ki kell dolgozni, be kell építeni és tesztelni.

Cherylnek úgy kell majd kezelni ezeket a rendszereket, hogy egy teljesen felfújt, túlnyomásos űrruhát visel, ami megvédi a sugárzástól, akár az asztronautákat űrséta idején. Ilyen ruhát a világon csak két helyről lehet szerezni, mindig személyre szabják. El kell viselnie a belső nyomást, a külső erőhatásokat, ütéseket és rendkívüli hőmérsékleteket. Elég rugalmasnak kell lennie, hogy ne akadályozza a karok, lábak és a fej mozgását, hogy az ugró ne csak a testét tudja irányítani zuhanás közben, de a berendezéseit is kezelhesse. A sisakba head-up-display (HUD) kerül, így mindig ismeri majd a magasságát, testhelyzetét, mozgásirányát, a GPS pedig műholdon keresztül közvetíti a pozícióját a követő repülőgépeknek és kísérő járműveknek.

Gyakorló ugrás nagy magasságból

A biztonságért felelős csapat legfőbb feladata megoldani, hogy egy csepp oxigén vagy nyomás el ne szökjön a ruhából és a sisakból. Az arcvédő minimális sérülése is azonnali halálhoz vezethet. Cherylnek fejjel lefelé kell majd zuhannia, hogy elviselje a transzonikus sebesség pofonjait. Ő lesz az első emberi lény, aki jármű nélkül töri át a hangfalat. Biztos, hogy túllépi a Mach 1-et, de elérheti a Mach 1,3-at is.

Cheryl Stearns

Ha tartani tudja a fejjel lefelé zuhanó testhelyzetet, az átsegíti őt a transzonikus, szuperszonikus fázison, azután, amint belép a sűrűbb atmoszférába, a nagyon veszélyes transzonikus fázis következik ismét. Ez az, ahol kiváló testi felkészültsége és ejtőernyős tehetsége létfontosságúvá válik: megtartani a stabil helyzetet az ejtőernyő nyitásáig. A speciális, 30 négyzetméteres ejtőernyő a világ egyik legjobb műhelyében, az orlandói Strong Enterprises-nál készül. Mivel az ormótlan űrruha komoly plusz-súlyt jelent, egy átlagos felületű, 12 négyzetméteres ernyő nem bírná el.

Októberben tehát össze kell hozni a logisztikai csodát: megoldani, hogy minden a helyén legyen, emberek, szállítás, kommunikáció, étel-ital, szállás, áram, üzemanyag, repülőgépek, média és millió egyéb részlet.

hirdetés
hirdetés