katonai repules

Gripeneket bérlünk, MiG-eket újítunk

Meglepő befutó a vadászgéptenderen

2001. 09. 10., 12:00 | Frissítve: 2001. szeptember 10., hétfő 15:21

Annak ellenére, hogy már hónapok óta az F-16-osok bérlésére tett amerikai ajánlatot tekintették befutónak a vadászgéptenderen, a Nemzetbiztonsági Kabinet úgy döntött: Gripenek erősítik a jövőben a magyar légierőt. Azonban nem 24, hanem csak 14 gépet bérlünk a brit-svéd konzorciumtól, ugyanis a MiG-ek korábban elvetett felújításáról is döntöttek hétfőn.

Gripenek erősítik a jövőben a magyar légierőt
Gazdasági okokra hivatkozva a Gripen vadászgépek bérlése mellett döntött a Nemzetbiztonsági kabinet - jelentette be a testület ülése után Szabó János honvédelmi és Matolcsy György gazdasági miniszter. Az eredetileg tervezett 24 gép helyett azonban 14-et vesz bérbe Magyarország a brit svéd Bae-Saab konzorciumtól, előreláthatóan 140 milliárd forintért.

MSZP: sok a tisztázandó kérdés
A nemzetbiztonsági kabinet hétfői döntésével lemondott a kormánynak arról a rémálmáról, hogy húszéves F16-osokat vegyen az ország - értékelte a döntést Juhász Ferenc, az MSZP alelnöke, aki a honvédelmi bizottságnak is a helyettes vezetője. A politikus úgy véli: hosszú tárgyalásoknak kell tisztáznia a konkrét feltételeket, például azt, hogy NATO-kompatibilisek-e a gépek, hisz a kormány korábbi álláspontja szerint nem. Juhász rámutatott: bajos, hogy még azt sem tudni, milyen forrásból fizetünk a svédeknek. Szerinte minderről majd a parlamentnek kell döntenie.
Matolcsy kijelentette: elsősorban az szólt a Gripenek mellett, hogy a svédek jelentős ellentételezést ígértek ajánlatukban. Ez azt jelenti, hogy mintegy 30 milliárd forintot magyarországi beruházásokra fordítanak. Bár a Gripeneket a brit-svéd konzorcium szállítja le, a bérlendő vadászgépek fegyverzetét az Egyesült Államokból szállítják le.

Szabó János szavaiból kiderült, hogy a gépek számát hétfőn csökkentették le 14-re. Matolcsy György erről úgy vélekedett, hogy a világban zajló gazdasági folyamatok arra ösztönözték a kabinetet, hogy az olcsóbb megoldást válasszák, ami ráadásul az amerikai ajánlattal szemben kedvezőbb ellentételezést tartalmazott.

Tovább nőhet az Ikea Magyarországon

Több mint százmilliárd forintot spórolt meg a kormányzat azzal, hogy Gripeneket, s nem F16-os vadászgépeket bérlünk. Az Index megtudta, hogy az amerikaiak 251 milliárd forintért akarták öt évre kölcsön adni a 24 darab F-16-ost, míg a svédek 220 milliárd forintot kértek a Gripenekért, ám ezeket csak hét év múlva kellett volna visszaadni. A kormányzat végül 14 Gripent választott, 140 milliárd forintért.

Simicskó: A leggazdaságosabb megoldás
A titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter politikai államtitkára, Simicskó István megalapozottnak tartja a Nemzetbiztonsági Kabinet döntését. Az Indexnek elmondta: a leggazdaságosabb változat mellett tette le a testület a voksát. A svéd ajánlatban szereplő beruházási csomag a legkedvezőbb a többihez képest. Simicskó elárulta, a Gripenek üzemeltetése fele annyiba kerül, mint a MiG-eké. Az ajánlatok közül a legmodernebb gépeket béreljük, hiszen 2-3 éves gépekről van szó. Az sem elhanyagolható, hogy európai típust bérlünk, hiszen a britek és a svédek konstrukciójáról van szó, amihez amerikai fegyverzet párosul - hangoztatta az államtitkár.
Döntöttek arról is, hogy 14 MiG 29-es gépet felújítanak, amit az orosz gyártó végez majd el. A kormány nem tervezi a költségvetés módosítását, így az további tárgyalásokat igényel, hogy a pénzügyi terhek 2004-től jelentkezzenek. A teljes összeget - a jelenlegi állás szerint - 2012-ig kell egyenlíteni. A svéd kormány további 30 milliárd forintot akar Magyarországon befektetni. Az Index úgy tudja, ennek részeként tovább bővülhet az Ikea lakberendezési áruházlánc.

Szabó elszámította magát

A MiG 29-eseknek csupán az üzemidejüket hosszabbítják meg, ez tulajdonképpen a vadászgépek szervizelését jelenti. Ez körülbelül 4-5 milliárd forintba kerül. Az Index vezető politikai körökből úgy tudja, hogy Honvédelmi Minisztériumban a vadászgéptender miatt rossz a hangulat.

A Nemzetbiztonsági Kabinet döntése ugyanis keresztülhúzta Szabó János számításait, aki korábban megállapodott a DASA német-orosz konzorciummal a MiG-ek felújításáról. A kiöregedett gépek korszerűsítése 20 milliárd forintba került volna.

hirdetés
hirdetés