katonai repules

Használt F-16-osokat bérelnénk 160 milliárdért

'Szinte ingyen' adnák a svédek a Gripeneket

2001. 02. 09., 14:20 | Frissítve: 2001. február 09., péntek 19:47

Használt, 24 darab F-16-os vadászrepülőgépek beszerzéséről döntött csütörtökön a Nemzetbiztonsági Kabinet. Szabó János honvédelmi miniszter elmondta, a MiG-29-esek még három évig lesznek hadrendben, helyüket a felújított F-16-osok veszik át. A költségek 160 milliárd forintot tesznek ki, melyet kétszer ötéves bérlet formájában kellene kifizetni. A svédek és az angolok azonnal léptek a kormány döntésére, és egy új ajánlattal álltak elő: a legmodernebb, negyedik generációs Gripen gépeket adnának kölcsönbe úgy, hogy nem kérnek bérleti díjat. Magyarországnak csak a felmerülő költségeket kellenne finanszíroznia. Kormányzati körökből származó információk szerint ezzel egy új helyzet állt elő.

Használt F-16-os vadászrepülőgépek beszerzése mellett döntött a Nemzetbiztonsági Kabinet csütörtöki ülésén. Szabó János honvédelmi miniszter a sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a MiG-29-esek még három évig lesznek hadrendben, helyüket a felújított F-16-osok 2004 végétől veszik át.

F-16-os bérelne Lengyelország
Lengyelorszag benyújtotta igényét 18 darab használt amerikai F-16 A/B gépre, melyeket az USAF tartalékállományából kapnak - írja a Top Gun. Mindezt öt évre 220 millió dollárért, teljes felszereléssel, fegyverzettel, kiképzéssel és háttérbiztosítással. Öt év után jelképes áron vehetik meg a gépeket a lengyeleket. Soron következő partnerként Magyarország mellett Csehországot is emlegetik.
A 24 darab F-16-os repülőgép költsége mindennel együtt 160 milliárd forintot tesz ki, és kétszer ötéves bérlet formájában kellene kifizetni. Az egyeztető tárgyalások a jövő héten kezdődnek az Egyesült Államokban. A 2004. december 31-éig üzemelő MiG-29-esek még 5-6 milliárdos terhet jelentenek Magyarországnak.

Új ajánlattal álltak elő a svédek

A britek és a svédek huszonnégy használt Gripen gépet ajánlanak kölcsönbe Magyarországnak. Bérleti díjat nem kérnek, csak a felmerülő költségeket (összeg és ezek pontos meghatározása nem hangzott el) kellene finanszírozni – jelentette be Staffan Carlsson svéd nagykövet pénteki sajtótájékoztatóján. Tudomásul vették a magyar kormány azon döntését, hogy nem vásárolnak új vadászgépeket, ezért egy újabb, szintén versenyképes ajánlatot tettek nekik.

Ha sikerül megkötni a szerződést, akkor két év múlva a magyar légierő rendelkezésére tudják bocsátani a repülőket. A legmodernebb, negyedik generációs gépeken azonban kisebb átalakításokat kell végezni, hogy NATO kompatibilisek legyenek.

Gripen "szinte ingyen"

Kormányzati körökből származó információk szerint a svédek nagy taktikai hibát követtek el azzal, hogy most álltak elő új ajánlatukkal. Magyarország régóta hangoztatta, hogy nem kíván új gépeket vásárolni, és a svédek ennek ellenére sem álltak elő egy kedvezőbb konstrukcióval. Komoly előnyt jelent az, hogy öt évig bérleti díj nélkül használhatnánk a gépeket, ezért a vásárlás kérdése nyitva maradt. Az új ajánlat megvizsgálása egy hétig is eltarthat.

Korábban még a MIG-29-eseket akarták felújítani

F-16 Fighting Falcon
Az F–16 többcélú, kompakt vadászrepülőgép, manőverezőképessége nagyon jó, légi és földi célok leküzdésében jól bevált. Nagyteljesítményű fegyverrendszer, amely viszonylag olcsón üzemeltethető.

Részletek

A Honvédelmi Minisztérium (HM) 2000 nyarán még azon az állásponton volt, hogy a MiG-29-es vadászgépeket fel kell újítani. A kisgazda vezetésű tárca szándéknyilatkozatot is aláírt a DaimlerChrysler német-orosz-amerikai céggel.

Peter F. Tufo amerikai magyar nagykövet azonban élesen bírálta a minisztérium akkori döntését. Véleménye szerint az országnak a NATO-kompatibilitásra kellene törekednie: „Magyarország hibát követne el, ha meglévő tartalékait MiG–29-esre, egy idejétmúlt technika felújítására költené. A gépek még felújítva sem vethetők be semmilyen NATO-akcióba, sőt nem erősítik Magyarország helyzetét a szövetségben”.

F-16

Felújítás, és használt gépek vásárlása

Tavaly ősszel azonban kiderült, hogy az amerikai F-16-osok vagy F-18-asok beszerzése sem kizárt. A Nemzetbiztonsági Kabinet 2000. szeptemberében nem fogadta el a Honvédelmi Minisztérium azon javaslatát, hogy 20 milliárd forint értékben felújítsák a MIG-29-es gépeket. Helyette egy rövid távú programra adtak lehetőséget: a gépek még 5-7 évig repülhetnek, és közben használt vadászrepülőket kell vásárolni.

A kabinet csütörtöki döntésével a MIG-29-es gépek - a tavaly kivont MiG-21-esek után - néhány éven belül végleg eltűnnek Magyarország légteréből, és helyükbe korszerűbb amerikai gépek lépnek.

hirdetés
hirdetés