nagygépes

Turistaosztály-szindróma

A MALÉV tornáztat

2001. 01. 10., 20:13 | Frissítve: 2001. január 11., csütörtök 08:38

A Heathrow nemzetközi repülőtérre ékezők közül havonta egy ember hal meg a turistaosztály- szindrómaként emlegetett betegség következtében -derült ki egy szerdán közzétett tanulmányból. A British Airways és a Britannia légitársaságok a jövőben a hosszú repülőútra kiadott jegy mellé egészségügyi tájékoztatást is mellékelnek. A MALÉV-nál másfél perces tornával próbálják megelőzni a megbetegedést.

A Heathrow londoni nemzetközi repülőtérre érkezők közül havonta legalább egy ember hal meg tüdőben képződött vérrög miatt – állítja egy tanulmány, melyet a repülőteret kiszolgáló ashfordi kórház készített. Ugyanezen tanulmány szerint Nagy-Britanniában közel kétezren halnak meg a hosszú időtartamú repülőutak következményeképpen. A jelenség annyira gyakori, hogy már nevet is adtak neki, az orvosok turistaosztály-szindrómának nevezik, mert a betegséget a szűk helyen való hosszas egy helyben ülés váltja ki.

A betegség a hosszú utazásokra jellemző

Nagy-Britanniában közel kétezren halnak meg a hosszú időtartamú repülőutak következtében
A turistaosztály-szindróma veszélyeztetettjei a 40 év felettiek, a keringési zavarokkal küszködők, a túlsúlyosak és a kismamák. A hosszú ideig tartó mozdulatlanság nyomán a lábban keletkező vérrög a tüdőbe feljutva embóliát idéz elő. A halállal végződő betegség nemcsak a hosszú repülőutak, de a sok ideig tartó buszozás vagy autózás nyomán is kialakulhat.

A szindrómát tévesen nevezték el a szűkösebb helyről közismert turistaosztályról, a betegség az első osztályon utazóknál is kialakulhat a hosszú utazások alatt. A szakemberek azt tanácsolják az utasoknak, hogy fogyasszanak kevesebb alkoholt, igyanak minél több vizet, és ha tehetik, néha sétáljanak egyet.

A brit légitársaságok óvatosak

Az ashfordi kórház illetékesei szerint az elmúlt három évben orvosaik 30 olyan utast próbáltak meg ellátni, akik a londoni nemzetközi légikikötőben való leszállás után lett rosszul, majd meghalt mélyvénás trombózis következtében. Ez a szám csak olyan egyéneket takar, akiket korábban nem kezeltek semmiféle keringési rendellenességgel. A halálos áldozatok között nemcsak idős emberek voltak, hanem 28-30 éves fiatalok és középkorúak is. A Heathrow a világ legforgalmasabb repülőterének számít: évente 60 millió utas fordul itt meg.

A British Airways és a Britannia légitársaság kedden már bejelentette: a jövőben egészségügyi figyelmeztetést mellékel a hosszú repülőútra kiadott jegyek mellé, felhívja utasai figyelmét az utazással kapcsolatos veszélyekre, azok megelőzésének lehetőségeire.

Másfél perces torna a MALÉV járatain

A Malév orvosai egy turista-szindrómás megbetegedésről tudnak, kártérítési igény a szerencsétlenül járt utas részéről nem érkezett, mert a múltban nála már fordult elő trombózis – tájékoztatta az Indexet Kocsi Margit, a Malév szóvivője. A szóvivő biztosította az Indexet, hogy a légitársaság mindent megtesz utasainak biztonsága érdekében, így fél éve a hosszú járatokat defibrilátorral is ellátták.

– A Malév orvosai felfigyeltek a jelenségre, és úgy döntöttünk, hogy a hosszú járatokon egy egyperces-másfél perces kisfilm segítségével ezentúl megtornáztatjuk utasainkat – mondta Kocsi Margit.

hirdetés
hirdetés