urrepülés

Működésre kész az Alfa űrlaboratóriuma

Megnőtt az állomás lakótere

2001. 02. 12., 08:18 | Frissítve: 2001. február 12., hétfő 11:30

Az Atlantisz űrsikló és az Alfa nemzetközi űrállomás legénysége vasárnap délután megkezdte a Destiny űrlabor beüzemelését. A tervek szerint nyolc óra alatt készülnek el a labor számítógépeinek és egyéb műszereinek üzembe helyezésével.

A labor használatba vételével új korszak kezdődött az űrállomás életében: nemcsak az űrhajósok lakótere növekedett meg mintegy 40 százalékkal, de a hangszigetelt Destiny végre lehetővé teszi, hogy a zajos orosz modulok után füldugó nélkül aludjanak. A küldetés eddigi sikere az űrállomás számára is létfontosságú volt, az 1,4 millió dolláros költséggel megépített Destiny ugyanis annyira drága volt, hogy a NASA nem tudott pótmodult építeni. Ha a labor a küldetés során megsemmisült volna, nincs, mi pótolja.

A Destiny beüzemelése
A több mint 15 tonna súlyú Destinyt szombaton több mint hét órás, rendkívül megterhelő űrséta során rögzítette az űrállomáshoz a legénység három tagja. Marsha Ivins űrhajósnő az Atlantisz robotkarjának segítségével emelte ki az űrsikló rakteréből az iskolabusznyi méretű labort. A 8,5 méter hosszú és 4,3 méter átmérőjű labor szinte teljesen kitöltötte a rakteret, mindössze 5 centiméternyi volt a modul és a raktér fala közötti rés.

Miután Ivins a robotkarral a megfelelő helyre manőverezte a modult, Thomas Jones és Robert Curbeam Jr. asztronauták rögzítették az Alfához a labort, majd csatlakoztatták a modul ellátókábeleit az űrállomáshoz. Ekkor az egyik kábelből ammónia szivárgott ki, amely azonban rögtön kristályosodott és elúszott az űrbe, Curbeam űrruhájára nem jutott belőle. Ennek ellenére a NASA utasította az űrhajóst, hogy söpörje le űrruháját és maradjon egy darabig a napon, hogy az esetleg rajta maradt ammónia leolvadjon.

Az ammónia-incidenstől eltekintve problémamentesen és teljes sikerrel zajlott a Destiny beszerelése. Vasárnap már a modul belsejében dolgoztak a védőszemüveget viselő űrhajósok a rendszerek beindításán. A szemüvegeket a Destinyben esetleg lebegő szennyeződések ellen vették fel, az elővigyázatosság azonban szükségtelennek bizonyult, a laboratórium ragyogott a tisztaságtól.

A nyolcórásra tervezett beüzemelés után a labor készen áll a kísérletekre, a kutatásokhoz szükséges anyagok azonban csak márciusban érkeznek meg az űrállomásra. A tervek szerint folyadékokkal, lángokkal, félvezetőkkel, fémekkel, növényekkel kísérleteznek, sőt az űrhajósokat is vizsgálják majd. A NASA ugyanis többet akar tudni a sugárzás és a súlytalanság emberekre gyakorolt hatásáról, mielőtt küldetést indítana a Marsra.

hirdetés
hirdetés