urrepülés

Lehozzák a Mirt az égről?

Jövő februárban megsemmisíthetik az orosz űrállomást

2000. 10. 04., 22:02 | Frissítve: 2000. december 15., péntek 14:55

Az orosz űrprogram vezetői kimondták a Mir űrállomás halálos ítéletét, nem nyomják tovább a pénzt a szétrohadt vaskomplexumba. Bár ezt egyes orosz források cáfolták, abban azok sem kételkedtek, hogy amennyiben az orosz kormány nem állja a jövő évi fenntartás 200 millió dolláros költségeit, az űrállomást az óceánba irányítják. Ezzel egy önjelölt pénzasztronauta álma és az NBC tévécsatorna űrsorozata is légüres térbe kerül.

Az orosz űrprogram vastagszemöldökű vezetősége keddi értekezletén a Rosaviacosmos moszkvai központjában kimondta a Mir űrállomás régóta várt halálos ítéletét. Az állomás kivégzését várhatóan jövő februárban fogják végrehajtani, közvetlenül fennállásának 15. évfordulója után, amennyiben nem érkezik a közeljövőben nagyobb pénzösszeg a Mir megmentésére.

Röviddel ezután több orosz forrás cáfolta a végleges halálos ítélet hírét, ám ők sem festettek sokkal pozitívabb képet a keddi gyűlésről. A második verzió szerint az űrbizottság csak abban az esetben javasolja a Mir megsemmisítését, ha az orosz kormány nem biztosítja az űrállomás jövő évi fenntartásához szükséges 200 millió dollárt. Ez azonban egyre valószínűbb.

Kedden Ilja Klebanov miniszterelnök-helyettes jelentette be, hogy támogatja az állomás lebontását, szerdán pedig Alekszej Kudrin szintén miniszterelnök-helyettes nyilatkozta, hogy bizony a Mir leszolgálta már az anyagköltségeit. Kurdin szerint szerencsésebb lenne a szűkös orosz forrásokkal a nemzetközi űrállomásra koncentrálni. A Mir éppen háromszor annyi időt töltött eddig az űrben, mint amennyit tervezői szántak neki.

Szomorú jubileum

A Mir központi egységét 1986. február 20-án lőtték fel, és azóta 12 ország több mint száz űrhajósa járt az űrállomáson. Ez idő alatt több mint húszezer tudományos kísérletet végeztek a folyamatosan növekvő állomáson. Összesen öt modult építettek hozzá eddig a Mir alapmoduljához, az utolsót 1996-ban. Az állomáson többnyire 2-3 ember lakott, de rövidebb időre akár hat ember is elfért rajta.

A Mirt tavaly augusztusban hagyta el az utolsó legénység, és már épp a Csendes-óceánba akarták kormányozni, ám egy Walt Anderson nevű milliomos februárban hétmillió dollárt tett le az üzemeltető orosz RKK Energia asztalára. A milliomos befektetői már a MirCorp vállalat nevében küldtek fel idén egy kétfős legénységet az apróbb hibák kijavítására - amilyen például az oxigén szivárgása volt -, hogy lakhatóvá tegyék a bázist.

A novemberre ütemezett következő javítócsapat indulása azonban erősen kérdéses.

Pénzkérdések

Az RKK Energia azután döntött az állomás megsemmisítéséről, hogy a holland MirCorp vállalkozásnak nem sikerült elegendő anyagi támogatást szereznie a bázis fenntartásához.

A MirCorp befektetőcsoport idén tavasszal húszmillió dolláros szerződést írt alá, amelynek értelmében kibéreli a kiöregedett űrállomást, hogy kereskedelmi laboratóriumként, díszletként és üdülőhelyként is hasznosítsa. Az állomás fenntarása évente körülbelül kétszázmillió dollárt emészt fel, a MirCorp pedig további kétszáz millió dollárt tett félre renoválásra.

A vállalat első fizetővendégeként beszervezett egy milliomost, akik önjelölt asztronautaként utazna az állomásra potom húszmillió dollárért. A média is élénken érdeklődött a bázis iránt, egy meghiúsult filmforgatás után úgy tűnt, 2001 végén elindulhat az NBC 40 millió dollárért vásárolt tévésorozata, a Destination Mir. Legutóbb James Cameron, a Titanic rendezője jelentette be űrutazási szándékát, azonban lehet, hogy addigra csak a nemzetközi űrállomás marad az űrben.

A MirCorp továbbra is ragyogóan optimista, hosszútávban gondolkozik, és kitartóan dolgozik a Mir életben tartásán. Október 16-án például az orosz hivatal áldásával üzemanyaggal teli teherhajót küld a bázisra, hogy visszaállítsák azt földkörüli a normális pályára.

Végjáték

Az amerikai kormány már régóta szorgalmazza a Mir felszámolását, mivel az öreg űrállomás folyamatos javítgatásának költségei a nemzetközi űrállomás építése elől veszik el a pénzt. A lakómodult a sorozatos késlekedések miatt csak idén júliusban lőtték fel az oroszok.

A szinte biztosra vehető kivégzés során 2001 februárjában az űrállomást földkörüli pályájáról letérve az atmoszférába irányítják, hogy azután az óceánba zuhanjon. Legalábbis ha minden feltétel adott lesz. Az orosz parlament az űrállomás idei működtetésére újabb 60 millió dollárt különített el, amely arra elég, hogy a Mir biztonságos leszállításhoz szükséges üzemanyagot eljuttassák két Progressz rakéta segítségével, és ne véletlenszerűen csapódjon be egy parasztudvarba vagy egy metróállomásba.

hirdetés
hirdetés