urrepülés

Sikeres dokkolás a Miren

2000. 04. 06., 15:02 | Frissítve: 2000. december 15., péntek 14:55

A Szergej Zaletyint és Alexander Kalerijt szállító, robotvezérlésű Szojuz-TM űrhajó magyar idő szerint 7:30-kor dokkolt az állomáson. A küldetést finanszírozó MirCorp befektetési csoport bejelentette, hogy a Földről készült élő videófelvételt közvetítő webszervert telepít szeptemberben az űrállomásra.

Magyar idő szerint csütörtök reggel 7:30-kor dokkolt a két orosz űrhajóst szállító Szojuz-TM űrhajó a Mir űrállomáson. Az automata vezérlésre állított Szojuz 50 órányi repülés után csatlakozott az augusztus óta üresen álló állomáshoz, a dokkolást az utolsó két méteren Szergej Zaljotyin és Alexander Kalerij kézivezérléssel irányította.

A MirCorp befektetőcsoport a sikeres dokkolás után bejelentette, hogy további küldetéseket is finanszíroz
A koroljovi földi irányítóközpont személyzete óriás monitoron követte figyelemmel a veszélyes műveletet. „Gratulálunk, fiúk, megcsináltátok!” – mondta Vlagyimir Szolojov, a küldetés parancsnoka, miután összekapcsolódott a két űrjármű, a földi személyzet pedig örömujjongásban tört ki.

A kozmonauták jelenleg felderítik az űrállomás belsejét, amelyből lassan szökik a levegő. A szakértők reményei szerint a mikroszkopikus lyukak nem elég nagyok ahhoz, hogy oxigénmaszk viselésére kényszerítsék az űrhajósokat. Az űrhajósok először fertőtlenítették az állomás levegőjét, most pedig oxigént szivattyúznak az állomás belsejébe azokból a tartályokból, melyeket néhány hete hozott egy teherűrhajó.

Zaljotyin parancsnok és Kalerij repülőmérnök feladata az öregedő űrlaboratórium lakhatóvá tétele. A pusztulásra ítélt űrállomást megmentő holland befektetőcsoport tervei szerint szállodaként, kutatólabornak és reklámfilmek forgatására is használják majd a Mirt. A két űrhajós feladata a lyukak befoldozása mellett a napelemeket állító és áramot termelő berendezés megjavítása lesz, e célból várhatóan űrsétát is tesznek.

Az utolsó két méteren kézivezérléssel irányítottak
A MirCorp befektetőcsoport a sikeres dokkolás után bejelentette, hogy további küldetéseket is finanszíroz. Szeptemberben a cég által kibérelt űrállomásra telepítik a világ első űrbéli webszerverét. Az űrportál élőben közvetíti a Földre irányított kamera képét, emellett egyéb tartalmat is szolgáltat majd.

Az Egyesült Államok továbbra is aggódik, hogy az orosz űrállomás megmentésére tett kísérletek tovább hátráltatják a Nemzetközi Űrállomás megépítését. A 60 milliárd dolláros költségvetésű űrállomás építési költségeit Oroszország és az USA mellett Japán és az EU is finanszírozza. Az orosz fejlesztésű Zvezda modul felbocsátása két éve késik, jelenleg júliusra tervezik a kilövését.

hirdetés
hirdetés