urrepülés

Űrhajósok életét veszélyeztették a hackerek

A NASA hackerslágernek számít

2000. 07. 03., 17:24 | Frissítve: 2000. december 15., péntek 14:55

Az Atlantis amerikai ûrsikló asztronautáinak életét veszélyeztette egy hacker, amikor 1997-ben túlterhelte a NASA kommunikációs rendszerét.

Három évvel ezelõtt az orosz Mir-ûrállomásra dokkoló amerikai ûrhajósok úgy érezhették magukat, mintha Kubrick számítógépe fordult volna ellenük és küldte volna õket a hûvös ûrbe mindennemû kommunikációs támpont nélkül. A küldetés idején egy hacker behatolt a National Aeronautics and Space Administration számítógépére, amelyik az asztronauták szívverését, pulzusát és életfunkcióit ellenõrzi az ûrsikló fedélzetén.

Houston, van egy kis gond...
Az ûrközpontnak át kellett állnia a Mir ûrállomás kommunikációs csatornájára, hogy elérje ûrhajósait, akik már épp kezdtek aggódni. Michael Foale brit kutatóorvos éppen az Atlantis ûrsiklón tartózkodott, amikor megszakadt az összeköttetés a bázissal, és elmondása szerint velük nem közölték a hiba okát.

„Épp egy rutinellenõrzés futtott a központban, amikor a hacker olyan mértékben túlterhelte a rendszerünket, hogy megszakadt a kommunikáció a NASA számítógépei és az ûrsikló között”, mesélte Roberta Gross, a NASA nyomozóinak vezetõje.

Gross a BBC oknyomozó csapatának elmesélte, hogy számos biztonsági óvintézkedést tettek a központ védelmére, és több kommunikációs csatorna rendelkezésükre áll, de egy komolyabb hackertámadás még így is veszélybe sodorhatja az ûrhjósok életét és a küldetéseket.

Mindenki a NASA-trófeáját akarja

A NASA tavaly több mint 500 ezer támadást regisztrált. Washingtoni politikusok szerint ez elsõsorban azzal magyarázható, hogy az országnak technikai fölénye miatt a szokásosnál több ellenséggel kell számolnia.

"Évente 500 ezer támadás"
Gross szerint a NASA a még Amerika számára is felfedezésre váró területek szimbóluma, ezért is népszerû célpont a hackerek körében. A felügyelõ az ûrközpont gyenge pontját abban látja, hogy rendszeresen szerveznek nyilvános látogatásokat, azzal a felkiáltással, hogy az emberek megismerkedhessenek a csúcstechnológia érdekes világával. „Idõnként elõfordul, hogy néhányan nem távoznak a turistabusszal.” (lsd. Háborús játékok c. am. szink. film)

A NASA saját nyomozóhivatalt állított fel a behatolók lekapcsolására. A nyomozók az egész világra kiterjedõ, teljesértékû hatósági jogkörrel vannak felruházva, azaz ugyanúgy letartóztathatják a gyanús elemeket, mint Cooper ügynök.

hirdetés
hirdetés