urrepülés

Ismét elhalasztották a Progressz startját

A kilövés halasztása miatt nem késik a Mir megsemmisítése

2001. 01. 22., 15:16 | Frissítve: 2001. január 22., hétfő 16:38

A Progressz teherűrhajó startját újra el kellett halasztani, mert a Mir űrállomás stabilizátoraival még mindig gondok vannak. A Progressz módosítja majd a Mir pályáját, hogy az márciusban a légkörbe lépjen. Az illetékesek szerint a kilövés halasztása miatt nem késik a Mir megsemmisítése.

A Mir űrállomás
márciusig marad at égen
A Mir orosz űrállomáson még mindig gondok vannak a pörgettyűs stabilizátorokkal, ezért a bázist hajtóműveivel "fordítják" a Nap felé – közölte az MTI. Valerij Lingyin, az orosz irányító központ szóvivője hétfőn elismerte, hogy szombaton a 12 stabilizátor közül hatot beindítottak, de azok "megbízhatatlanul" működtek, s ezért üzemen kívül helyezték őket.

A szakemberek egyelőre nem tudják meghatározni a probléma okát, de elképzelhetőnek tartják, hogy a karbantartás elmaradása lehet a "bűnös". Jurij Koptyev, az orosz űrügynökség vezetője bejelentette, hogy mindez egyelőre nem befolyásolja az újabb teherűrhajó január 24-re kitűzött startját, és a január 27-i dokkolást, mert "a biztonságos kikötés lehetséges a stabilizátorok működtetése nélkül is".

A kilövés késik, a megsemmisítés nem

A Progressz teherűrhajó fellövését pénteken halasztották el ismét három nappal. A teherűrhajó eredetileg csütörtökön indult volna Bajkonúrból, de aznap vasárnapra, pénteken pedig már szerdára halasztották a felbocsátást. Csütörtök hajnalban kiderült, hogy akadozik az áramellátás, és a fedélzeti számítógép ezért adott parancsot több rendszer leállítására. A Miren a 12 pörgettyűs stabilizátorból tíz működőképes, bár a megfelelő stabilitáshoz hat működtetése is elegendő.

A Progressz M1-5 teherűrhajót Szojúz rakétával juttatják az űrbe
A földi irányítók a Progressz M1-5 teherűrhajó segítségével akarják a Mir röppályáját módosítani. Az állomást egyre lejjebb eresztik majd, így a csaknem 130 tonnás Mir a Föld légkörébe lépve nagyrészt megsemmisül, egyes darabjai a tervek szerint a Csendes-óceánba csapódnak.

A Progressz késése ellenére az eredeti ütemterv szerint, március 5-7-e között sor kerülhet a Mir megsemmisítésére. Az orosz szakemberek szerint egyelőre nincs szó arról, hogy mentőexpedíciót küldenének az űrállomásra, bár Gennagyij Padalka és Nikolaj Budarin űrhajóst felkészítették az indulásra. További két egység is készen áll: Salizan Saripov és Pavel Vinogradov a második, illetve Talgat Muszabajev és Jurij Baturin a harmadik csapat.

hirdetés
hirdetés