urrepülés

Kalapálás a Nemzetközi Űrállomáson

Egy nappal hosszabb az Atlantis küldetése

2000. 09. 15., 19:02 | Frissítve: 2000. december 15., péntek 14:55

Az Atlantis űrsikló legénysége kreatív módon oldja meg a felmerülő problémákat, egy beszorult feszültségmérő elérése érdekében például nem haboztak kalapáccsal szétverni az útjukat álló szegecseket. A tizenegy naposra növelt küldetés során felszereléssel és élelemmel töltik fel az épülő Nemzetközi Űrállomást, készülve az első lakók októberi érkezésére. Az űrhajósok új telepeket szereltek az orosz modulokba, beépítették a vécét és az oxigéngenerátort.

Egy nappal meghosszabbította a NASA az Atlantis űrsikló jelenlegi küldetését, hogy a héttagú legénységnek elegendő ideje legyen arra, hogy áthordja a közel háromtonnányi felszerelést a Nemzetközi Űrállomásra. Az asztronauták csütörtökön beszerelték az űrállomásra a vécét, melyet azonban csak az október végén érkező lakók vesznek használatba. Szerdán kisebb gondjuk támadt az űrállomás telepeinek beszerelésével, egy leszegecselt konzoltól ugyanis nem fértek hozzá az egyik telep feszültségszabályozójához.

Nyers erő a megoldás

Hét fős legénység az ISS fedélzetén
Miután Borisz Morukov jelentette az orosz irányítóknak a problémát, a NASA és az orosz űrhivatal emberei megvitatták a kérdést, és egyszerű, ám hatékony megoldást javasoltak az űrhajósóknak. Morukov és Dan Burbank egy narancssárga kalapács és egy közönséges véső, továbbá némi nyers erő segítségével szétverte a szegecseket és eltávolította a konzolt, majd kicserélte a feszültségszabályozót.

Telepcserék

A telepek egy részét azért most szerelik be, mert a Zvezda lakómodul túlságosan nehéz volt, fellövéskor, ezért a nyolc telep közül csak ötöt vitt fedélzetén, a maradék hármat az Atlantis és a Progressz teherhajó vitte fel. Ed Lu és Jurij Malecsenko a maradék három telep beszerelésén dolgozott, Morukov és Burbank pedig a Zarja modul két telepét cserélte ki. Az 1998 novemberében fellőtt Zarja hat telepe közül már tavaly májusban négyet kicserélt az űrsikló legénysége. A telepek egyébként azért mentek tönkre, mert az orosz légiirányítók figyelmetlenül túltöltötték azokat. Rob Navias, a NASA repülésügyi szóvivője elmondta, hogy reményeik szerint a jelenlegi küldetés végére teljes kapacitással működik az állomás áramellátása.

Az egyik telep nem tölt

A telepek beszerelése után nem sokkal jelezte az orosz űrközpont, hogy a Zvezda nyolc telepe közül egy nem töltődik. Az űrhajósok megvizsgálták a problémát, és úgy döntöttek, hogy a hibás telepet kiiktatják a hálózatból, mivel a maradék hét bőségesen elég az áramellátás biztosításához, az űrállomást öt telep is megfelelően el tudja látni.

Beszerelték az oxigéngenerátort

Lu és Malecsenko beszerelték az Elektron rendszert a Zvezda modulba. A berendezés a vízmolekulák szétválasztásával oxigén- és hidrogéngázt fejleszt, ezzel fogják az elhasznált levegőt pótolni az állomáson. Az Elektront majd az októberben érkező csapat kapcsolja be először.

Szemetes lett a Progresszből

A Nemzetközi Űrállomás amerikai modulja
Rick Mastracchio, Burbank és Morukov eddig 1700 kilónyi felszerelést hordott át az űrállomásra a Progressz teherhajóról és az Atlantisról, többek között hat 45 literes víztartályt, az első legénység összes élelmiszerét, irodaszereket, tisztálkodószereket, egy porszívót, egy számítógépet és egy monitort is. A Zvezda modul végére dokkolt Progresszből már teljesen kipakoltak és az üres teherhajót szeméttartályként hasznosították. A küldetés végén a teherhajót távirányítással választják le az űrállomásról és a Föld légkörébe irányítják, ahol a súrlódás következtében felizzik és a földlakókra veszélyt nem jelentve megsemmisül.

Pályamódosítások

Míg az űrhajósok a pakolással és szereléssel voltak elfoglalva, Terry Wilcutt parancsnok és Scott Altman pilóta elvégezte a négy tervezett pályamódosítás közül a harmadikat. Az egyórás manőver során az Atlantis rakétáinak 36 lökésével 5,6 kilométerrel magasabbra emelték az űrállomást, mely így 368-381 kilométeres magasságú pályára került. Az utolsó pályamódosítást vasárnapra tervezik, az űrsikló a módosított tervek szerint szeptember huszadikán, magyar idő szerint reggel 9:40-kor landol a floridai Kennedy Űrközpontban.

hirdetés
hirdetés