urrepülés

Űrverseny 10 millió dollárért

Három év múlva magánrakéták indulnak az űrbe

2000. 07. 19., 22:04 | Frissítve: 2000. december 15., péntek 14:55

Hőlégballonnal magasba emelt rakéták, turbómeghajtású repülő csészealjak és űrsiklók versenyeznek hamarosan az X-Prize Alapítvány tízmillió dolláros díjáért, mellyel az első magántulajdonú, három utassal legalább 100 kilométer magasba emelkedő űrrepülőgépet jutalmazzák.

X-Prize Alapítvány
Az amerikai X-Prize Alapítvány tízmillió dollárral jutalmazza az első magántulajdonú űrrepülőgépet, amely háromfős legénységgel két héten belül két alkalommal is 100 kilométer magasba emelkedik. A repülőgépek fejlesztését ösztönözni hivatott század eleji díjak mintájára létrehozott alapítvány a polgári űrrepülés létrejöttét szorgalmazza. Bár a díj teljes összegét még nem adták össze a szponzorok, az alapítvány bízik abban, hogy mire az első csapat sikerrel jár, meglesz a pénz.

Az alapítványt eddig hatmillió dollárral támogatták St. Louis vállalkozói. A „New Spirit of St. Louis” nevű szervezetbe tömörült mecénások történelmi hagyományt követnek: 1927-ben a kilenc helyi polgárból álló "Spirit of St. Louis" szervezet 25 ezer dollárral támogatta Charles Lindberghet, aki az Atlanti-óceánt megállás nélkül átrepülő gép pilótájának kiírt Orteig-díjat próbálta elnyerni.

Lindbergh és az Orteig-díj
Raymond Orteig, egy New York-i szállodatulajdonos 1919-ben hozta létre a 25 ezer dolláros díjat, melyet a New York-Párizs távot megállás nélkül teljesítő repülőgép pilótájának ígért. A következő nyolc év során számtalan gép zuhant le, halálra zúzva vagy megsebesítve pilótáját, a díjat azonban senki nem nyerte el. Végül 1927-ben a St. Louis-i üzletemberek pénzéből épített, Spirit of St. Louis névre keresztelt géppel Lindbergh 33 és fél óra alatt teljesítette a távot.
Eddig tizennyolc csapat jelentkezett a versenyre, nagyrészt amerikaiak, de vannak argentin és angol versenyzők is, tavaly év végén pedig egy ismert orosz rakétamérnökök alkotta csapat is regisztráltatta magát. A csapatok saját pénzükből és a szponzorok támogatásaiból építik a gépeket, a verseny feltétele ugyanis, hogy állami támogatást nem vehetnek igénybe a résztvevők.

Az űrjárművek technikai megoldásai éppolyan változatosak, mint a csapatok pénzügyi helyzete. A hagyományos kerozinnal működő hajtóművek mellett szerepelnek földgázzal, folyékony oxigénnel és turbólégcsavarokkal hajtott rakéták is, sőt a Diskcraft Company műanyag repülő csészealjra emlékeztető járművét rezgőszelepes torlósugár-hajtómű emeli 120 kilométer magasra.

A világ legnagyobb hőlégballonjához kötve akarják 12 ezer méter magasra emelni rakétájukat
A kanadai da Vinci Project nevű csapat a világ legnagyobb hőlégballonjához kötve akarja 12 ezer méter magasra emelni rakétáját, hogy onnét folyékony oxigénnel és kerozinnal működő hajtóműve segítségével önerőből hagyja el a Föld légkörét a három személyt szállító, 2,5 tonna súlyú űrrakéta. A Torontói Egyetem repüléstudományi intézetének mérnökei által tervezett gép építésének költségét ötmillió dollárra becsülik, a projekt fő finanszírozója az Ideaspeoplemoney.com befektetőcég.

Stephen Bennett, a brit Starchaser cég vezérigazgatója és a Thunderbird rakéta leendő pilótája 200 ezer dollárért árulja a második helyet űrjárművében, a harmadik ülőhelyet pedig tombolán sorsolja ki. Az eladó helyre még senki nem jelentkezett, a két dollárért árult tombolajegyekből azonban már többszázat vásároltak az interneten keresztül.

Július hatodikán Bennett hat méter hosszú, két fokozatból álló Starchaser-Discovery nevű tesztrakétája sikeresen startolt az angliai Morecambe Bayből. A Microsoft és a Discovery Channel által szponzorált kísérlet jól sikerült: a rakéta három másodperc alatt gyorsult óránként 1100 kilométeres sebességre, ahol az első fokozat levált, a második fokozat pedig hatezer méter magasra emelkedett. A fedélzeti kamera közvetítette a kilövést és a fokozatok szétválását. Az optimista Bennett jövőre tervezi az első utasszállító rakéta fellövését, a Thunderbird és legénysége pedig a tervek szerint 2003-ban kísérli meg elnyerni a tízmillió dollárt.

hirdetés
hirdetés