urrepülés

Salátagép az űrben

Mit eszik az űrhajós?

2000. 12. 25., 18:48 | Frissítve: 2000. december 27., szerda 10:12

Az étkeztetés problémája mindig is jelen volt az űrhajózás területén, hiszen az asztronautáknak megfelelő tápanyagokban gazdag étrendet kellett biztosítani minél kisebb súllyal, ami sajnos igen drága. A NASA és a Rutger Egyetem most egy olyan szerkezeten dolgozik, amelynek segítségével az asztronauták akár pizzát is süthetnek majd maguknak, akár a Marson is.

A NASA szakembereinek egyik legkedvesebb időtöltésük - így Karácsony tájékán - a főzés. Az űrhajósok étkeztetése ugyanis igencsak komoly probléma. Abból kell ugyanis kiindulni, hogy nem vihetnek magukkal túl nagy súlyt, viszont amit visznek, annak az „egészséges étkezés” kritériumának kell megfelelnie. Az eddigi tubusos dolgokon már többé-kevésbé sikerült túllépni, de ez még természetesen nem minden.

A jelenkor szárított ételei sem elégítik ki minden esetben az asztronauták igényeit. A pillanatnyilag elérhető legjobb megoldás ugyanis a szárított élelmiszer, amihez az űrhajósok vizet adnak, ez persze még messze nem friss és vitamindús zöldség vagy hús. Már maga a víz is elég gondot okoz (lásd a keretes írást). A fehérjék pótlására a leginkább alkalmasnak a szója látszik, ami rövidtávú küldetéseknél kitűnően alkalmazható, de hosszabb távon már nem kielégítő, ráadásul nagyobb mennyiségben kellene szállítani, ami drága is.

Víz az űrben
Vizet kilőni az űrbe rendkívül költséges és bonyolult, ezért minden cseppért kár. A mostani fejlesztések közepette erről sem feledkeztek meg. A különböző technikáknak köszönhetően hamarosan lehetővé válik, hogy egy űrhajóban, vagy űrállomáson gyakorlatilag minden csepp folyadékot újrahasznosítsanak. A zuhanyból visszamaradt vizet, sőt még az emésztési melléktermékeket is újra tiszta vízzé alakítják. A módszer az ülepítés, minek folyamán minden hulladékanyagot kiszűrnek a vízből, amit az űrben gravitáció hiányában egy centrifugában tesznek. A visszanyert vizet ezek után még 200 celsius fokra hevítik, így irtva ki belőle a baktériumokat. A tudósok jóslata szerint így emberi fogyasztásra alkalmas vizet kaphatnak. Ha a kísérletek jól haladnak, az első ülepítő készülék 2005-ben felkerülhet a nemzetközi űrállomásra.
A NASA pedig már is tovább gondolkodik. Ha jól haladnak, néhány éven (évtizeden?) belül embert küldhetnek a Marsra. Készülnek az új szerkezetek, melyeknek segítségével szinte bármit el lehet készíteni az űrben. A hosszú távú küldetésekre ugyanis sokkal egyszerűbb magvakat vinni, mint magát az ételt.

A NASA és a Rutger Egyetem közös működésének eredménye többek között egy olyan szerkezet, amely lehetővé teszi, hogy az asztronauták növényeket termeszthessenek az űrben, vagy éppenséggel egy másik bolygón. A „salátagép” segítségével termeszthető lesz gyümölcs és zöldség, a tervek szerint szója is. A nagyobb küldetések esetén, mint a Mars misszió akár üvegházak építését is elképzelhetőnek tartják.

Mivel a megfelelő vitamin és fehérjebevitelről gondoskodni kell, ezért fontos például a szójatermesztés és feldolgozás. A kutatók arra is ügyeletek, hogy az űrhajósoknak megfelelően változatos legyen az étrendje, mivel folyamatosan ugyanazt a konzervkaját enni nem túl felemelő. Ezért a kutatók miniatűr konyhai berendezések készítésén dolgoznak. A tervek szerint egy közel teljes élvezeti értékű menüt is össze lehet majd állítani a Marson, ahol nem maradhat el a szójapizza, saját termesztésű zöldségekkel spékelve.

hirdetés
hirdetés