Atomtámadást rajzolt Bécs ellen
További Belföld cikkek
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
Nyugat felé néz |
Csányi József nem hitt neki. Felhívta a Nemzetbiztonsági Hivatal Közérdekű Bejelentések és Panaszok Irodáját, és megkérdezte az ügyeletestől: "Tessék mondani, sért-e nemzetbiztonsági érdeket, ha újságnak nyilatkozom arról, hogy a hetvenes években egy különösen titkos rakétaalakulatnál töltöttem a sorkatonai szolgálatot?" Az ügyeletes megnyugtatta, hogy erről ma már nyugodtan lehet beszélni, megszűnt ugyanis a Varsói Szerződés, és a korabeli technikát sem használják ma már.
Sült hülyék is
A különleges titkos rakétaalakulatnál nem volt előzetes káderezés, "sült hülyék" is kerültek a szentesi laktanyába. A három századnak három, atomtöltet kilövésére is alkalmas rakétája volt. A kisebb hadgyakorlatokat a derekegyházi erdőben és a Kiskunság buckái között tartották. Egy nagyobb, bakonyi hadgyakorlaton ötven méterről látta, amint öt "éles", de robbanófej nélküli rakétát akartak kilőni. A tűzparancsra egy rakéta besült. Pont a szentesi rakéta volt az, a technikáért felelős tiszt nem cserélte ki ugyanis az akkumulátort, és "nem kapott szuflát" az elektromos rendszer. Elméletben egyébként Bécset lőtték, amelynek atomfegyverrel való megsemmisítése a dunántúliak egészségére is károsan hatott volna.
Az atomfej kilövésére alkalmas rakétaalakulatok az első vonalban, Nagykanizsán és Tapolcán, valamint Kiskunfélegyházán, Szentesen és Jászberényben voltak. Az atomtöltet a magyarországi szovjet silókból szupertitkos vonatokon, repülőkön, helikoptereken jött volna.
Nem is takarították
Az R-70-es belülről |
A titkos szobát csak háború esetén nyitották volna ki, ebben tárolták a támadás útvonalát. Csányi szerint a felső politikai és katonai vezetésnek tudnia kellett a tervekről, hiszen még a helyi parancsnokok is tisztában voltak velük. Sőt, Kiskunfélegyházán sorkatonaként, magyar tábornok és szovjet szakértő közreműködésével, saját maga rajzolta a Bécs elleni atomtámadás imitált akcióját.
A diszkó jobban vonzotta
A szentesi és kiskunfélegyházi épületekben ügyeletes írnokként a rá bízott titkos dokumentumokkal lehetett volna "ügyesen variálni". Eszébe sem jutott azonban keleti James Bondot játszani, mert nem volt lapos fényképezőgépe, és a kémkedésnél jobban vonzotta a szentesi diszkó és a kinti élet.
Atomtöltetet is kilőhettek volna |
Nem csoda
A sorozatos engedetlenség miatt pesti "melósalakulatokhoz" vezényelték. A huzatos és hideg Honvédelmi Minisztérium felújításán kőművesmunkát végzett, és a laza munkaellenőrzést kihasználva Czinege Lajos honvédelmi miniszter tízméteres szekrénysorában melegedett.
Nem is csoda, hogy összeomlott a Varsói Szerződés.