A bálnavadászatért lobbiznak a japánok Magyarországon
További Belföld cikkek
- Az interneten árulta a munkáltatója szerszámait egy karbantartó
- Fékhibát észleltek egy Budapestre érkező repülőnél, azonnal a helyszínre vonultak az illetékes szolgálatok
- Brutális katonai gépjárművek érkeznek Budapestre
- Toroczkai László: A Fidesz önmagát fogja elpusztítani
- „Álljon a görcs a lábába és a kezébe, aki ilyet csinál” – Gyurcsány Ferencet kidobták Debrecenben
Úgy tudjuk, a héten egy japán delegáció vendégeskedik Magyarországon, és sorra járja a minisztériumokat, hogy megpróbálja késleltetni a tanácshoz csatlakozó okirat elküldését. Mindezt azért, hogy Magyarország ne tudjon részt venni az idei nemzetközi fórumon, illetve ha mégis ott lesz, ne szavazzon a bálnák védelmében. A környezetvédelmi tárcától megtudtuk, náluk már járt a delegáció, és a napokban ismét ellátogatnak a minisztériumba. A Japán Nagykövetség nem tud arról, hogy kormányzati delegáció lenne hazánkban az ügyben, azt viszont nem zárták ki, hogy "szakemberek, vagy magánemberek" lobbiznának a bálnavadászat mellett.
A külügy késlekedik
Magyarország februárban csatlakozott a tanácshoz, és noha az erről szóló kormányrendelet nem tesz említést a magyar álláspontról, Tóth Tamás külügyi szóvivő az Indexnek elmondta, az ökológiai egyensúly fenntartása érdekében és az EU-val azonosan vallott külpolitika miatt hazánk egyértelműen ellenzi a bálnavadászatot. Ugyanakkor tény, hogy a Külügyminisztérium eddig nem küldte el a csatlakozó okiratot, így egyelőre nem szavazhatunk a tanácsban.
Tóth Tamás szerint a az EU-csatlakozás miatt csak ezekben a napokban juttatják el az IWC-hez a csatlakozó okiratot. A késlekedést egy neve elhallgatását kérő minisztériumi tisztviselő azzal indokolta, hogy az elmúlt hónapokban Magyarország nem akart konfliktust Japánnal, de EU-tagként már erősebb ellenállást tanúsíthat az ügyben.
Megvásárolják a szavazatokat
Japán mindent megtesz azért, hogy maga mellé állítsa a tanács "gyenge" tagjait. Néhány hónapja a Greenpeace azzal vádolta a japán kormányt, hogy a külföldi fejlesztési segélyeket a Nemzetközi Bálnavadászati Tanácsban szavazatok vásárlására költi. Nemes Noéminek, a Greenpeace kampányszervezőjének az Indexnek elküldött közleménye szerint ennek tudható be, hogy például Mongólia, Panama, Guinea, Gabon, Benin, az Ulau-szigetek és Antigua rendszeresen Japánnal együtt szavaz a tanácsban.
Nem vadászat, kutatás
A világ legnagyobb bálnavadászai Japán mellett Norvégia és Izland. Izlandot tavaly augusztusban Washington azzal fenyegette meg, hogy kereskedelmi embargót vezet be ellene, ha nem vonja vissza a bálnavadászat felújítására kiadott engedélyeket. A bálnavadászok különféle módon kerülik meg a vadászatot tiltó egyezményeket, például az egyébként engedélyezett "tudományos kutatás" címén ölik le az óriási emlősöket.