Kötelező lesz magán-egészségbiztosítást kötni?

2007.01.22. 15:39
Az alapellátásokat, szűrővizsgálatokat, a terhesgondozást, illetve a nagyon drága műtéteket és kezeléseket a jövőben is az Országos Egészségbiztosítási Pénztár fizetné, az ezen kívül eső hagyományos orvosi ellátásra mindenkinek magánbiztosítást kellene kötni - áll az Államreform Bizottság által készített munkaanyagban. A Fidesz szerint a több biztosítós rendszer magasabb járulékfizetést jelentene az embereknek.

Megjelent a hazai több-biztosítós modellről szóló munkaanyag. A tervezetet Mihályi Péter közgazdász, az Államreform Bizottság tagja készítette. Az elkészítésében közreműködött Molnár Lajos egészségügyi miniszter, valamint Antal László, Bauer Tamás, Bokros Lajos, Csillag István és Surányi György közgazdászok is.

Ez nem az Egészségügyi Minisztérium hivatalos koncepciója, csak egy munkaanyag, amely kiváló vitaalap lehet egy ebben a tárgyban tartott konferencián – mondták az Index kérdésére az egészségügyi tárcánál. A tanulmány a tárca által január 25-26-ra szervezett Egészségbiztosítási reform 2007-2009 című konferencia honlapján jelent meg.

Személyvonat és intercity

Fidesz: több biztosító, magasabb járulékfizetés
A több biztosítós rendszer magasabb járulékfizetést jelentene az embereknek, ugyanakkor az ellátás várhatóan nem lenne jobb - állítja a Fidesz. A párt azt javasolja a kormánynak, vegye revízió alá az egészségügy reformat és mondjon le a több biztosítós rendszerről – mondta Mikola István.
A Fidesz most azt is javasolja: a kórházi szerkezet átalakítására a kormány szánjon 6-8 évet; a mostani minisztériumi javaslat csak vitaindító legyen.
Mikola István korábban azt mondta: a több-biztosítós rendszer a világon mindenhol megbukott, a szegények, a krónikus betegek nem jutnak hozzá a gyógyítás lehetőségéhez. Mikola szerint a modell bevezetésének egyetlen egy célja az lehet, hogy "az új tőketulajdonosaikat megint a konchoz hozzájuttassák". .

Az SZDSZ december végén egyértelműen kinyilvánította , hogy ragaszkodik a több-biztosítós rendszer 2008-as bevezetéséhez. Magyarországon ma minden orvosi ellátást az Országos Egészségbiztosítási Pénztár fizet a beszedett járulékokból. A több biztosítós modellben az állampolgár bizonyos ellátásokra köthetne biztosítást magánbiztosítóval is. A biztosítók a velük szerződött kórházakban végzett ellátásokat fizetnék, ha az állampolgár megbetegszik.

A tanulmány a bevezető elemzésben sorra vesz más biztosítási modelleket is, amelyeket azonban nem javasol bevezetésre. Mihályi Péter szerint a társadalom kettéosztottságához, a szegények és gazdagok kórházainak kialakulásához az vezetne, ha az OEP megtartása mellett úgynevezett kiegészítő biztosítást lehetne kötni.

Ez a szerző megfogalmazása szerint nagyon gyorsan hasonló helyzetet idézne elő, mint a vasúti közlekedésben, ahol a szegények vagy a diákok a nagyon rossz minőségű személyvonatokon utaznak, míg a középosztály a pótdíjért igénybe vehető intercityn.

Az Államreform Bizottság tervezete a különbségek kiküszöbölésére egy vegyes rendszert ismertet. A tervezet az ellátások három csoportját sorolja fel. A javaslat szerint az első és harmadik csoportba tartozó ellátásokat továbbra is az OEP finanszírozná. Magánbiztosítást az ezeken kívül eső, az ellátások többségét jelentő ellátásokra kellene kötelezően megkötni mindenkinek (akárcsak az autók kötelező felelősségbiztosítását). Az eddig egy helyre fizetett járulék meghatározott részét tehát a jövőben valamelyik magánbiztosítónak kellene fizetni.

Kötelező

Mit fizetne az állami biztosító? Mihályi Péter javaslata szerint ide olyan ellátások tarztoznak, amelyek az állampolgárok többségét érintik, szakmai indokoltságuk nem vitatható és fajlagosan kis költséget igényelnek. Ide tartozik például a tüdőszűrés, az AIDS-szűrés, a vérellátás, a bőr- és nemibeteg gondozás, a szenvedélybetegek gondozása, a terhesgondozás, az iskolaorvosi ellátás vagy a védőoltások beadása.

Szintén állami finanszírozásban maradnának a nagyon költséges kezelések és műtétek, így a rák gyógyításánál alkalmazott sugárterápia és kemoterápia, a koraszülött ellátás bonyolultabb esetei vagy a járóbeteg ellátásában használatos legdrágább gyógyszerek. Azt, hogy pontosan mi is tartozzon az állam által finanszírozott ellátások körébe, évente határoznák meg.

A munkaanyag szerint ami ezeken kívül esik, arra lehet majd magánbiztosítóval szerződést kötni. Ide tartozik a “normális” orvosi ellátások többsége, amelyeket a legnagyobb számban végeznek, ám ezek egyedi költsége nem túl magas. A tanulmány szerint ez a gyógyító kiadások 60-65 százalékát jelenti.

Minden beteg egyforma?

A magánbiztosítás tehát az egyszerűbb diagnosztikai vizsgálatokra, a szakorvosi konzultációra, a kisebb sebészeti és műtéti beavatkozásokra vonatkozna, de ebbe a körbe tartozik a gyógyfürdős kezelés, vagy az esztétikai korrekciós műtétek is.

Ez a potyautasok, azaz az egészségbiztosítási járulékot nem fizetők kiszűrésére is alkalmas lenne. A (kötelező) biztosítás befizetését ugyanis a beteg egy a magánbiztosítója által kiadott kártyával igazolná. Akinek nem lesz ilyen igazolása, attól a kórházban adott esetben megtagadhatják a nem életmentő beavatkozást.

A Mihályi Péter által készített munkaanyag szerint több elem beépítésével megakadályozható lesz az, hogy a biztosítók szelektáljanak a betegek között (gondoljunk bele: egy biztosító érdeke elsősorban az, hogy ügyfele fiatal és egészséges legyen, azaz befizető legyen, mint súlyos orvosi kiadásokat növelő tényező).

Mihályi Péter szerint az egyik védekező mechanizmus éppen az, hogy a legnagyobb fajlagos költségű beavatkozásokat és a pénzbeli ellátásokat kiveszik az üzleti biztosítás köréből. Garantálnák, hogy a magánbiztosító egyetlen nála jelentkező ügyfelet sem utasíthat vissza. A betegek közötti szelekció elleni védekezés fontos eleme az is, hogy a második csoportba tartozó ellátások költségének csak 70 százalékát állják a magánbiztosítók, 30 százalékát az OEP fizeti.

Kételyek

A nagyobb munkáltatók csoportosan köthetnének alkalmazottaikra magánbiztosítást, s biztosítók kínálhatnának családi termékeket is, azaz például 2 kereső + 2 gyermek vagy 2 kereső + 1 gyermek, esetleg 1 kereső + 1 gyermek+nagyszülők modellekre.

A munkaanyag szerint 6, 12 vagy 18 hónap átmeneti időt kellene adni arra, hogy mindenki válasszon magánbiztosítót magának. Aki a határidőig nem köt szerződést egyik biztosítóval sem, azt vagy véletlenszerűen elosztják valamelyik már működő, engedéllyel rendelkező üzleti biztosítóhoz. A másik lehetőség, hogy amikor valaki orvoshoz kerül és kiderül, hogy nincs biztosítása, a kezelés megkezdése előtt alá kell írnia egy belépési nyilatkozatot valamelyik biztosítóba.

A több-biztosítós modelltől sokan az ellátás javulását és a hatékonyabb működést várják, a biztosítók ugyanis elvileg éberen figyelnének arra, hogy a kórházak ne pazaroljanak. A rendszer bírálói szerint azonban az egybiztosítós modell alkalmasabb a költségek fékentartására (ez Magyarországon eddig nem sikerült). Több közgazdász szerint a több-biztosítós modell azonban más országokban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, a költségek nem csökkentek, és az ellátás sem javult jelentősen. Kétségtelen, hogy ma egyre többet hallani arról, hogy több országban fontolják meg a lassú visszaoldalazást az állami biztosító felé.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Belföld
Kiderült, mikor búcsúztatják Wachsler Tamást

Kiderült, mikor búcsúztatják Wachsler Tamást

Az egykori országgyűlési képviselő 59 évesen halt meg.

április 2., 15:03

  • Belföld
Nem hátrál ki az IKEA a Pride mögül, továbbra is gyártják a szivárványos táskákat

Nem hátrál ki az IKEA a Pride mögül, továbbra is gyártják a szivárványos táskákat

Többen azt hitték, hogy kivonják a forgalomból a terméket, de mégsem.

tegnap, 21:38

  • Címlapon
Három hídig jutottak a tüntetők, de gyorsan kiszorították őket a rendőrök

Három hídig jutottak a tüntetők, de gyorsan kiszorították őket a rendőrök

Beszámolónk a hajnalig tartó a demonstrációról.

tegnap, 16:32

  • Belföld
Attól lett világhírű, hogy papírra vetette számtalan lányszöktetését és szerelmi kalandját

Attól lett világhírű, hogy papírra vetette számtalan lányszöktetését és szerelmi kalandját

Ma háromszáz éve, 1725. április 2-án született Giacomo Girolamo Casanova.

április 2., 14:31

  • Belföld
Fontos változás lép életbe, új táblák jelennek meg a magyar utakon

Fontos változás lép életbe, új táblák jelennek meg a magyar utakon

A bírságok csökkentése a cél.

április 2., 14:41

  • Belföld
Lázár János újabb Lázárinfót tart, ezúttal Pátyon

Lázár János újabb Lázárinfót tart, ezúttal Pátyon

Az eseményen bárki kérdezhet bármit, bármiről.

április 2., 15:02

  • Belföld
A Momentum ismét útját próbálja állni Orbán Viktor rádióinterjújának

A Momentum ismét útját próbálja állni Orbán Viktor rádióinterjújának

Egy héttel korábban a rendőrök vetettek véget az akciónak.

április 2., 13:42

  • Belföld
Vona Gábor beszólt a hídon tüntetőknek, szerinte besétáltak Orbán Viktor csapdájába

Vona Gábor beszólt a hídon tüntetőknek, szerinte besétáltak Orbán Viktor csapdájába

A Második Reformkor elnöke szerint a szervezőknek vissza kéne adniuk a mandátumukat.

április 2., 15:20

  • Belföld
Ismét visszaéltek Karikó Katalin nevével az interneten

Ismét visszaéltek Karikó Katalin nevével az interneten

A biokémikus kéri mindenkitől, hogy körültekintően tájékozódjon.

április 2., 13:11

  • Belföld
Hiába a hágai elfogatóparancs, sem Putyint, sem Netanjahut nem tartóztatják le Budapesten

Hiába a hágai elfogatóparancs, sem Putyint, sem Netanjahut nem tartóztatják le Budapesten

Ma hazánkba érkezik az izraeli miniszterelnök.

április 2., 05:59

  • Belföld
Kék fénybe borul a Lánchíd és a Müpa is

Kék fénybe borul a Lánchíd és a Müpa is

Több fővárosi, valamint vidéki intézmény és egyesület is csatlakozott a kezdeményezéshez.

április 2., 16:08

  • Címlapon
Ki kellett menekíteni az utasokat a 2-es metróból, még nagyobb lett a közlekedési káosz

Ki kellett menekíteni az utasokat a 2-es metróból, még nagyobb lett a közlekedési káosz

A BKK szerint reggel állhat helyre a közlekedés.

tegnap, 18:50

  • Belföld
Új kőolajvezeték épülhet Magyarország és Szerbia között

Új kőolajvezeték épülhet Magyarország és Szerbia között

Már elkezdték az előkészítési fázisokat.

április 2., 16:00

  • Belföld
Porig égett egy távolsági busz Debrecen határában

Porig égett egy távolsági busz Debrecen határában

Az utasoknak még időben sikerült elhagyniuk a járművet.

április 2., 12:28

  • Címlapon
Donald Trump betartotta a fenyegetését, őrült magas vámot vetett ki Kínára

Donald Trump betartotta a fenyegetését, őrült magas vámot vetett ki Kínára

Szintet lépet a világ két legnagyobb gazdasága közötti háború.

tegnap, 20:19

  • Címlapon
A világ leggazdagabb emberei közül csak egyvalaki nyert Donald Trump vámháborújában

A világ leggazdagabb emberei közül csak egyvalaki nyert Donald Trump vámháborújában

Összesen 536 milliárd dollárt veszítettek két nap alatt a többiek.

tegnap, 21:31

  • Címlapon
Közbeszólt a járvány, nem tarthatják meg Magyarország legnépszerűbb túráját

Közbeszólt a járvány, nem tarthatják meg Magyarország legnépszerűbb túráját

Korábban a koronavírus okozott problémákat.

tegnap, 16:39

  • Belföld
A kormány újabb fél évig fenntartaná a háborús veszélyhelyzetet

A kormány újabb fél évig fenntartaná a háborús veszélyhelyzetet

Semjén Zsolt nyújtotta be a törvénymódosítási javaslatot.

április 2., 06:19

  • Belföld
A saját házában égett benn egy 73 éves nő Kerepesen

A saját házában égett benn egy 73 éves nő Kerepesen

A rendőrség emberölési kísérlet miatt indított eljárást.

április 2., 07:51

  • Belföld
Életük végéig fegyházban bűnhődhetnek a Marina parti kettős emberölés vádlottjai

Életük végéig fegyházban bűnhődhetnek a Marina parti kettős emberölés vádlottjai

A szlovák maffia Budapesten bujkáló tagjára és annak barátnőjére csaptak le.

április 2., 11:15

  • Belföld
Beadták a magyar állampolgárságot felfüggeszthetővé tevő törvényjavaslatot

Beadták a magyar állampolgárságot felfüggeszthetővé tevő törvényjavaslatot

Az intézkedést maximum 10 évre lehet elrendelni.

április 2., 09:18

  • Belföld
Átalakul a kisgyermekes anyák támogatási rendszere

Átalakul a kisgyermekes anyák támogatási rendszere

Az anyák 3 hónap után visszatérhetnek dolgozni, és a csedet is megkaphatják.

április 2., 11:56

  • Belföld
Módosítják a törvényekben a fogyatékossággal élőkkel kapcsolatos szóhasználatot

Módosítják a törvényekben a fogyatékossággal élőkkel kapcsolatos szóhasználatot

A régi megnevezés katonai szakszó, amit az állománnyal kapcsolatosan használ a honvédség.

április 2., 12:02

  • Belföld
Élesben tesztelte a tanulóvezetőt egy szabálytalan autós

Élesben tesztelte a tanulóvezetőt egy szabálytalan autós

A gyors reakcióidőnek köszönhető, hogy nem történt baleset.

április 2., 11:12

  • Belföld
Ketyeg az óra Rákosrendezőn, kevesebb mint 60 nap áll rendelkezésre

Ketyeg az óra Rákosrendezőn, kevesebb mint 60 nap áll rendelkezésre

A Rákosrendezői Projektiroda vezetőjét a megfizethető lakásokról és az állam feladatairól is kérdeztük.

április 2., 09:52

  • Belföld
Ragasztószalaggal hallgattattak el egy síró kétévest a somogyi bölcsődében

Ragasztószalaggal hallgattattak el egy síró kétévest a somogyi bölcsődében

Az esetet egy szülő is végignézte.

április 2., 13:14

  • Belföld
Két újabb telepen jelent meg a ragadós száj- és körömfájás, 3500 állat lehet fertőzött

Két újabb telepen jelent meg a ragadós száj- és körömfájás, 3500 állat lehet fertőzött

Azonnal új intézkedéseket vezettek be.

április 2., 11:31

  • Belföld
A rendőrség épülete elé ásta el a kábítószert egy díler a rendőrök szeme láttára

A rendőrség épülete elé ásta el a kábítószert egy díler a rendőrök szeme láttára

Szürreális jelenetek játszódtak le Budapesten.

április 2., 10:57

  • Belföld
Bombariadóval fenyegetőzött egy 16 éves lány, két budapesti gyermekotthonban okozott pánikot

Bombariadóval fenyegetőzött egy 16 éves lány, két budapesti gyermekotthonban okozott pánikot

A bíróság ítéletet hozott az ügyben.

április 2., 08:47