Törvénytelennek tartják a BKV-áremelést
További Belföld cikkek
- Nyolcszáz hátrányos helyzetű gyermek látogatott el a Parlamentbe
- Emelkedik a hivatalból kirendelt igazságügyi szakértők óradíja
- Ellepi a karácsonyi vásárokat a TEK a magdeburgi támadás után
- Ujhelyi István: Megérintette a Fideszt a bukás szele, olyan folyamatok indultak el, amikre 30 éve nem volt példa
- Dúl a kommentháború: Menczer Tamás, Kocsis Máté és Magyar Péter esett egymásnak a magdeburgi tragédia miatt
Szabó Endre, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnöke közölte: kifogásolják azt is, hogy a rendelet előkészítésében az érintett társadalmi szervezetek nem vettek részt, így nem élhettek véleménynyilvánítási jogukkal. "Az elővárosi közlekedés tarifájának ilyen drasztikus, előre nem egyeztetett emelése különösen hátrányosan érinti a nagycsaládosokat, mivel a többgyermekes családoktól a BKV a családi pótlék emelésének mintegy négyszeresét csikarja ki. Így egy a főváros agglomerációjában lakó négygyermekes családban a havi bérletár emelkedése elviszi az egyik gyerek után kapott családi pótlékot" - emelte ki a NOE elnöke.
Hajtman Ágnes szerint a Fővárosi Önkormányzat egyre kevésbé látja el a környezetvédelemmel és a tömegközlekedéssel kapcsolatos, az önkormányzati törvényben előírt feladatait. A rendelet hatására ugyanis tovább romlik a tömegközlekedés vonzereje, és fokozott hátrányba kerül a személygépkocsi-forgalommal szemben.
Január elsejétől a BKV mindenhol árat emelt, de leginkább a HÉV-re váltható tanulóbérletek ára nőtt. Míg tavaly Budapest közigazgatási határán kívül öt kilométeres távolságra 437 forintba került a tanulók bérlete, addig ez január 1-jétől 1290 forint lett. Ha egy diák Budapesttől 20 kilométeres távolságra utazik, akkor 7350 forintos bérletet kell vásárolnia, míg tavaly ugyanezért a bérletért 1748 forintot fizetett.
A legdrágább olyan HÉV-bérlet, amellyel Budapest közigazgatási határain kívül 25 kilométerre is lehet utazni, havonta 19 440 forintba kerül, egy ugyanilyen távolságig érvényes bérlet a diákoknak pedig 8820 forintba kerül havonta. A diákokat sújtó áremelésen kívül megszűnik a nyugdíjasok kedvezménye is a HÉV-bérletekre és -jegyekre.
Ez ellen legutóbb Gémesi György, Gödöllő polgármestere tiltakozott a Magyar Önkormányzatok Szövetségének nevében. Gémesi Demszky Gábor főpolgármesternek írt levelet az ügyben, akitől azt kéri, függessze fel az áremelésről szóló rendelkezéseket. Hétfőn szintén a HÉV-menetjegyek miatt a Fidesz a gazdasági tárcától kérte, tegyen valamit, a Pest Megyei Önkormányzat pedig egyenesen a BKV-től.