Nem lesz rendkívüli ülés a Déli Áramlat miatt
További Belföld cikkek
- 300 milliárd forintért takaríthatja a kórházakat egy cég a következő négy évben
- Havazás várható Magyarország egy részén
- Bejelentett egy szivárgást a gázműveknek, a kocsijára terhelték a költségeket
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
- Sokan azt hitték, médiahack, de igaz: örökre bezárja kapuit a MikulásGyár
Megállapodás
Gyurcsány Ferenc hétfőn Budapesten tárgyalt Dmitrij Medvegyevvel, az Oroszországi Föderáció első miniszterelnök-helyettesével. Ez után jelentette be, hogy csütörtökön Moszkvában megállapodást köt a magyar és az orosz kormány a Déli Áramlat nevű gázvezeték magyarországi szakaszának megépítéséről. A magyar miniszterelnök azt mondta, a Déli áramlat nem veszélyeztetné a Nabucco-projekt megvalósítását.
Dmitrij Medvegyev, aki egyben az orosz állami gázvállalat, a Gazprom elnöke és az orosz elnöki poszt várományosa, a tárgyalás után azt mondta: egy közös vállalat üzemeltetné a vezetéket, amelyben 50-50 százalékban részesülne a két állam. Az orosz felet a Gazprom képviselné. Gyurcsány Ferenc közlése szerint a magyarországi szakaszhoz egy 1 milliárd köbméteres gáztározó tartozna.
Nem hívják össze az Országgyűlés rendkívüli ülését a Déli Áramlat gázvezetékről szóló orosz-magyar megállapodás aláírása miatt. Ezt Mandur László, az Országgyűlés alelnöke jelentette be szerdán a házbizottság rendkívüli ülése után.
Elmondta, a testület ülésén nem volt egyetértés a kérdésben, ezért a külföldön tartózkodó házelnököt helyettesítve, nem hívja össze a rendkívüli plenáris ülést. Hozzátette, az ülés kezdeményezésétől számítva 48 órát kell hagyni a napirend kiküldésére és annak megismerésére. Ráadásul a határozatképességet sem tudnák garantálni a frakciók.
Répássy Róbert (Fidesz) erre úgy reagált: a szabályok nem ilyen merevek, egyetértéssel ettől el lehetne térni.
Gusztos Péter, az SZDSZ frakcióvezető-helyettese azt mondta, hogy pártja részt volna a Déli Áramlatról szóló rendkívüli ülésen. Gusztos szerint a szerződés biztonságpolitikai és geostratégiai kérdés, ezért érdemes lenne az Országgyűlésben is megvitatni. Az SZDSZ megfontolja, hogy csatlakozzon-e a Fidesz javaslatához, amiben az aláírás elhalasztását kérik Gyurcsány Ferenctől. Gusztos véleménye szerint jobb lenne, ha a hétfői parlamenti ülésnap utánra halasztanák a szerződés aláírását.
Délelőtt több illetékes parlamenti bizottság is együttesen ülésezett a kérdésben, több minisztert is meghallgattak. A gazdasági és informatikai, a külügyi és az európai integrációs bizottság összevont ülésén Veres János pénzügyminiszter elmondta, Magyarország érdekelt a többoldalú gázellátásban, a biztonságos ellátást segíti, ha több vezetéken érkezik a gáz, és nő a tárolókapacitásait. Ezt szolgálja a csütörtökön aláírandó kormányközi megállapodás.
Kákossy Csaba gazdasági miniszter kifejtette, az Európai Uniónak nem jelent problémát, ha Magyarország a Déli Áramlat megépítésben is részt vesz, csak az a fontos, hogy támogassa és segítse a Nabucco létrehozását is. Szerinte a Déli Áramlat növeli Európa ellátásbiztonságát, Magyarország továbbra is aktívan részt vesz a Nabaucco megvalósításában.
Göncz Kinga külügyminiszter hangsúlyozta, a Déli Áramlat akkor is megvalósulna, ha Magyarország nem venne részt az építésében, de akkor az ország elesne a vezeték nyújtotta előnyöktől. Hozzátette: az unió és az Egyesült Államok is tudomásul veszi, hogy Magyarország szuverén államként a saját nemzeti érdekei szerint dönt ebben az ügyben.
Fidesz: Ne!
Az ülés végén a Fidesz felszólította Gyurcsány Ferencet, hogy csütörtökön ne írja alá a Déli Áramlat megépítéséről szóló szerződést. Németh Zsolt azt mondta, a Fidesz elfogadhatatlannak tartja azt az eljárást, amit a kormány folytat a Déli Áramlat ügyében.
Szerinte a kormány az elmúlt hetekben titkos tárgyalásokat folytatott a Déli Áramlatról, amiről semmilyen tájékoztatást nem adott. A politikus szerint a hétfőn megkötött előzetes megállapodás "puccsszerű megállapodásnak tekinthető". Németh Zsolt elfogadhatatlannak tartja, hogy semmiféle háttérszámítást nem bocsátottak az ellenzék rendelkezésre, és azt sem teszi lehetővé a kormány, hogy a szerződéstervezet szövegét zárt ülésen áttekinthessék.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy ha Gyurcsány Ferenc aláírja a szerződést, akkor mit tesznek, a fideszes politikus közölte, kaptak ígéretet arra, hogy nyilvánosságra hozzák a szerződést, így majd áttanulmányozzák a dokumentumot és ez után eldöntik, az aggodalmaik mennyire megalapozottak.
Fóbia?
A Fidesznek semmilyen szakmai érve nincs arra, miért nem támogatja a Déli Áramlat gázvezetékről megkötendő szerződést, inkább csak Oroszország-fóbiája van. Erről Mesterházy Attila, az MSZP parlamenti frakcióvezető-helyettese beszélt. Szerinte az ellenzék nem hajlandó tudomásul venni, mi Magyarország nemzeti érdeke, vagyis hogy minél több forrásból, minél több elérési útvonalon tudjunk energiahordozókhoz jutni.
A parlamenti pártok frakcióvezetői számára a pénzügyminiszter csütörtök reggel megismerhetővé teszi a Déli Áramlattal kapcsolatban kötendő kormányközi megállapodás-tervezetet - erősítette meg az MTI információját Budai Bernadett kormányszóvivő.