Megosztja a Fideszt a nagygyűlés-kérdés
További Belföld cikkek
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
A Fideszen belül napok óta tanakodnak azon, hogy hasznosabb-e a nyáron szeptember 23-i dátumra kitűzött nagygyűlés visszamondása, vagy bízva abban, hogy az eseményen nem történik rendbontás, ne változtassanak a kampányfinis menetrendjén.
Kockázati tényezők
A Fidesz parlamenti frakciójában már hétfőn - még az utcai megmozdulások eldurvulása előtt - felvetették, hogy az elnökség gondolja végig, hogy a nagygyűlés milyen hatással lehet az önkormányzati választáson a párt esélyeire. Néhány ugyanis úgy vélték, hogy a fideszes nagyrendezvények a korábbi tapasztalatok szerint inkább a másik oldal híveit mozgósították. Az elnökség kedden megtárgyalta ugyan a kérdést, de úgy döntött, hogy nem mondja le a demonstrációt. Orbán Viktor az ülés után nem, de esti tévényilatkozatában utalva a megmozdulásra, híveinek azt üzente, "ne húzódjanak vissza házaikba".
Százezres tömeget várnak
Információink szerint a kedd esti újabb utcai összecsapások után a párt szimpatizánsai és tagjai köréből sokan jelezték a vezetésnek, hogy véleményük szerint kockázatos a tömegrendezvény, ahova a szervezők egyébként több tízezres, sőt százezres közönséget várnak. Így valószínű, hogy a szerdán ismét ülésező elnökség napirendjéről továbbra sem került le az ügy.
Kísérleti tüntetés hallgatókkal
A fideszesek dilemmája az, hogy ha, lemondanák, akkor átengednék a terepet - úgymond - az MSZP-nek, illetve a rohamrendőröknek és a rendbontóknak. A Fidesz azt szeretné elérni az Index információi szerint, hogy olyan békés tömeget vonultassanak fel a nagygyűlésen, amelyik demonstrálja a párt támogatottságát, de nem erőszakos módon. Ugyanakkor azzal is tisztában vannak a pártban, hogy nem szabad az MSZP csapdájába besétálniuk - ez azt jelenti, hogy a média az ilyen nagygyűléseket mindig nagyon figyeli, különösen a mostani helyzetben. Ezért egy kisebb hangoskodó csoport már azt a benyomást keltheti, hogy az egész tömeg hőzöng. Egyes hírek szerint a végső döntés kitolódhat akár csütörtök estig is.
Szeptember 21-én az eredeti tervek szerint a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája tartotta volna demonstrációját a tandíj bevezetése ellen. Ezt a Fideszben többen Fidesz modellnek tekintették: ha ott nem lesz botrány, akkor az ellenzéki párt is megtartja tüntetését. Az MTI értesülése szerint azonban a HÖOK várhatóan nem tartja meg demonstrációját csütörtökön.