Újabb 100 milliós károkozást varrtak Gál nyakába
További Belföld cikkek
- Megkezdődik a modellváltás a BME-n, így maradna jogosult az egyetem az Erasmus-programra
- Az ukrajnai bizonytalanság miatt csúcsra kell járatni a magyar gáztározókat
- Tarlós István kiírt magából mindent Budapestről, és még többről is
- Egymásnak feszült a Kúria elnöke és az általa felfüggesztett bíró
- A legtöbb helyen kirándulóidő lesz szombaton, de lesz, ahol záporra is számítani lehet
A most közölt gyanúsítással együtt, a nyomozás eddigi adatai szerint az érintettek összesen mintegy 970 millió forint kárt okoztak az önkormányzatnak, és további 1,6 milliárd forint kár okozását kísérelték meg - olvasható Keresztes Imre főügyész közleményében.
A gyanúsítás két rendbeli, különösen jelentős kárt okozó üzletszerűen, elkövetett csalás bűntettének a kísérletével is bővült. Emellett az ügyészség Gál Györgyöt nyolc rendbeli, különösen nagy kárt okozó, üzletszerűen, elkövetett csalással, tíz rendbeli hivatalos személy által, kötelességszegéssel, üzletszerűen elkövetett vesztegetéssel és tizenegy rendbeli, felbujtóként elkövetett magánokirat-hamisítással gyanúsítja. Az újabb gyanúsításokat a gazdasági bizottság elnökével keddi kihallgatásán közölték.
A főügyészség közleményében ismertette a gyanúsítások lényegét. Eszerint Kardos Péter, a pénzügyi bizottság jelenlegi elnöke - a Rózsa utca 18/A. számú ingatlan megszerzése érdekében - az ügyben szereplő vállalkozóval közös céget alapított, amelyben először ő szerepelt ügyvezetőként, majd annak érdekében, hogy az önkormányzatnál ne derüljön ki az összeférhetetlenség, névleges tulajdonosként és ügyvezetőként a gazdasági bizottság elnöke által is ismert barátnőjét helyezte el.
E cég - a gazdasági bizottság elnökével előre egyeztetett, piaci ár alatti összegre - vételi ajánlatott nyújtott be a VII. kerület Rózsa utca 18/A. szám alatti önkormányzati tulajdonú lakóházra. Miután azonban mégis kiderült, hogy a pénzügyi bizottság tagja érdekelt a cégben, az említett vállalkozóval közösen gyorsan egy új céget alapítottak, abba ugyancsak a barátnőiket helyezték el strómanként, majd egy újabb vételi ajánlatot tettek a házra. Erre a házra is ugyanaz az értékbecslő adta a valótlan tartalmú értékbecslést, aki már szerepel az ügyben.
A hamis értékbecsléssel a képviselő-testület többségét a vételárral tévedésbe ejtették, elhallgatva az összeférhetetlen helyzetet. Miután az önkormányzattal az ügylet 42,5 millió forintra létrejött, a már érdeklődő külföldi befektető - a vételáron felül - 95 millió forintot ajánlott az ingatlanért. A lakóházat a kiürítés után idén elbontották. A megalapozott gyanú szerint további két ingatlan - a Dembinszky utca 32. és a Dob utca 18. esetében - a már ismert elkövetési módszer érvényesült. A Dembinszky utca 32. esetében 66,6 millió forint, míg a Dob utca 18. esetében - amelynek még az önkormányzattal kötött adás-vételi szerződés napján megtörtént a továbbértékesítése - 113 millió forint kárt okoztak a VII. kerületi önkormányzatnak.
A főügyészség szerint a gazdasági bizottság elnöke 25-25 millió forintot kért és kapott a vállalkozótól a támogató segítségéért. Mindezeken túl - a gyanú szerint - annak érdekében, hogy az önkormányzat az ügyben szereplő vállalkozó érdekeltségébe tartozó cégnek értékesítse a Király utca 25., 27. és 29. számú lakóházakat, ingatlanonként 20 millió, összesen egyidejűleg 60 millió forintot kért és kapott 2003-ban a vállalkozótól. A megalapozott gyanú szerint a gazdasági bizottság elnöke összesen 305 millió forintot kért és kapott a vállalkozótól a támogató segítségéért.
Az ügyben eddig összesen már 14 önkormányzati lakóház értékesítésével kapcsolatban történtek gyanúsításközlések. A gazdasági bizottság elnöke a kihallgatása során továbbra is tagadta a bűnösségét, ugyanakkor nem élt panasszal az újabb gyanúsítások ellen. A VII. kerületi önkormányzat gazdasági és pénzügyi bizottságának elnöke, valamint az ügyben szereplő értékbecslő jelenleg is előzetes letartóztatásban van. A főügyészség 2008. október 28. óta összesen kilenc személyt hallgatott ki gyanúsítottként, akik közül hat - a strómanként közreműködő személyek, valamint az ügyben érintett vállalkozó - szabadlábon védekezik - áll a közleményben.