Gyurcsány az SZDSZ után a Fidesszel akar megküzdeni
További Belföld cikkek
- Kiderült, miért növekednek folyamatosan a várólisták Magyarországon
- Légvédelmi eszközöket telepítenek Magyarországra északkeleti részébe, a honvédek is készenlétben vannak
- Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a mentőápolót, aki kórház helyett hazavitt egy ittas, gerincsérült férfit
- Veszélyre figyelmeztet a rendőrség, senki nincs biztonságban
- Orbán Viktor nagy beszédre készül Matolcsy Györgyék rendezvényén
Ha ünnepelni most még nem is feltétlen van okunk, de közös dolgaink lassanként kezdenek rendbe jönni, s ezt nem csak a számok nyelvén értők tapasztalják majd, de a mindennapok emberei is, bíztatta Gyurcsány Ferenc az MSZP szombaton ülésező választmányát. Mert hogy a miniszterelnök azt olvassa ki a statisztikákból, hogy 2008-ban megfordul a trend: csökken az infláció hónapról hónapra, a forint most a legerősebb az utóbbi fél évtizedben, és lassanként emelkednek najd a bérek is.
Az történt, büszkélkedett Gyurcsány, amit megjósoltunk, két év küzdelem után lezárhatjuk a múltat, s a jövőre koncentrálhatunk. Azaz kell egy új kormányprogram, amit egy egyszínű kabinet visz sikerre 2010-ig. (Az SZDSZ-ről és egy esetleges koalícióról szót sem ejt a kormányfő, kizárólag a kisebbségi kormányzásról beszél.) A cél, hogy a szociális biztonság megtartását kell ötvözni egy erős, növekvő gazdasággal. Utóbbi azt jelenti, hogy a magyar gazdaság középtávon 5 százalékkal növekedjen évente.
E csoda megvalósításának csodaszere a miniszterelnök szerint a munkahelyteremtés, a munkavállalás ösztönzése. Ehhez egyrészt munkabarát adó- és járulékrendszer kell. Sokan ígértek itt az utóbbi évtizedben adóreformot, de ez még senkinek nem sikerült, mert nincs lehetőség a szisztémát a talpáról a fejére állítani. Így a miniszterelnök megfogalmazásában valami olyanra van szükség, ami több mint az éves kiigazítás. Nevezetesen a munkavégzéshez, az alkalmazáshoz rendelt terheket kell csökkenteni, de úgy, hogy ez a folyamat ne veszélyeztesse a Gyurcsány szerint már rendben lévő közpénzügyekkel.
Azt utasítsa el az MSZP, kerített sort azért az SZDSZ-re a miniszterelnök, hogy a szociális rendszerből kivont pénzekkel teremtsék meg az adórendszer módosításának, a költségvetési hiány csökkentésének a lehetőségét. Persze szükség van a szociális rendszer átalakítására is, hiszen a jelenlegi szisztéma nem jól céloz, hisz ma gyakran csökkenti a munkavégzési képességet. A jövőben a miniszterelnök szerint azokat kell támogatni, a jelenlegi forrástömegből, aki maga is boldogulni akar.
A miniszterelnök szerint nem kell nagyon jó fül ahhoz, hogy a kormány hallja azon önkormányzatok hangját, amelyek a helyi lakosság nyomására megpróbálják átalakítani a segélyezési rendszert. Gyurcsány óvott ennek kapcsán a jogsértésektől, de szerinte is felborult az arányosság, a segítség egyirányúvá vált, csak a közösség támogat. De, hangsúlyozta Gyurcsány, hogy ha burkolt diszkrimináció bújik meg a változtatási szándék mögött, akkor azt ő mindig el fogja utasítani.
Ami a szociális szféra másik nagy tömegét, a nyugdíjasokat illeti: 1997-ben elfogadott a Horn-kormány egy törvényt, ami egyrészt az inflációval azonos ütemben növeli a nyugdíjakat, másrészt minden évben a várható reálkereset-emelkedéssel fejelték meg a járandóságát. Így 1998 óta 40 százalékkal növekedett a nyugdíjak vásárlóértéke. Ha a Fidesz elképzelése valósulna meg (inflációval való szinten tartás) akkor a nyugdíjak 40 százaléka elveszett volna. Számszerűsítve: a mai átlagos 82 ezer forintos nyugdíj csak 50 ezer forint lenne.
És ugyanezt akarta az SZDSZ is, nem véletlen, hogy ez volt a koalíciós szakítás egyik oka. De, ahogy a baloldal megküzdött a szabad demokratákkal, úgy a Fidesszel is meg fog. Mert a nyugdíjasok reménytelensége árán nem szabad megspórolni 20-30 milliárd forintot.
Gyurcsány beszéde után az MSZP választmánya zárt ülésen tanácskozik többek között pótolni készül a pártpénztárnokot. (Puch László az infrastrukturális tárca államtitkári posztjára távozott.) Az új pártpénztárnok, ha csak be nem csap a villám, Brecskáné Nagy Mária, az MSZP főkönyvelője lesz.