Öt tüntető már a bíróság előtt
További Belföld cikkek
- Halálos baleset történt Debrecenben, egy munkagép borult a dolgozókra
- Szentkirályi Alexandra szerint Brüsszel gazdasági hidegháborút indított Magyarország ellen
- Pert nyert egy matematikatanár a magyar titkosszolgálattal szemben
- Sokkoló adat látott napvilágot, de a „kék angyalok” bármikor hívhatók
- Eladta, majd visszalopta autóját egy martfűi férfi, mert nem tudott lemondani róla
Az MTI értesülése szerint a bíróság, a rendőrség kezdeményezésére, rendzavarás szabálysértésének vádjával ítélkezik a tüntetők ügyében, akiket egyébként 72 óráig lehet előzetes letartóztatásban tartani.
Rendzavarás szabálysértésért a maximális büntetés 150 ezer forintos bírság, illetve 60 napi elzárás. Az Index úgy tudja, a bíróságon tartózkodik Kocsis Imre, a csütörtöki tüntetést szervező Lelkiismeret '88 csoport vezetője is. A bíróság épületében mintegy harminc szimpatizáns gyűlt össze, és nagyobb tárgyalótermet követeltek.
Szűk baráti kör
Nem sokkal tíz óra előtt elkezdődött az első tárgyalás. Tudósítónk jelentése szerint a gyanúsítottak egymást jól ismerő, szűk baráti kör tagjai. Az egyik gyanúsított édesanyja fia arcát simogatva a folyosón azt mondta: "te hős vagy, mindig is így neveltünk".
Negyed tizenegy körül mintegy harminc kommandós érkezett a bíróságra.
|
A tanúk meghallgatása után folytatódott Budaházy György tárgyalása. Az Erzsébet hidat azért torlaszolták el, mert bár mindenféle akcióval próbálkoztak, mégsem kapott megfelelő nyilvánosságot követelésük - vallotta Budaházy, aki tagadta, hogy szervezője lett volna a tüntetésnek. A híd lezárásáról sms-en értesült. A csütörtöki demonstrációtól azt remélték, hogy a sajtó figyelmét is rá lehet irányítani a kérdésre.
Esernyővel fenyegetett
A bíróság meghallgatta a Budaházyt előállító rendőröket is. A tárgyaláson nagy szerepet kapott egy esernyő, a rendőrök állítása szerint ugyanis a gyanúsított esernyővel tett fenyegető mozdulatokat tett feléjük. Mivel előzőleg nem engedelmeskedett felszólításuknak, és nem hagyta el a hidat, utasításuknak megfelelően kiemelték a tüntetők közül és elvezették.
Budaházy tanúi tagadták, hogy a gyanúsított esernyővel fenyegetőzött, szerintük a rendőrök tíz másodperccel a felszólítás után azonnal brutálisan léptek fel, reagálni sem volt idejük a felszólításra. A rendőrség képviselője elzárás kiszabását kérte Budaházy ügyében a Pesti Központi Kerületi Bíróságon.
|
Visszatartó erejű pénzbírság
A bíróság ötvenezer forint pénzbírság megfizetésére kötelezte Budaházy Györgyöt. A bíróság nem látta kellően bizonyítottnak, hogy Budaházy erőszakosan lépett volna fel a rendzavarás során, tettét passzív ellenállásnak minősítették. Az ítélet hangsúlyozta, hogy ugyan szólásszabadság van, de ezzel nem szabad visszaélni.
A bíróság az elzárás és a legfeljebb 150 ezer forintos pénzbírság között mérlegelve szabott ki végül ötvenezer forintos bírságot remélve, hogy az kellően visszatartó erejű. A döntés ellen sem Budaházy, sem ügyvédje nem emelt kifogást, így az ítélet jogerős.
Aki csak véletlenül keveredett bele
A Pesti Központi Kerületi Bíróság megszüntette az eljárást a másodikként a vádlottak padjára ülő Ostorházi László ügyében. Ostorházi a tárgyaláson elmondta, hogy cége ügyeit intézve került a hídra csütörtök reggel, és pont az ő autója előtt fordultak keresztbe a gépjárművek, hogy elzárják a forgalmat. Mint mondta: szimpatizált a demonstrálók törekvéseivel, és korábban hallott arról, hogy készül ilyen, de csak érdeklődőként kísérte figyelemmel a hídon történteket, beszélgetett az emberekkel, majd amikor a Készenléti Rendőrség megérkezett visszaszállt az autójába és várta, hogy elmehessen.
Elmondása szerint, odajött hozzá egy rendőr s felszólította, hogy szedje össze értékeit, hagyja ott autóját, és menjen a rendőrautóhoz. Mint mondta: engedelmeskedett, nem szegült ellen, és nem értek hozzá a rendőrök az intézkedés során. A bíróság nem látta bizonyítottnak, hogy Ostorházi László elkövette volna a szabálysértést, és hitelt érdemlően fogadta el a férfi érvelését. A végzés ellen fellebbezésnek helye nincs.
Babinetz pere szeptemberben folytatódik
A bíróság Lay József Tamással szemben 30 ezer forint pénzbírságot szabott ki, amelyet szintén 30 napon belül köteles megfizetni. Lay József Tamás a rendőrség többszöri felszólítására sem hagyta el a helyszínt, ezzel megvalósította a rendzavarás szabálysértését. A bíróság Nagy Mártonnal szemben megszüntette a rendzavarás szabálysértése miatt indított eljárást. Nagy Márton azzal védekezett, hogy este tíz óra körül a Kossuth téren azért tette arrébb a kordont, mert azt hallotta a rendőröktől, hogy "a lezárásnak vége". Miközben a rácsokat megpróbálta elmozdítani, azok feldőltek. Állítását két szemtanú alátámasztotta, ezért a bíróság nem látta kétséget kizáróan bizonyítottnak, hogy Nagy Márton elkövette volna a rendzavarás szabálysértését.
A bíróság a Babinetz Lászlóval szemben rendzavarás szabálysértése miatt indított gyorsított eljárárást rendes eljárás keretében folytatja, mivel további bizonyítás szükséges az ügyben. A bíróság egyúttal megszüntette Babinetz László őrizetét. A tárgyalás 2002. szeptember 3-án folytatódik.
"Figyelünk titeket"
A bíróság folyosóján megjelent Grespik László is. A tárgyalás kezdetén Kocsis Imre összeszólalkozott a tárgyalást vezető bírónővel, nagyobb, őket "megillető" termet követelt a tárgyalásnak. Akciójával öt perccel hátráltatta a tárgyalás megkezdését. A teremből távozó Kocsis a tanúként beidézett rendőrökkel is összetűzésbe került. "Figyelünk titeket" - idézte a helyszínen tartózkodó tudósítónk Kocsis megjegyzését.
Szabadlábon védekezhet további 53 tüntető
A csütörtöki jogsértő fővárosi demonstráció kapcsán a Budapesti Rendőr-főkapitányság további 53 személy ellen tett szabálysértési feljelentést. A demonstráció különböző helyszíneiről előállított, de őrizetbe nem vett személyeket meghallgatásuk után elengedték. Az előállítottakkal szemben közrend megzavarása, a közlekedés rendjének akadályozása, illetve gyülekezési jog megsértése szabálysértések miatt tett feljelentést a rendőrség. A rendőrség az 53 szabadlábon védekező személlyel szemben elindította az eljárást.
Elméletileg szabálysértést és bűncselekményt is elkövethettek azok a tüntetők, akik engedély nélkül demonstráltak az Erzsébet hídon, majd összecsaptak a rendőrökkel. A jogász szerint a felelősséget egyénenként kell elbírálni. Bővebben