Gyurcsány elégedetlen Fico válaszával
További Belföld cikkek
- Matolcsy György: A korlátlan erőforrások világa felé hajózunk
- Egyetlen szóval intézte el a bíróság kérdését a férfi, aki több ember otthonát is porig égette Pécsnél
- Orbán Viktor elárulta, hogy mivel kezdett foglalkozni 2009-ben
- A csúcsforgalomban füstölt el egy villamos Budán
- Tizenhárom autó ütközött az M6-oson, teljesen megbénult a forgalom
Magyarországot nem elégíti Robert Fico válasza a Dunaszerdahelyen történtekkel kapcsolatban, és továbbra is úgy gondolja, nincs bizonyíték arra, hogy a rendőrségi fellépés jogszerű és arányos volt a november 1-jei futballmérkőzésen. Erről Gyurcsány Ferenc beszélt a szombati révkomáromi kormányfői találkozó után tartott sajtótájékoztatón, ami röviddel fél 1 előtt kezdődött.
A magyar miniszterelnök hat javaslatot tett Ficónak, többek közt az anyanyelvi oktatásról. Kezdeményezte, hogy a kisebbségek kezeléséről, jogairól szülessen kódex, és a felmerülő jogsértéseket közös vizsgálattal tisztázzák. Kérte, a szlovák nemzetgyűléstől, hogy fontolja meg nemzeti és kisebbségi parlamenti biztos megválasztását, és függessze fel, majd a vonja vissza a magyar nemzeti jelképek használatát tiltó rendelkezést.
Szlovákia számára elfogadhatatlan a fasizmus és a szélsőséges eszmék exportja Magyarországról, jelentette ki a szlovák miniszterelnök a sajtótájékoztatón. Robert Fico kormányfő felkérte Gyurcsány Ferencet, hogy Magyarország segítsen a probléma megoldásában. Leszögezte, ha valaki Szlovákiában magyar zászlót égetne, azt börtönbe zárnák.
Már a sajtótájékoztató előtt elkezdtek szivárogni a hírek a találkozón történtekről. Fico és Gyurcsány négypontos közös nyilatkozatukban elítélik a szélsőségeket, de konkrétan nem nevezik meg a Szlovák Nemzeti Pártot, kiállnak a nemzeti kisebbségi oktatás mellett, nincs szó azonban konkrétan a két hete történt dunaszerdahelyi rendőri fellépésről, számolt be a Magyar Rádió a Révkomáromban megszületett nyilatkozat részleteiről.
Ki kéne tűzni egy közös magyar-szlovák kokárdát, adta meg a Gyurcsány–Fico-találkozó alaphangját egy narancssárga mellényes magyar a révkomáromi főtéren szombat reggel. Amúgy vegyes a nézőfelhozatal, szlovák, magyar szót egyaránt lehetett hallani, és transzparens is akadt kétnyelvű (egyébként az akadálymentes Európát követeli). Közben a magyar oldalon, a híd tövében diszkréten álldogál egy vízágyú.
Sőt, magyar szót Fico is bevetett, a Jó napot! köszönőformulával „tisztelte” a magyar sajtót. Aztán egy kicsit a városháza kapualjában ácsorgott, amíg be nem gördült a magyar miniszterelnök autója rendőri felvezetéssel, majd Klapka György szobrának árnyékában (tudják, híres Komárom be van véve…), ritkás kordonok gyűrűjében kezdődött a magyar-szlovák-csúcs. A protokolláris kézrázogatás, virágnyújtás után a csípős reggel az újságíróké és a rendőröké maradt, a hivatalos személyeket délelőtt 10 óra előtt elnyelte a városháza.
A tervek arról szóltak, hogy Gyurcsány Ferenc fél órán át beszélget négyszemközt szlovák kollégájával, aztán a delegációk közös ülést tartanak, másfél óra múlva, talán dél körül, ki is derül, mire jutottak. Annyi biztos, hogy a miniszterelnök nem kvaterkázást ígért, hanem politikai egyezséget, számonkérést a dunaszerdahelyi ügyben.
Utóbbit könnyíti, hogy a szlovák kormányhivatal sajtóosztályának vezetője szerint nincs bizonyíték a rendőri fellépés indokoltságára. Egy szlovák hetilapban úgy fogalmazott, hogy az országos rendőrfőkapitány helyettese "nyilván nem rendelkezik" olyan videofelvétellel, ami bizonyítani tudná a november elsejei rendőrtámadás indokoltságát.
Gyurcsány Ferenc és Robert Fico kedden beszélték meg telefonon, hogy szombaton találkoznak. Daróczi Dávid kormányszóvivő azt mondta, a magyar kormány szükségesnek tartja, hogy mielőbb munkatalálkozó is legyen a két miniszterelnök között, hogy megerősítsék elkötelezettségüket az együttélés európai normái, értékei és elvei mellett. Hozzátette, fontos, hogy mindkét ország megerősítse, vezetői nem engednek a szélsőséges nacionalizmus és radikalizmus csábításának.
Göncz Kinga külügyminiszter kedden közölte, a szombati találkozón Magyarország kezdeményezni fogja egy közös nyilatkozat elfogadását, amely rögzíti a két ország békés együttélésének, valamint a kisebbségekkel kapcsolatos intézményeknek és oktatási normáknak a fontosságát. Hozzátette, a két héttel ezelőtti dunaszerdahelyi futballmérkőzésen történtekkel kapcsolatban Magyarország szlovák vizsgálat lefolytatását kéri majd a találkozón.
Csütörtökön Sólyom László, Gyurcsány Ferenc és Szili Katalin is egyeztettek a magyar-szlovák viszonyról, a résztvevők azonban nem nyilatkoztak arról, hogy pontosan miről tárgyaltak, illetve hoztak-e valamilyen döntést, született-e valamilyen megállapodás.