Miép-Jobbik: sötét esztendők jönnek
További Belföld cikkek
Kovács szerint "halottnak a csók" az a csütörtöki OVB határozat, amely elmarasztalta a közszolgálati televíziót és rádiót a Harmadik Út alulreprezentálása miatt – a magyar választási rendszer őszerinte "a pénztőke rabságában sínylődik", 15-20 milliárd forintra van szükség a parlamentbe jutáshoz, ami a korrupció melegágya, hiszen a szponzorok később benyújtják a számlát, ezért a Parlamentben a Harmadik Út a választási szabályok drasztikus szigorítása mellett törne lándzsát. Este hét magasságában még Győri Béla MIÉP-szóvivővel egyetértésben 5 százaléknál jobb szereplésben, a parlamenti küszöb átugrásában reménykedik, és a két párt (és a hozzájuk csapódó kisgazda és hatvannégy vármegyés kisegítő csapatok) kitűnő választási együttműködését dícséri. A szimpatizánsok azonban elmaradnak, a dohányfüstmentes pártirodában több az újságíró mint az aktivista.
Csurka sokáig várat magára: a joviális poéngyáros helyett – közvetlenül az első részeredmények után – egy megtört, szétesett benyomást keltő öregember érkezik, a fotósok már csak rutinból veszik körül, Kovács pedig azonnal melléfurakszik és megpróbálja ellopni a show-t, de látványosan híján van az agg vezér karizmájának. Rögtönzött első sajtótájékoztatójukon Csurka csak maga elé dörmögve ekézi a médiaviszonyokat, Kovács viszont ismét keményen beolvas az SZDSZ-nek – Győri Béla később az Indexnek nyilatkozva nem tart attól, hogy a tömegbázissal egyáltalán nem rendelkező, kommunikációs szempontból azonban hiperaktív huszonévesekből álló Jobbik lenyúlja a bizniszt az idősödő MIÉP-vezérkartól, pedig a törekvés nyilvánvaló. Igaz, a közös jelöltek kétharmadát most is a MIÉP adta, a Jobbiknak egyszerűen nem volt több embere.
A Munkáspárt Baross utcai fellegvárából érkező hírek szerint Thürmer utcára vinné az esélyegyenlőtlen választási rendszerrel elégedetlen tömegeket, ezért a komcsikéhoz kísértetiesen hasonló érveléssel, a médiahozzáférés- és pénzhiánnyal takarózó Csurkának szegezzük a kérdést, csatlakozna-e ilyesmihez? Az elnök lemondóan legyint: Thürmer jól mondja, de nincs hozzá embere. Nem fognak utcára vonulni, mert a választói elégedetlenséget elnyomja a médiumok túlsúlya. "A játék tovább folyik. A magyarság kiszorítására saját hazájából", de ha Thürmernek mégis sikerül, majd meglátjuk mit teszünk, nyilatkozza enerváltan, majd egy jó darabig teljesen egyedül marad a piros-fehér-zöld pártlobogók alatt.
Tíz órára mindennek vége van, a Jobbikos Kovács csak az egybegyűlt tudósítók unszolásának engedve ül ki még egyszer Csurka mellé, hogy bejelentse: "Tizenhat év alatt a köztársasági demokrácia álmától eljutottunk a média által irányított puha diktatúráig", illetve hogy az ország végérvényesen a liberalizmus karmaiba került, hiszen "az SZDSZ szélsőséges párt, az MDF liberálisabb mint az SZDSZ, a jobboldal sorsa, a nemzet jövője a két törpepárt kezébe került". Csurka szerint "ez a választás minden volt csak nem szabad és tiszta", "nekünk a média által kijelölt helyet sikerült elfoglalnunk". A második fordulóban oda állna ahonnan korábban támogatást kapott, de mivel "csak elhallgattatást, akadályoztatást kaptunk", a továbbiakban számára az egész sztori, úgy ahogy van érdektelen. A Jobbik viszont a kormányváltás érdekében hajlandó tárgyalni, ha megkeresik – teszi hozzá sietve Kovács.
Befejezésül szót kapott még Balczó Zoltán és dr. Kovács László a MIÉP-től. Balczó szerint ez a kampány valójában két amerikai kampánycsapat küzdelme volt, és a MIÉP-nek száz kilométeres ellenszélben kellett volna meghódítania a csúcsot. Kovács doktor szerint a lakosság úgy döntött hogy meg van elégedve a sorsával, mert a média ezt sugallta, a nemzet viszont, amely a lakosságnak a Harmadik Útra szavazó két százalékával azonos, a Harmadik Útra szavazott.
Újságírói kérdés ezek után nem volt.