Retorzióktól félnek az ombudsmanok
További Belföld cikkek
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
- Sokan azt hitték, médiahack, de igaz: örökre bezárja kapuit a MikulásGyár
- Káoszról számolt be a bombariadó miatt megszakadt fővárosi buli egyik résztvevője az Indexnek
- Nyolcszáz hátrányos helyzetű gyermek látogatott el a Parlamentbe
- Emelkedik a hivatalból kirendelt igazságügyi szakértők óradíja
Egyes hatóságok ugyanis az ombudsmani hivatal vizsgálata után a hivatal egyes munkatársainál "többé-kevésbé szabályosnak tűnő", ám a "retorzió gyanúját" felvető eljárásokat kezdeményeztek - mondta Szabó Máté. Hozzátette: kollégái visszakérdeztek, meg tudja-e őket védeni, és kiderült, hogy nem.
Az esetek azonban nem bizonyíthatók, nem kézzel foghatók - mondta Szabó Máté, aki elmondta: amikor arra kérte kollégáit, hogy írják le a velük történteket, ennek nem volt eredménye. A bennük kialakult félelem viszont jól érzékelhető, és kedvezőtlenül befolyásolja az ombudsmani hivatal munkáját, hatékonyságát, eredményességét.
Bizonyos hatósági eljárások gyakorisága, jellege, időzítése, intenzitása lehet szembeötlő, például amikor egy, az APEH-et érintő ombudsmani vizsgálat után nem sokkal a vizsgálatban részt vevő dolgozónak letiltják a karácsonyi fizetését egy rosszul befizetett adónem miatt - említette meg az országgyűlési biztos.
Ez a probléma nemcsak az ombudsmani hivatal néhány tucat munkatársát érintheti, hanem számos más hasonló hatóságot, például az Állami Számvevőszéket vagy az ügyészséget is - tette hozzá Szabó Máté, aki emlékeztetett arra is, hogy a nemzetközi korrupciós felmérésekben Magyarország megítélése meglehetősen kedvezőtlen.
Az adóhivatal
vezetői megdöbbenéssel fogadták az ombudsman "minden alapot
nélkülöző feltételezését", amelyet a leghatározottabban vissza is
utasítanak, mondta Bakonyi Ágnes, az APEH szóvivője. Hozzátette: jogállamban elképzelhetetlen, amit az ombudsman
felvetett, és "teljesen életszerűtlen is, hiszen nem alkalmas a
befolyásolásra", a mai sajtóviszonyok között pedig nyilvánvaló
szerinte, hogy nyomban ki is derülne. Szikora János, az APEH-elnöke személyes
találkozót kér az ombudsmantól a történtek tisztázása érdekében.
Lövétei István alkotmányjogász úgy fogalmazott: "eddig nem tartottam szükségesnek az ombudsmani hivatal munkatársainak speciális védelmét, de el kell fogadnom, hogy ez egy valós probléma lehet". Ez az ország még nem Svédország, az általános normák betartása még nem "hézagmentes" - tette hozzá a szakember.
Lövétei István szerint nem példa nélküli bizonyos állami szervezek dolgozóinak speciális védelme, ki lehet dolgozni az ilyen különleges szabályokat, a zaklatástól való mentességhez például lehet többletgaranciákat adni. Ennek egyik módja lehet, hogy például az országgyűlési biztosok hivatalának munkatársait más hatóságok csak külön eljárási rendben vizsgálhatják, és ha valaki ebben a körben egyedi utasítást akar adni, akkor azt indokolnia kell.
A rendvédelmi szerveknél például speciális egységet állítanak fel a belső vizsgálatok lefolytatására, hogy az általános utasítási rend, hierarchia ne befolyásolja az eredményességet, a hatékonyságot - tette hozzá Lövétei István.