Csata a Szabadság téren - ostrommal foglalták el az MTV-t
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Bombariadó miatt megszakadt egy buli Budapesten, több ezren maradhattak hoppon
- Deutsch Tamás: Mintegy 3,4 milliárd forintnyi kórházfejlesztés valósul meg Budapesten
- Több mint 300 millió forintot bukhat el egy magyar lottónyertes, ha nem jelentkezik
- Nigériai drogbandát kapcsoltak le a rendőrök Budapest VIII. kerületében
Több mint 125-en - köztük 113 rendőr - sérültek meg, legalább nyolc autó kiégett, több megrongálódott - ez a kedd hajnali Szabadság téri csata gyorsmérlege számokban. A tömeg elfoglalta az MTV székházát és megtépázta a szovjet hősi emlékművet. A tüntetők fél három körül átadhatták politikai követeléseiket tartalmazó petíciójukat Kert Attilának, az MTV hírigazgatójának, aki ezután békés távozásra szólított fel. A hajnali négy óra magasságában már - a korábbiakhoz mérten - békésebb, és alig néhány száz főre olvadt tömeget előbb a székházból, majd Szabadság térről is kiszorították a rendőrök.
Összeül a nemzetbiztonsági kabinet
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a kormány nevében azt javasolja az Országgyűlésnek, hogy kedden a kialakult helyzet politikai elemzéséről tartson vitanapot. Reggel ülésezik a nemzetbiztonsági kabinet, Demszky Gábor főpolgármester a fővárosi védelmi bizottságot hívta össze. A Fidesz már koraeste jelezte: a keddre tervezett, a Nemzeti Fejlesztési tervről szóló parlamenti vitanapon nem vesz részt, saját, a kormány száz napjának értékeléséről szóló vitanap-kezdeményezésüket visszavonják.
Percről-percre
A vasárnap este az MSZP május 26-i frakcióülésén készült, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az elmúlt másfél év hazugságait elismerő elkúrtuk-beszédének nyilvánosságra kerülése után induló spontán tömegmegmozdulás vasárnap még csak körübelül háromezer főt vonzott a Kossuth térre. A tömeg hétfőn napközben alig kétszázas nagyságúra apadt, estére viszont újra ezrek érkeztek.
Ezalatt az MSZP-frakció ülést tartott a Fehér Házban, ahova egynapos oroszországi látogatásáról megérkezett Gyurcsány Ferenc is: a képviselőcsoport kiállt a miniszterelnök és a kormány politikája mellett. A Fidesz Gyurcsány távozását követelte, a kialakult helyzet súlyossága miatt pedig Orbán Viktor egy nappal előbb hazaindult Brüsszelből.
Noha a Fidesz Sólyom László közbenjárását kérte a miniszterelnök vasárnap kiszivárgott, május végi beszéde miatti alkotmányos válság kezelésére, az államfő nem szólította fel lemondásra a miniszterelnököt. Mint mondta, nincs alkotmányos lehetősége beavatkozni, és tényleg nincs.
A kormányfő az ominózus balatonőszödi frakcióülésen egyebek közt azt mondta, végighazudtuk az elmúlt másfél-két évet, az elmúlt négy évben semmit sem tettünk, elkúrtuk de nagyon. A miniszterelnök vasárnap este minden fórumon azt hangoztatta, hogy nem bánja, hogy nyilvánosságra került a felvétel, mert ma sem gondolja másképp.
Élő adást követeltek
Nyolc óra körül mintegy hat-hét ezren, este fél tíz-tízre becslések szerint már mintegy tízezren gyűltek össze a Kossuth térnél. A tömeg ekkor több részre szakadt: egy kisebb, mintegy ötszáz fős csoport Witner Mária, '56-os halálraítélt, jelenleg fideszes képviselő vezetésével a Köztársaság térre, a szocialisták pártszékházához indult, de végül már Nyugati Pályaudvarnál visszafordultak. Ezalatt egy még kisebb csoport élén Toroczkai László, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom vezetője az MTV Szabadság téri székházához ment. Azt követelték, hogy élő adásban olvashassák be követeléseiket, egyben kifogásolta, hogy a híradások szerinte alulbecsülték a tüntetők létszámát.
Ostromra hívtak
Az MTV nem tett eleget a kérésnek, ezt Toroczkai László a Kossuth téren mondta el a tömegnek, amely hangos fújolással fejezte ki véleményét. Toroczkai ezek után felszólította az embereket arra, hogy vonuljanak a televízióhoz, s a tömeg egy része elindult. A Magyar Televízió székháza elé vonult tömegből többen be akarták törni az intézmény ajtaját. Az ott posztoló rendőrök az épületbe menekültek és könnygázt fújtak a tüntetők közé.
A tüntetők ezután a térről felszedett utcakövekkel kezdték dobálni a székházat és rendőröket, majd hamarosan autókat gyújtottak fel. Miközben a bejáratot elérőket többször is könnygázzal illetve tűzoltóslaggal verték vissza a székházba vezényelt rendőrök, újabb és újabb rohamok indultak a kapuk ellen. A tömeg jól láthatóan két részre oszlott: a székház közvetlen ostromában csak néhány száz, részben futballhuligánként ismert fiatal vett részt, a téren azonban mögöttük ezrek biztatták őket. Egy csoport a szovjet emlékművet vette célba: lefeszítették a táblákat és szovjet címert, helyükre a magyar és az árpádsávos zászlót rögzítették.
A rendőrség első oszlatási kísérletére fél tizenkettő magasságában került sor, ekkor egy vízágyús kocsi a déli oldalról a főbejárat mellé hajtott, mintegy 25-35 méteres körzetben átmenetileg kiszorította a randalírozókat. A víz elfogytával azonban a kocsi néhány perc után visszavonult: az első autót ezután gyújtották fel. Egy óra alatt még több kocsi lángba borult, melyekről később a székház egyik kisebb ajtaja is lángra kapott.
A második rendőrattackra fél egy körül került sor: a déli oldalról egy vízágyús oszlatójármű mögött mintegy nyolcvan rendőr próbálta meg a lépcsőről és illetve a tér középső területéről kisöpörni a tüntetőket, de a kísérlet percek alatt kudarcba fulladt. A középre tartó rendőrök elől először megfutamodó fiatalok pillanatokkal később visszafordultak, és dobálni kezdték a rendőröket, akik így két tűz közé kerültek. Az egyenruhások visszavonultak, ám a vízágyús kocsi már a tömeg közepén ragadt, ezt a tüntetők darabokra szedték.
Nem tudták tartani a rendet
Bár Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter szerint a rendőrség a Szabadság térre koncentrált, és vidékről több ezer rendőrt vezényeltek a fővárosba, Gyurcsány Ferenc éjjel kénytelen volt elismerni: nem tudják fenntartani a rendet .
Követelések
- - állítsanak fel független vizsgálóbizottságot a kormány tevékenységének kivizsgálására, a vizsgálat idejére zárolják az ország vezetőinek vagyonát;
- - hívják vissza Magyarország európai parlamenti képviselőit, s válasszanak helyettük igazi képviselőket;
- - Magyarország a magyaroké legyen, ne tőkeerős érdekcsoportoké
A tüntetők fél kettőkor feltépték az addig kitartó vasrácsokat a főbejáratnál, és bementek a székházba. Miután hamar kiderült, hogy a még ott talált dolgozók nem tudják újraindítani az ostrom miatt negyed kettőkor beszüntetett adást, a székház egyfajta látványossággá változott: az ostrom nyomait viselő bejáraton át a tüntetők csoportosan vonultak be, a többség egyszerűen csak körülnézett, illetve az aulában kezdett pihenni, de többen kifosztották a büfét és 'szuvenireket' vettek magukhoz. Fél háromkor Kert Attila hírigazgató - hangsúlyozva hogy az MTV nem célzottja a politikai követeléseknek - átvette az ostromlók petícióját, majd békés távozásra szólított fel.
Az utolsó csatát a rendőrök nyerték
Az ekkora már környéken is párszáz főre fogyatkozó tömeg benti része azonban nem mozdult, így a hátsó bejáraton át érkező rendőrök előbb békésen távozásra kérték, majd kiszorították őket. Ugyanez történt a Szabadság téren is, amelyet végül hajnali négy utánra sikerült teljesen kiüríteni majd lezárni.
Külföldön is nézték
A Hír Tv helyszíni élőadását átvéve több nemzetközi csatorna is élőben átvette, a CNN többször is beszámolt a történtekről, a Reuters-en keresztül pedig a Hír Tv közlése szerint 180 nemzetközi csatornához jutottak el a képek. Élő tudósítást közölt az MTV ostromáról a BBC és a Sky News hírtelevízió is. Az ostrom a hírügynökségek beszámolói között is vezető helyen szerepel.