Mégsem volt életveszélyben az otthon szülő anya?
További Belföld cikkek
- Késsel fenyegetőzött egy vásárló a Blaha Lujza téri Lidlben
- Medián: Hét százalékkal vezet a Tisza Párt a Fidesz előtt
- Megszólalt Bese Gergő, ebben az országban akar új életet kezdeni
- Karácsony Gergely óvatosan beszállt a budapesti olimpia szervezésébe
- A Momentum politikusa szerint Szili Katalin tilosban parkolt
A korábbi híradásokkal ellentétben sem az édesanya, sem a baba nem volt életveszélyes állapotban, amikor pénteken éjjel kórházba kellett őket szállítani - állítja az édesapa, és a szülésnél jelenlévő bábák, K.Á.Tünde és B. Edina. A bábák a mentők megérkezéséig a szülő nő mellett maradtak, de a család fogadta őket - tették hozzá, cáfolva a korábbi híreket, amelyek szerint a helyszínre érkező mentősök orvost vagy bábát nem találtak a lakásban.
A bábák azt közölték, hogy a szülés után a méhlepény nem született meg, ezért tanácsukra az apa mentőt hívott, és a mamát az újszülöttel együtt kórházba szállították.
A Dél-Pesti Jahn Ferenc Kórházban a Független Hírügynökséget úgy tájékoztatták, hogy a mama és a kisfiú is jól vannak. Bár az anya még mindig vérszegény, vérátömlesztést nem kapott és saját lábán közlekedik.
Magyarországon évente pár száz asszony választja azt a lehetőséget, hogy nem egészségügyi intézményben, hanem otthon, vagy születésházban hozza világra a gyermekét, ami bár nem tilos, de nincs idevonatkozó jogszabály. Az otthonszülés szakmai és finanszírozási kérdéseit rendező jogszabály tervezete az Egészségügyi Minisztérium korábbi közlése szerint várhatóan október végére készül el.
Összecsapnak a hírügynökségek
Míg az MTI által kiadott hír az otthoni szülés veszélyeire és a tisztázatlan jogi helyzetre helyezte néhány órája kiadott cikke hangsúlyát, a Független Hírügynökség a módszer pozitív vonatkozásaira hívta fel a figyelmet. A hírügynökségek különböző szinezetű jelentései jelzik, hogy a kérdés erősen megosztja a szakértőket és a laikusokat egyaránt.
A konkurens hírügynökség szerint a hazai felmérések, amelyek összehasonlítanák az otthoni és a kórházi szülést nem készültek. A Független Hírügynökség által megkérdezett nőgyógyászok szerint a kettő nem is hasonlítható össze. Ugyanakkor Nyugat-Európában illetve az Egyesült Államokban, ahol a szülésznők által vezetett otthonszülésnek évtizedek óta elfogadott gyakorlata van, már a 90-es évektől, több tízezer nő bevonásával készültek felmérések, melyek egyaránt vizsgálták a csecsemőhalandóságot, az újszülöttek születés utáni állapotát, illetve a szükséges orvosi beavatkozások arányát azoknál a szüléseknél, amelyek egyébként komplikációmentesnek igérkeztek.
Az eredmények szerint a csecsemőhalandóságban és a csecsemők születés utáni egészségi állapotában nincs lényeges különbség, de az otthonszüléseknél kevesebb orvosi beavatkozásra (epidurál, vákum, császármetszás, stb) van szükség. A külföldi statisztikákból az is kiderül, hogy a tervezett otthonszülések körülbelül 10-12 százalékban mindig kórházban fejeződnek be: különböző okok miatt az anyák egy részét még szülés előtt, másik részét szülés közben, illetve utána kell kórházba szállítani. A külföldi felmérések azt a következtetést vonták le az adatokból, hogy a tervezett otthonszülés biztonságos alternatívája a kórházinak, amennyiben a kórházakkal megfelelő az együttműködés, az anya és magzata egészségesek, és egészében komplikációmentes szülésre lehet számítani.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!