A rakétákat szereti az MSZP, a szlovákokat nem
További Belföld cikkek
- Rétvári Bence: Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
- Sulyok Tamás karácsonyi üzenete: Sose tekintsünk a másik magyarra ellenségként!
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
Szembe ment Közép-Kelet Európa szociáldemokrata és szocialista párjaival Prágában az MSZP, és nem látta el kézjegyével azt a rakétapajzs ellenes nyilatkozatot, amit a cseh, német, osztrák, szlovén, szlovák, lengyel balosok aláírtak. A deklaráció apropója: az Egyesült Államok "kozmikus" védelmi rendszere részeként rakétabázisokat kíván telepíteni Csehországba és Lengyelországba, ám a Cseh Szociáldemokrata Párt ezt nem tartotta annyira jó ötletnek, és ellenkampányba kezdett.
Belpolitikai rakéták
Igaz, akcióját azért belpolitikai szándékok is színezték, ugyanis a jobboldal kormányozta Bohémia népe nem lelkesedik túlzottan az "űrarzenálért", így a szociáldemokraták úgy érezték, hogy a rakétavédelmi üggyel feljebb tornászhatják népszerűségüket. (Valószínűleg nem véletlen, hogy végül az eredeti cseh szövegtervezet helyett a konszolidáltabb osztrák és német javaslatra bólintott rá a hat szocdem-szocialista formáció.)
Terrorizmus és transzparencia
- Tiszteletben tartjuk párttársaink véleményét, de nem osztjuk azt. Fontosnak tartjuk, hogy az európai biztonságpolitikáról egy átfogó dialógus kezdődjön - nyilatkozta az Indexnek Szekeres Imre. A prágai tanácskozáson az MSZP elnökhelyettese (aki párttisztviselőként és nem honvédelmi miniszterként lépett fel) szerint tudomásul kell venni, hogy a vén kontinenst igenis fenyegeti a terrorizmus, s a védekezés egyik része egy rakétavédelmi rendszer lehet. Az MSZP tudomásul veszi, hogy egyes államok akár önállóan viszonyulnak e védelmi szisztémákhoz, ám Magyarország irányvonala a NATO-éhoz illeszkedik. - De nagyon fontos a transzparencia, az átláthatóság - hangsúlyozta Szekeres - így ezekről a kérdésekről egyaránt konzultálni kell az Unióval, a NATO-val, illetve a NATO-orosz bizottsággal.
Szoci szlogenek
Egy másik - sokkal általánosabb nyilatkozatot - azért Magyarország is aláírt. A "prágai deklaráció" az EU jövőjének alapvetéseivel foglalkozik, azt boncolgatván, milyen reformokra van szükség, s arra jut (ahogy ezt az MSZP már jó másfél éve megállapította), hogy a versenyképesség és a szolidaritás egyaránt fontos.
AZ MSZP nem kér a Smerből
S ha már összegyűltek, Közép-Kelet Európa balos párjai nem csak a világpolitikára, de saját belügyeikre is sort kerítettek. Robert Fico szlovák miniszterelnök azt kérte, hogy a Smer-Szociáldemokrata hadd legyen az Európai Szocialisták Pártjának tagja, mivel az utóbbi idők reformjai és szociális intézkedései érdemessé teszik erre pártját. A lengyelek és a csehek támogatták is Fico felvetését, Szekeres azonban nem. Előrebocsátva, hogy az MSZP nem lehet semleges ebben az ügyben, az elnökhelyettes arról beszélt, hogy bár mindkét országban vannak szélsőségesek, a döntő kérdés az miképp viszonyul hozzájuk a hatalom. - Nem lehet a nemzeti félelmeket a napi politika részévé tenni, a szélsőségesekkel még a hatalom kedvéért sem érdemes együtt kormányozni - érvelt Szekeres.(Emlékeztetőül: a Smer két koalíciós partnere a "magyarostorozó" Szlovák Nemzeti Párt és a Néppárt - Mozgalom egy Demokratikus Szlovákiáért.) Szekeres felszólalása után a Smer beléptetése lekerült a napirendről.