Visszakövetelik a halálbüntetést
További Belföld cikkek
-
Drámai videón mutatja be Orbán Viktor, mi vár ránk 2025-ben
- Meghalt egy 14 éves lány Zalaszentgróton
- Népszava: Lánya, Orbán Ráhel boltján keresztül üzentek Orbán Viktornak
- Jókai Mór és Mikszáth Kálmán „fogolyháborúja”: madarakkal licitáltak egymásra
- Az őszödi beszédből idézve ment neki Gyurcsány Ferencnek Menczer Tamás
Sajóbábony polgármestere, Nagy Imre és jegyzője Török Barna januárban levélben fordult Szili Katalinhoz. Az Országgyűlés elnökét egy lakossági panasz kapcsán keresték meg, amit egyébként a település lakosságának csaknem egyharmada (864 ember is szignált). A panasz azt is nehezményezi, hogy a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei település lakossága többször tapasztalta, miszerint a rendőrök nem értek rá intézkedni, s nem lehet rájuk számítani.
A levél szerint a képviselő-testület tárgyalásán kiderült, hogy az emberek nem érzik biztonságban magukat, s félelemben élnek. A panaszok szerint egyes emberek büntetlenül bemennek mások veteményes kertjébe, megdézsmálják a gyümölcsöt, a segélyek kifizetése esetén részegen ordibálnak az utcán, s még a gyermekkorúak is részt vesznek a szabálysértésekben.
"A bejelentés egy bizonyos népréteghez kapcsolódik, de leírni, kimondani senki nem meri, hiszen aki ezt megteszi, megbélyegzik" - írja a polgármester és a jegyző. akikkel a képviselő-testület is egyetértett, s határozatában kezdeményezte "a Btk. radikális szigorítását".
A nyolcpontos javaslatcsomagban első helyen áll a halálbüntetés visszaállítása, melyet egyebek között a tanúvédelmi program szigorításának, a büntetési tételek egyértelműsítésének, a rendőrök, bírák, ügyészek szigorúbb védelmének és az önkormányzati rendőrség felállításának a javaslata követ. A képviselő-testület ugyancsak szeretné, ha egyszerűsödne a szabálysértési eljárás, valamint szükségesnek tartja a rendőrség létszámának radikális emelését, a rendőrök hatáskörének bővítését.
Szili Katalin február 8-án kelt válaszában közölte, hogy a rendészeti és az alkotmányügyi bizottságokat kérte fel, hogy tűzzék napirendre az ügyet. A házelnök ugyanakkor levelében hangsúlyozta, hogy az Alkotmánybíróság 1990-ben megállapította a halálbüntetés alkotmányellenességét, továbbá Magyarország az Európai Unió tagállamaként is kötelezettséget vállalt arra, hogy a halálbüntetést semmilyen körülmények között nem tekinti törvényes büntetési formának. Így Szili maga sem támogatja a halálbüntetés visszaállítását".
A rendészeti bizottság ülésén a polgármester és a jegyző ismertette a településen tapasztalt helyzetet. Az SZDSZ-s Molnár Lajos úgy fogalmazott, hogy a "rasszizmus határa", ami a levélben meg van fogalmazva. Véleménye szerint ezeket a problémákat nem így kell kezelni. Nagy Imre polgármester válaszában leszögezte, hogy ők nem rasszisták.
Kökényesi Antal országos rendőrfőkapitány-helyettes, volt Borsod-Abaúj-Zemplén megyei rendőrfőkapitány kiemelte, hogy nem a rendőrség munkájával van baj, hanem egy társadalmi jelenségről van szó. Juhász Gábor, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára Sajóbábony helyzetét ismertetve elmondta, hogy a 3.000 lelket számláló településen szaporodnak a garázda jellegű bűncselekmények, és az elmúlt évben több mint egymillió forintnyi helyszíni bírságot szabtak ki különböző ügyekben.
Juhász szerint a helyben végzett közmunkának, illetve a nyilvános bocsánatkérésnek nagyobb lehet a visszatartó ereje, mint például a pénz-, vagy börtönbüntetésnek. A jegyző ennek kapcsán közölte, hogy nincs olyan ember, aki elvállalná a közmunka felügyeletét a településen. A jegyző nemmel felelt azokra a kérdésekre, hogy van-e cigány tanár, vagy dolgozik-e cigány a polgárőrségben. Ismertetése szerint 600-800 cigány ember él a háromezer fős településen.
Avarkeszi Dezső, az alkotmányügyi bizottság elnöke levélben válaszolt a polgármesternek. Kiemelte a halálbüntetés alkotmányellenességét, és felkérte az önkormányzatot, hogy kezdeményezzék a településen egy rendőrőrs létrehozását.