Török Gábor: Gyurcsány a nemzeti csúcsot is szerepformálásra használja
A szombati nemzeti csúcstalálkozó üzenete az lesz a külvilág felé, hogy képesek a felek leülni egymással, míg a belpolitikai értelmezése a különbségek hangsúlyozása lesz - mondta az InfoRádiónak Török Gábor politológus.
A Vision Consulting igazgatója kifejtette: külföldön általában úgy aposztrofálnak minket, mint egy olyan országot, ahol hiányzik a politikai elitből az együttműködési szándék, ám a nemzeti csúcs ennek az ellenkezőjét tudja közvetíteni a külvilág felé, már azzal, hogy létrejön, vagyis ebből a szempontból pozitív üzenetet tud küldeni.
Török Gábor hangsúlyozta: a kormányfő a válságmenedzser szerepét öltötte magára. Gyurcsány Ferenc a nemzeti csúcsot is arra használja fel, hogy egy új szerepet formáljon magának, amiben benne van a siker reménye - vélekedett a politológus, aki szerint ez alapján pártpolitikai célokat szolgáló rendezvénynek tűnik a nemzeti csúcs, de más értelmezés is létezik.
A politológus nem tartja valószínűnek, hogy alapvető kérdésekben megegyezés szülessen a nemzeti csúcson, de mindkét félnek szüksége van arra, hogy a közvélemény a kompromisszumkészségét lássa. Az is valószínű, hogy minimális megegyezési szándék láthatóvá válik a nemzeti csúcson, ám nem egyértelmű, hogy ez kinek lesz kedvezőbb - tette hozzá.
Úgy tűnik, a felek nem a kompromisszumra készülnek a csúcstalálkozón, hanem arra, hogy megmutassák a különbségeket - emelte ki Török Gábor. Hozzátette: az a fő cél, hogy megmutassák, a másik fél miatt nem lehet a kompromisszumot megtartani. Jelenleg fontosabb a forma, vagyis az, hogy létrejön a találkozó, míg a tartalom az lesz, hogy a különbségek nagyobbak a felek között, mint az azonosságok.