Mindennap tornáztatnák az alsósokat a képviselők

2008.06.02. 16:32
Ha a parlament ősszel elfogadja az erre vonatkozó indítványt, kötelező lehet a mindennapos testnevelésóra az általános iskolák alsó tagozatán. Az Országgyűlés oktatási bizottsága általános vitára alkalmasnak tartotta hétfői ülésén a közoktatási törvény módosítására tett MDF-es javaslatot.

A bizottság 15 igen és 1 nem szavazattal, 5 tartózkodás mellett tartotta általános vitára alkalmasnak a javaslatot. A vonatkozó törvénymódosítás ősszel kerülhet a parlament elé.

Az Almássy Kornél és Herényi Károly (MDF) képviselők által jegyzett indítvány szerint a kerettantervben és a helyi tantervekben meghatározott legalább heti három testnevelésórán felül az elsőtől a negyedik évfolyamig további heti kettő testnevelésórát kell az iskola tantervébe beépíteni. Rögzítik azt is, hogy testnevelést csak testnevelő tanárok vagy szakirányú továbbképzésen részt vett tanítók oktathatják az 1-4. évfolyamokon.

A képviselők egyebek mellett azzal indokolják kezdeményezésüket, hogy a gyermekkori elhízás egyre szélesebb rétegeket érint, s ez fokozott egészségi kockázatot jelent.

Almássy Kornél az MTI-nek korábban elmondta, hogy a tornatermi foglalkozások mellett számos egyéb lehetőség is van a mindennapos testmozgás biztosítására, például az uszodai foglalkozás. Utalt arra is, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) állásfoglalása szerint minden gyermeknek legalább napi egy óra aktív mozgásra van szüksége. Megjegyezte, hogy a javaslatot támogatja a Magyar Testnevelő Tanárok Országos Egyesülete is.

A bizottság ülésén megoszlott a képviselők véleménye a javaslat vitájakor. Pokorni Zoltán (Fidesz) szerint ez olyan ügy, amit nem lehet jogalkotással megoldani; aktív kormányzati programokra, társfinanszírozásra van szükség.

Almássy Kornél (MDF) a kérdések tisztázására ötpárti egyeztetést javasolt. Mint mondta, tisztában van az infrastrukturális körülményekkel, de ha nem inspirálják a döntéshozókat, nem lesz előrelépés. Az ellenzéki képviselő egyik lehetőségként említette, hogy a jogszabályt hosszabb határidővel léptessék életbe.