További Külföld cikkek
- Egy házaspár végzett egy ukrán nővel, hogy megszerezzék a kisbabáját
- Váratlan lépést tett az Egyesült Államok, nagy kedvezményt adnak Romániának
- Először találtak elpusztult delfineket a Fekete-tengeren a tartályhajók balesete után
- Itt a válasz Donald Trumpnak: az Európai Unió, ha kell, megvédi Grönlandot Amerikától
- Belső vizsgálat zajlik a brit rendőrségen a szexuális ragadozó milliárdos ügyében
Nelson Mandela |
Az országban a ,,szivárványnemzet", a teljes faji egyenjogúság létrehozásának megvalósítása nehezen halad. A faji kérdés megoldása régóta probléma ebben az országban. Dél-Afrikában az első, a feketék mozgását korlátozó törvény még 1923-ban lépett érvénybe, amit számos követett. A nacionalista Nemzeti Párt 1948-as hatalomra kerülése után megerősítette pozícióját, hatalmon maradt még több mint tíz évig és 1961-ben kikiáltották a volt brit gyarmat függetlenségét.
A független Dél-Afrikai Köztársaság létrejöttével súlyosbodott a fekete lakosság kiszolgáltatottsága, kirekesztése a társadalomból. Az egyre véresebbé váló elnyomás hatására az addig békés ellenállás fegyveressé szerveződött, melynek vezetőit megvádolták és Nelson Mandelát le is tartóztatták. Változást csak 1989-ben tapasztalhattunk, amikor a hatalomra került F. W. de Klerk, az akkori miniszterelnök megszüntette az apartheid rendszerét.
Mugabe elnök |
AIDS |
A kontra-apartheid veszélyei nem csak az ,,elnyomni vagy elnyomatni" kérdés köré épülnek. A 1994-es kormány remek infrastruktúrát örökölt. A bányászat és általában az ipar fellendítéséhez szükséges úthálózat ma is remek állapotban van, de ezek fenntartása is komoly szakértelmet igényel, aminek hiányában fokozatosan romlik a háttérágazat. A városokra is egyfajta kettősség jellemző. A part menti impozáns szállodasort pár utcával beljebb már a város lepusztult épületei váltják fel. A települések határain pedig kutyaól nagyságú, műanyag, hullámpalákból összetákolt viskók ezrei adnak otthont a nyomorgó tömegnek. Maga a demokrácia és intézményei is csak bizonyos szférákban, főleg a nagyvárosokban és a fejlettebb régiókban működnek. Azokon a területeken, ahol meghagyták, vagy megmaradt a törzsi életmód, a zuluk, sothok, xhosak falvaiban még sok esetben a szinte érintetlen, törzsi törvények érvényesülnek, míg a viskóvárosokban az anarchiának csak a túlélés íratlan törvényei szabnak határt. Ez az állapot jelent poligámiát, alapvető férfi dominanciát, a nők megvásárolhatóságát (egy nő ára 11 tehén Zulu-landon) vagy az erőszakos cselekedetek enyhébb, vagy akár sokkal brutálisabb büntetési rendszerét. Turistaként nem ajánlatos például vezető nélkül csak úgy elcsatangolni egyik zulu falutól a másikig. A városokban még nagyobb csoportban sem érezheti magát biztonságban az ember, a viskóvárosok területeinek pedig jobb a közelébe se menni. Ha rablás, vagy egy kis fizikai erőszak történik, a hatóságok rendszerint elnézőek.
A társadalom nem csak etnikailag, de a kultúra, életfelfogás szerint is megoszlik. Egyik oldalon a felvilágosult, liberális lakosság, míg a másik oldalon a tradicionális, törzsi vallások és varázslók, a sangomák követői. A társadalom eme kettőssége egyes szakmákat is megoszt. Az orvosok egy része, származástól függően ma is hisz bizonyos zulu gyógymódok alkalmazásában, melyekről megvetően nyilatkoznak az európai orvoskultúra szakemberei. Gyakori látvány a fehérköpenyes, fekete bőrű orvos, amint egy halom gyógyfüvet, főzeteket és szárított csontokat cipel haza.
Ha megvizsgáljuk az ország statisztikai adatait, sokkoló számokat is láthatunk. Az ország munkanélküliségi rátája mintegy 40%-os, ami magas bűnözést eredményez. Egy másik adat szerint a fekete lakosság 30%-a (a fehérek 0,5%-a) HIV-pozitív. Ez dinamikusan nő, évente a HIV-pozitív népesség mintegy 30%-ával, köszönhetően egy, a helyi feketék között népszerű elméletnek. A hiedelem szerint, ha a férfi AIDS-ben szenved, csak annyit kell tennie, hogy lefekszik egy még szűz lánykával, és a betegségéből meggyógyul. A közigazgatás próbálkozott már a legkülönfélébb propagandákkal, ismeretterjesztéssel, de nincs mit tenni, hiszen a törzsi társadalmak lakói az óvszert és annak használatát a fehérek újabb rejtett próbálkozásának tartják, ami a feketék szaporodása ellen irányul. Tragikus fintora a természet törvényeinek, hogy ezzel gyakorlatilag azt érik el, ami feltevésük szerint a fehérek ,,rejtett célja". Kiszámolták egyébiránt, hogy Lesothoban, ahol ez a hit ugyancsak él (a népességnek állítólag 60%-a (!) fertőzött), 15 éven belül a lakosság fele meg fog halni.
Kérdés, hogy alkalmazható-e a demokratikus játékszabályok rendszere egy olyan társadalomban, melynek hite, tradíciói, valamint az elnyomatottság évtizedei következtében meglevő igény a sérelmek visszafizetésére élesen szemben állnak azzal. Feltehetőleg ehhez mindkét oldal kompromisszuma szükséges, de a demokrácia és piacgazdaság törvényeiből nehéz lefaragni anélkül, hogy a lényeg ne sérülne. Az országban a fekete-fehér ellentét átlendülőben van egyfajta kontra-apartheidbe. Minőségét tekintve ma még jóval enyhébb, de nem kevésbé aggasztó.