További Külföld cikkek
- Elon Musk fokozza a botrányt, lezajlott a beszélgetése az AfD pártvezetőjével
- Börtönt megjárt embercsempész a körözött moldáv ámokfutó
- Többen életüket vesztették egy hindu templomnál kitört tömegverekedésben Indiában
- Horror Japánban: a McDonald’sban késelt tinédzsereket egy férfi, egyikük nem élte túl
- Barack Obama mellé ültették Donald Trumpot Jimmy Carter búcsúztatóján
Fiatalon |
Arafat, aki előtt ekkorra már csak egyetlen cél lebegett, a független palesztin állam létrehozása (Izrael ellenében), kivette részét a küzdelemből. A hatvanas években a PFSZ élénken szervezte a terrorista akciókat a zsidó állam ellen, de nem tudta megakadályozni, hogy a '67-es hatnapos háborúban Izrael újra győzedelmes legyen a környező arab országok ellen. Ekkor került izraeli ellenőrzés alá a Jordán nyugati partja, a Gáza-övezet, és a Golán-fennsík. Rossz idők következtek a PFSZ-re. Husszein, Jordánia királya ráunt az Arafat-vezette csoport ténykedésére országában, és egy rövid polgárháborúban kiszorította a palesztin hazafiakat (Jordánia lakosságának több mint fele, nem mellékesen, palesztin). A szervezet Libanonba volt kénytelen visszavonulni, ahol folytatta harcát Izrael ellen, de belebonyolódott az ott zajló polgárháborúba is. Egyesek szerint Arafatnak köze volt az '72-es müncheni vérengzéshez is, amikor terroristák izraeli olimpikonokat mészároltak le. Ennek ellenére 1974-ben az ENSZ megfigyelői státuszt adott a PFSZ-nek.
Nyolc évvel később Arafat támogatni kezdte a megszállt területek arab lakosságát is, akik lázadozni kezdtek a helyenként embertelen izraeli uralom ellen. Ezzel párhuzamosan a szervezet - újabb vereségeket követően - áttette székhelyét Libanonból Tunéziába.
Kacskaringós pályát tudhat maga mögött |
Kacskaringós pálya. Arafat gyors megtérését nemzetközi terroristából elismert és tiszteletreméltó államférfivá persze nem nehéz összekötni az arabok állandó és csúfos vereségsorozatával. A terror sem hozta meg az áhított sikereket (bár utóbb tárgyalóasztalhoz ültette Izraelt), ráadásul Arafat sokáig még az Perzsa-öböl menti kis arab államok vezetői számára sem volt szalonképes. Nem csak azért, mert a kis királyságok és diktatúrák notóriusan képtelenek tartós szövetségeket létrehozni (és ennek nem sok köze van a PFSZ-vezér terrorista mivoltához), hanem azért is, mert az önfejű és sokak szerint egyszerűen ostoba Arafat elkövetett néhány csúnya hibát. Ilyen volt például Irak oldalára állni '90-ben, hogy aztán egy vas nélkül maradjon a szövetségesek diadala után.
A PFSZ így persze kénytelen volt békét kötni, de az is lehet, hogy Arafat már bánja a dolgok ilyetén alakulását: a békefolyamat nem nagyon halad, ő pedig lassan beleőszül. A szélsőséges csoportok feletti uralma kétséges, sokan pedig - barátai közül is - ráuntak az eredménytelenségre. Diktatórikus vezetési stilusa miatt nehéz elképzelni, hogy halála után hasonló erejű férfiú állhat a palesztinok élére. Olyan valaki, aki képes összefogni a népet - leszámítva persze a radikális, szélsőségesen Izrael-ellenes csoportokat. Nem mellékesen ő maga az, aki igen hatékonyan takarítja el a porondról az összes szóbajöhető vezérjelöltet.