Átláthatóságra és jogállamiságra épít Obama
További Külföld cikkek
- Izrael újra lecsapott Bejrút belvárosában, videón a pusztítás
- Angela Merkel szerint ezért jelent Elon Musk nagy veszélyt a Trump-kormányban
- Moszkva üzent, az ukránok egész 2025-ös hadjáratát meghiúsították
- Minden, amit Vlagyimir Putyin új „csodafegyveréről” eddig tudni lehet
- Pont egy kínai teherhajó alatt sérültek meg a távközlési kábelek a Balti-tengeren
Befagyasztotta a Fehér Ház magas beosztású munkatársainak fizetését és fellépett a lobbisták ellen az új amerikai elnök, mondta Barack Obama szerdán, mikor bejelentette első hivatali intézkedéseit.
A kedden beiktatott Obama az elnöki stábbal tartott találkozóján a fizetések befagyasztását a gazdasági válság miatti megszorításokkal indokolta. Közölte azt is, hogy szigorítani fog a kormányban dolgozó egykori lobbistákra vonatkozó előírásokon. "Elnökségem sarokköve az átláthatóság és a jogállamiság lesz" - hangsúlyozta.
Az előző nap hivatalba lépett elnök közölte, a Fehér Ház száz olyan munkatársának a fizetését fagyasztja be, aki évente 100 ezer dollárnál többet keres. Az érintettek között van többek között a kabinetfőnök, a nemzetbiztonsági tanácsadó, valamint a sajtófőnök. "Az amerikai családok szorosabbra húzzák a nadrágszíjat, tehát nekünk is így kell tennünk" - fogalmazott első teljes hivatali napján Obama, aki szerint az amerikai nép tisztességes kormányt érdemel.
Megtiltotta, hogy csapatának tagjai bármilyen ügyben érdekkijáró tevékenységet folytassanak, illetve hogy lobbisták bármilyen jellegű ajándékot adjanak adminisztrációja tagjainak. A tilalom két évig azokra a kormányából távozókra is kiterjed, akik megpróbálnák befolyásolni hivatalban maradt korábbi barátaikat, kollégáikat.
Obama közölte, ezek a tilalmak minden korábbi kormányéhoz képest szigorúbbak, de betartja vonatkozó kampányígéreteit. Mint kifejtette, a kizárólag a lobbitevékenységre vonatkozó szabályok szigorítása, bármilyen kemény is, nem elegendő a washingtoni rendszer megújítására, ezért rendel el történelmi tilalmakat adminisztrációjának tagjai számára.
Arról is rendelkezett, hogy az információ szabadságára vonatkozó törvény előírásait következetesen be fogja tartatni kormányában, nem fogja engedélyezni, hogy információkat visszatartsanak különböző kifogásokat keresve. "Régóta túl nagy titkolózás folyt ebben a városban" - jegyezte meg.
Obama leszögezte, rendelkezései sajnos nem mennek olyan messzire, amennyire szerette volna, de elegendőek ahhoz, hogy a nyitottság új korszakának kezdetét jelezzék, "egyértelmű szakítást jelentve a szokásos gyakorlattal".
Obama szintén szerdán tanácskozik az amerikai haderő vezetőivel arról, hogy kampányígéretéhez híven 16 hónapon belül kivonja az amerikai csapatokat Irakból. Megbeszélést folytat Robert Gates védelmi miniszterrel, Mike Mulen admirálissal, a vezérkari főnökök tanácsának elnökével, és a délnyugat ázsiai amerikai erők parancsnokával, David Petraeus tábornokkal. "Az elnök tájékozódni fog, hogy mi történik Irakban, majd előterjeszti tervét, hogy 16 hónapon belül vonják ki az összes amerikai katonát Irakból" - közölte Robert Gibbs szóvivő.