Az Afrikai Unió nem ítéli el Mugabét
Diplomáciai források szerint az Afrikai Unió (AU) konfliktusmegelőzéssel foglalkozó tanácsa úgy döntött vasárnap, hogy nem tessz közzé hivatalos állásfoglalást a zimbabwei helyzetről, s várhatóan az AU sarm-es-sejki csúcsértekezletének résztvevői sem fogják bírálni Robert Mugabe hatodszor újraválasztott zimbabwei elnököt vagy megválasztásának módját.
Az AU konfliktusmegelőzéssel foglalkozó béke- és biztonság tanácsa zárt ajtók mögött ülésezett vasárnap. Névtelenül nyilatkozó diplomaták szerint a tanács háromórás vita után úgy döntött, hogy nem tesz közzé hivatalos állásfoglalást a zimbabwei helyzetről.
Maga az AU - állam- és kormányfők részvételével - hétfőn kezd kétnapos csúcsértekezletet az egyiptomi üdülőhelyen, Sarm-es-Sejkben, és a zimbabwei elnökválasztás lesz az a találkozó egyik legfőbb témája. Az AP hírügynökség birtokába került ugyanakkor az afrikai uniós külügyminiszterek által előzetesen összeállított határozattervezet, amely nem bírálja sem Mugabét, sem megválasztásának módját. A határozattervezet általánosságban elítéli az enökválasztás kísérő erőszakcselekményeket és párbeszédre szólítja a Mugabét és az ellenzéket.
A csúcsértekezlet résztvevői szerint Mugabét nem fogják nyilvánosan elítélni, csupán finoman sürgetni fogják arra, hogy érjen el valamifajta hatalommegosztási megállapodást az ellenzékkel. Bernard Membe tanzániai külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy "nem a csúcsértekezlet dolga minősíteni a vezetőket". Mint mondta, a sharm-es-sejki találkozón azt fogják áttekinteni a résztvevők, hogy mit tudnak tenni a szenvedő tömegekért Afrikában.
A hétfői-keddi egyiptomi tanácskozáson várhatóan jelen lesz maga Mugabe is, holott a zimbabwei ellenzék szerint ez sértés lenne a zimbabwei polgárokra nézve.
Robert Mugabe ellenfél nélkül nyerte meg az elnökválasztási pénteki, második fordulóját, miután vetélytársa, az első fordulóban győztes ellenzéki vezető Morgan Tsvangirai a hívei elleni erőszak láttán visszalépett. A választásokat kísérő erőszakkampánynak 86 halálos áldozata volt Zimbabwéban, közel 200 ezer embert űztek el otthonukból. A Pánafrikai Parlament megfigyelői szerint a második fordulót meg kell ismételni, mert a szavazás nem volt "sem szabad, sem igazságos, sem hiteles".