Egyszer majd vízum nélkül mehetünk Amerikába
További Külföld cikkek
- Az Egyesült Államok szerint hamarosan tűzszünet jöhet a Közel-Keleten
- Saját állampolgárait is lehallgathatja az amerikai kormány
- Egyre súlyosabb a konfliktus Ukrajnában, a NATO-tagállamok drasztikus lépésre készülnek
- Tízmilliókkal csábítják az ukrán frontra az orosz adósokat – aki túléli, tiszta lappal indul
- A buddhista királyságban épül meg a Tudatosság városa
a budapesti nagykövetségen
Az amerikai kongresszus mindkét háza elfogadta a múlt hét végén azt a törvénycsomagot, amelynek egy része a vízumkiadást is könnyítheti bizonyos országok számára a nem túl közeli jövőben. Az új törvény 700 oldalas, rendkívül bonyolult, éppen ezért szervezett a jogszabály értelmezéséről az amerikai nagykövetség kedden videokonferenciát.
Az elnök is jóvá fogja hagyni
James Jay Carafano, a Heritage Foundation, a jelenlegi amerikai kormányzathoz közelálló "think tank", vagyis befolyásos tanácsadó-elemző szervezet igazgatóhelyettese elmondta a magyar újságíróknak, hogy a most elfogadott törvényt az elnöknek még szentesítenie kell. Ez majdnem biztos, hogy megtörténik, és így heteken, hónapokon belül életbe léphet a jogszabály, de annak végrehajtása még a legjobb esetben is csak egy-másfél év múlva kezdődhet meg.
Hiába támogatta ugyanis mindkét nagy amerikai párt a törvényt, és hiába fogja azt minden bizonnyal az elnök is jóváhagyni, az amerikai kormányzatnak még a részletes szabályokat ki kell dolgoznia a törvény végrehajtására. A legfontosabb ezek közül - tudtuk meg más diplomáciai forrásból - az amerikai belbiztonsági szervek elvárásainak tisztázása.
Magyarország 10 százalék felett
A belbiztonsággal foglalkozó amerikai minisztériumok, országos szervek dolgozzák ki majd a részleteket, amelyek technikai és jogi feltételeket jelentenek. Így egyelőre csak annyi biztos, hogy a vízummentességet Amerika akkor adja meg például a magyaroknak, ha a Magyarországról érkező vízumkérelmek elutasítási aránya tíz százalék alá csökken.
Katonából biztonsági szakértő
James Jay Carafano, a Heritage Foundation igazgató-helyettese. A Heritage Foundation egy erősen jobboldali, befolyásos tanácsadó háttérszervezet, amely elemzéseket, szakértői anyagokat bocsát a jelenlegi amerikai kormányzat számára. Carafano több egyetem meghívott előadója, korábban 25 évet töltött az amerikai hadseregben, az alezredesi rangig emelkedett, és beszédírója volt többek között a vezérkari főnöknek is. Hivatásos katona, hadtörténész, tanár volt, jelenleg inkább biztonsági szakértőként dolgozik az amerikai kormányzatot a háttérből szakmai véleményekkel támogató alapítványnál. Számos kötete közül az egyik legfontosabb a Belbiztonság (Homeland Security) címet viseli.
Az amerikai nagykövetségtől az Index úgy értesült, hogy az elutasítási arány jelenleg 12,7 százalék, de a tendencia egyre javuló, közelíti a washingtoni törvényhozás által megszabott tízszázalékos határt. (Nálunk sokkal rosszabbul állnak a lengyelek, ahol az elutasítási arány 25 százalék körüli.)
Minket egyelőre nem érint
A magyarokat egyelőre nem érintik tehát az amerikai könnyítések, de még a csehek és a dél-koreaiak sem örülhetnek. Ők ugyanis bőven a 10 százalék alatt vannak, de az amerikai szervek még nem határozták meg a pontos feltételeket ahhoz, hogy valóban könnyítsék a vízumkiadást.
A technikai feltételek mellett egyébként az egyes érintett országoknak bilaterális (kétoldalú) egyezményekben kell majd megállapodniuk az USA-val arról, hogy náluk milyen intézkedések szükségesek ahhoz, hogy valóban bekerüljenek a vízummentes országok közé, az úgynevezett Visa Waiver Programba.
Bírál az EU
Az EU illetékesei egyébként élesen bírálták az amerikai kormányzatot, Franco Frattini, az Európai Bizottság alelnöke, bel- és igazságügyi biztos hétfőn Budapesten arról beszélt, hogy minden EU-tagállamnak egységesen meg kéne adni az amerikai vízummentességet. Frattini megjegyezte, hogy nem lehetnek másod- és harmadrendű állampolgárok, az USA nem különböztetheti meg az EU tagországait.
Carafano erre egyszerűen válaszolt: az USA-nak nincs mit tárgyalnia az EU-val vízumügyekben. Az Egyesült Államok ugyanis szuverén országokkal tárgyal, bilaterális kapcsolatokban kezeli a vízumügyeket. Régiókkal Washington tehát nem tárgyal.
Van, amiről érdemes tárgyalni az EU-val
Ugyanakkor Carafano kitért arra, hogy az úgynevezett Electronic Travel Authorization System (ETAS), amely a hasonló nevű ausztrál rendszeren (Electronic Travel Authority) alapulna, olyan ügy, amelyről az EU-val is tárgyalni kell. Ez olyan technikai paramétereket (az útlevelek géppel olvashatóságának garantálása, biometriai adatok feltüntetése) tartalmaz, amely a beutazáskor segíti a határrendészeti szervek munkáját.
Az ETAS bevezetéséről azért érdemes az EU-val tárgyalnia Washingtonnak, mondta Carafano, mert jobb, ha Lengyelországtól Angliáig mindenütt ugyanazokat a technikai megoldásokat alkalmazzák, amikor bevezetik ezt az ellenőrzési szisztémát.
A vízummenteseket is jobban ellenőrzik majd
Az ETAS bevezetése egyes megfigyelők szerint a jelenleg is vízummentességet élvező államok polgárainak amerikai beutazását érintheti negatívan. Közismert, hogy nagyon sok terroristagyanús személy ugyanis olyan útlevéllel érkezik, érkezett Amerikába, amelyet Visa Waiver Programban már résztvevő ország állított ki.
Carafano nem így gondolkozik. Szerinte a vízummentes országok polgárait is ellenőrizték eddig, csak az ETAS bevezetésével megelőzhető az, hogy valakit az Amerikába való megérkezésekor, a repülőtéren tartsanak vissza, vagyis ott nem engedik belépni az ország területére.