Azért ez nem kismiska

2007.12.05. 17:02
Bush megítélését nyilvánvalóan rontja, hogy Irán az amerikai titkosszolgálatok szerint sem folytat titkos atomfegyverprogramot. De az, hogy az elnöknek ekkora ütést lehet bevinni, az Charles Gati szerint "nem kismiska", a demokrácia működésének a bizonyítéka. A Vesztett illúziók szerzője az Ybl Klubban Kelet-Közép-Európa kilátásairól szólt amerikai szemmel, mi pedig Putyin jövőjéről faggattuk.
Fotó: Huszti István

Oroszországban vasárnap parlamenti választásokat tartottak. Az elemzői vélemények szerint valójában csak egy erőfelmérésről volt szó Putyin elnök részéről. Sikeres erőfelmérés volt a választás?

Először is azt mondanám, hogy ez egy olyan választás volt, mint amikor a Jóisten a paradicsomban azt mondta Ádámnak, hogy válasszon feleséget. Itt nagy választás nem volt. Oroszország nem demokrácia, egyre inkább a tekintélyuralom felé tart. Az úgynevezett választásnak az érdekessége csupán az, hogy mennyiben segíti elő Putyin maradását, illetve ennek a legitimálását. Hogy most a duma kétharmados többséggel módosítja-e az alkotmányt. De különben ezt a választást nem volna szabad választásnak hívni.

A Putyin jövőjével kapcsolatos találgatások egyik közös motívuma, hogy az elemzők többsége szerint nem lesz olyan, hogy Putyin után. Felmerül, hogy van-e egyáltalán más lehetőség Oroszországban.

Mindenütt van más lehetőség. Csak azért, mert nem tudjuk annak a nevét, aki jöhet, még nem jelenti azt, hogy nincs. Mindig előkerülnek politikusok, ezek közül egyik-másik nagyon tehetséges is lehet. Hogy Putyin idején nem volt alkalma senkinek országos, pláne nemzetközi hírnévre szert tenni, az még nem jelent semmit. Ki ismerte például Putyint a hatalomra kerülése előtt, Jelcin idején?

Putyin sorsa már azért is érdekes, mert a Jelcin-éra végét a bankárok háborúja, az oligarchák harca jelezte előre. Mark Ames az Exile-on megjelent elemzésében arra sorol bizonyítékokat, hogy most hasonló háború zajlik a Putyin-éra erős emberei, a szilovikok között.

Bushnak és Clintonnak is osztott tanácsokat

Charles Gati Budapesten született 1934-ben. 1953-55 között a Magyar Nemzet gyakornoka volt. 1956-ban, a forradalom után az Egyesült Államokba emigrált. Itt, az Indiana Egyetemen politológia diplomát szerzett, majd nemzetközi kapcsolatokból doktorált. Jelenleg a baltimore-i Johns Hopkins University Orosz- és Eurázsiai Tanulmányok tanszékének igazgatója. Idősebb George Bush és Bill Clinton elnökök alatt az európai és orosz ügyek főtanácsadója a külügyminisztérium politikai tervező részlegénél. 2006-ban jelent meg az 1956-os forradalom geopolitikai hátterét feldolgozó műve, a Vesztett illúziók. Könyvével 2007-ben elnyerte az amerikai szlavisztikai kutatásokat támogató szövetség rangos Marshall Shulman-díját.

Arról, hogy az egykori KGB-sek csapata mennyire szétforgácsolódott, több tanulmány és cikk is megjelent. Ezt kívülről senki sem tudja megítélni. Amikor Vlagyimir Krucskov, a KGB volt főnöke - akinek a magyarokhoz is sok köze volt - meghalt, a nekrológok szerint ő is erre a veszélyre figyelmeztetett. Minden politikai intézmény több frakcióból áll, olyan nincs, hogy egységes szervezet. Szerencsére ez a KGB-re is igaz.

Tehet-e bármit a Nyugat, ha Putyin bármilyen alkotmányos trükkel hatalmon marad? Amikor a kazah elnök, Nazarbajev trükközte ki a szabályokat, azt majdhogynem megtapsolták, mint a rend és a stabilitás diadalát.

Nézze, ha a Nyugat alatt a kormányokat értjük, akkor a válasz nem. Ha a Nyugat alatt a civil szervezetekre gondol, akkor a válasz az, hogy feltétlenül. Kapcsolatban állok a Freedom House-zal, az emberi jogi szervezet jelentései pedig hatásosak, hiszen széles körben közlik őket. De hogy ez megváltoztatná a helyzetet, azt kétlem. Hosszú távon valószínűleg igen, de rövid távon sajnos nem.

Szerda esti előadásában Kelet-Közép-Európa kilátásairól szól amerikai szemmel. Mennyire gondolkodnak stratégiailag a térségben az amerikaiak?

Nem szabad azt gondolni, hogy Kelet-Közép-Európa kulcsterülete az amerikai gondolkodásnak, egy olyan pillanatban, amikor a térség országai már nemcsak a NATO, hanem az EU tagjai is. El vannak könnyelve funkcionáló demokráciáknak, joggal, mert azok is. Mivel a diplomácia arra figyel, ami problémát okoz, itt nincs semmi, ami miatt izgatnák magukat.

Az amerikai külpolitika amúgy is nagyrészt a Közel-Keletre figyel oda, illetve a nagyhatalmakra, mert a geopolitikai egyensúly miatt az számít, hogy mi van Oroszországban, Kínában és természetesen, elsősorban, hogy mi van az Európai Unióban.

Magyarországról nézve mégis úgy tűnik, hogy a Gyurcsány-kormány oroszbarát intézkedései, például a Nabucco-ügy, illetve egy KGB-főiskolát végzett kém jelölése a titkosszolgálatok élére vihart kavart az Egyesült Államokban.

Ami a Nabucco-ügyet illeti, ez valóban így volt, de hangsúlyoznám a múlt időt. Szeptemberig ez ügy volt Washingtonban, energiaszakértők, politikai szakértők és diplomaták is felfigyeltek rá. Elég sok megbeszélés volt erről, részben a színfalak mögött, részben szinte a nyilvánosság előtt.

Az ügy megoldódott, Gyurcsány Ferenc beszéde tisztázta. Ő azt mondta, hogy mindig is ez volt a véleménye, de hát a politikusok nem szeretik elismerni, hogy valaha máshogy gondolkodtak. Ezen lehet mosolyogni, de a lényeg, hogy Gyurcsány átállt a jó oldalra, és a Nabucco-ügyet erőteljesen és szívből támogatja.

Ami a titkosszolgálatot illeti: én senkitől nem hallottam, nem olvastam semmit ebben az ügyben. Ezt itt vetették fel, hogy ez bizonyára Brüsszelben vagy Washingtonban ügy. Lehet, hogy bizonyos titkosszolgálatoknál ez ügy, de erőteljesen kétlem, hogy egy NATO-tagország miniszterelnöke ne nevezhetné ki, akit akar. Hogy ebbe külföldről beleszólnának.

Ugyanakkor szerintem, Charles Gati szerint rossz ötlet volt a kinevezése. Bölcsebb lett volna valaki mást találni. De kétlem, hogy ez hivatalosan felmerült.

Ha már a titkosszolgálatoknál tartunk. Hétfőn jelent meg az Egyesült Államokban a titkosszolgálatok összegző jelentése, amely tökéletesen felülírta az elmúlt négy év amerikai külpolitikáját azzal az állítással, hogy Irán már 2003-ban felfüggesztette titkos atomfegyverprogramját. Hasonló tartalmú jelentés készült Irakról a háború kitörése előtt, de csak a háború után került nyilvánosságra. Akkor a kudarcot a titkosszolgálatok nyakába varrták. Az, hogy most ez a jelentés még időben megjelenhetett, a titkosszolgálatok és Bush belső hatalmi játszmájának a része?

Amikor a jelentés megjelent, már Magyarországon voltam, így nincsenek belső értesüléseim. Amikor nem Amerikában vagyok, nem szeretem Amerikát bírálni, ezért azt mondanám, hogy ez a Bush-kormány renoméját mindenképpen gyengíti úgy Amerikában, mint világszerte. Ugyanakkor látok itt egy nagyon nagy pozitívumot is, mégpedig azt, hogy az amerikai demokrácia működik. Hogy ekkora pofont lehet adni az elnöknek és az alelnöknek. Azért ez nem kismiska. legalábbis nálam Amerika renoméját kifejezetten növeli. Ezt azért nem szabad elfelejteni napjaink erőteljesen Amerika-ellenes világában.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Ezért nem a Szent Péter-bazilikában temetik el Ferenc pápát

Ezért nem a Szent Péter-bazilikában temetik el Ferenc pápát

A szentatya végrendeletében mást is kért.

április 22., 14:26

  • Külföld
Ettől a függőségtől haláláig nem tudott szabadulni Ferenc pápa, de nem is akart

Ettől a függőségtől haláláig nem tudott szabadulni Ferenc pápa, de nem is akart

Vérbeli argentinként nem tudott élni nélküle.

április 22., 13:22

  • Külföld
Habebimus papam! – eldőlt, mikor kezdődik a pápaválasztó konklávé

Habebimus papam! – eldőlt, mikor kezdődik a pápaválasztó konklávé

Már csak a ceremónia hossza a kérdés.

április 22., 15:28

  • Külföld
Sulyok Tamás köztársasági elnök részt vesz Ferenc pápa temetésén

Sulyok Tamás köztársasági elnök részt vesz Ferenc pápa temetésén

Az államfő a magyarság szentatya iránt érzett tiszteletét kívánja kifejezni.

április 22., 13:30

  • Külföld
Így teltek Ferenc pápa utolsó órái

Így teltek Ferenc pápa utolsó órái

Ápolója állt hozzá a legközelebb.

április 22., 14:46

  • Külföld
Ferenc pápa legkedvesebb pillanatai

Ferenc pápa legkedvesebb pillanatai

Ferenc pápa életében azt vallotta, hogy a nevetés segít lebontani a társadalmi korlátokat.

április 22., 12:31

  • Külföld
Kanada üzenete Donald Trumpnak: tömegek támogatják az EU-csatlakozást

Kanada üzenete Donald Trumpnak: tömegek támogatják az EU-csatlakozást

A kanadaiak 44 százaléka támogatná az EU-tagságot

április 22., 14:35

  • Külföld
A Bloomberg szerint Orbán Viktort meg kellene fosztani a jogaitól, és erre lennének is eszközök

A Bloomberg szerint Orbán Viktort meg kellene fosztani a jogaitól, és erre lennének is eszközök

Gyakorlatilag szankcionálnák a magyar miniszterelnököt.

április 22., 13:32

  • Külföld
Lövöldözés történhetett egy svéd fodrászszalonban, többen meghaltak

Lövöldözés történhetett egy svéd fodrászszalonban, többen meghaltak

A nyomozás jelenleg is folyamatban van.

38 perce

  • Címlapon
Egyre több jel utal arra, hogy Trump valódi háborúra készül a legnagyobb ellenfelével

Egyre több jel utal arra, hogy Trump valódi háborúra készül a legnagyobb ellenfelével

Szalay-Berzeviczy Attilával a mögöttes mesterterv buktatóiról beszélgettünk.

1 órája

  • Címlapon
„Még mindig sírok, ha újranézem” – Bucsa, egy népirtás szemtanúja

„Még mindig sírok, ha újranézem” – Bucsa, egy népirtás szemtanúja

Bucsa tragédiája nemcsak Ukrajnáé, hanem figyelmeztetés mindannyiunk számára.

3 órája

  • Külföld
Szombaton temetik Ferenc pápát

Szombaton temetik Ferenc pápát

A szertartást követően a pápa koporsóját a római Santa Maria Maggiore-székesegyházba viszik.

április 22., 10:41

  • Külföld
Elhalasztják az első modern kori szent szentté avatási ünnepséget a pápa halála miatt

Elhalasztják az első modern kori szent szentté avatási ünnepséget a pápa halála miatt

A fiút az „internet védőszentjeként” emlegetik.

április 22., 06:08

  • Címlapon
Magyar Péter: Schmidt Mária holtukban is meggyalázza a több száz ukrán civil áldozat emlékét

Magyar Péter: Schmidt Mária holtukban is meggyalázza a több száz ukrán civil áldozat emlékét

A történész szerint nem csak az oroszok felelőssége lehet a bucsai mészárlás.

6 órája

  • Címlapon
Ennyit kerestek Szoboszlai Dominikék a Premier League-aranyéremmel

Ennyit kerestek Szoboszlai Dominikék a Premier League-aranyéremmel

Messziről is jól látható összegről van szó.

8 órája

  • Külföld
A Fehér Ház tagadja, hogy keresnék a Signal-botrányról elhíresült védelmi miniszter utódját

A Fehér Ház tagadja, hogy keresnék a Signal-botrányról elhíresült védelmi miniszter utódját

Pete Hegseth elmondása szerint nem fog lemondani.

április 22., 16:17

  • Külföld
Magyar katonák mentorálják a csádi hadsereget egy nemzetközi gyakorlaton

Magyar katonák mentorálják a csádi hadsereget egy nemzetközi gyakorlaton

Az eseményre Elefáncsontparton kerül sor.

április 22., 16:41

  • Külföld
A Harvard beperelte a Trump-kormányzatot a támogatások befagyasztása miatt

A Harvard beperelte a Trump-kormányzatot a támogatások befagyasztása miatt

Nem csillapodnak az indulatok az egyetem és az amerikai elnök között.

április 22., 07:14

  • Külföld
Bűnösnek vallotta magát az El Pasóban 23 embert meggyilkoló rasszista férfi

Bűnösnek vallotta magát az El Pasóban 23 embert meggyilkoló rasszista férfi

Az elkövetőt 90 egymást követő életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték.

április 22., 06:28

  • Külföld
Ellopták az amerikai belbiztonsági miniszter táskáját, benne 3000 dollárral

Ellopták az amerikai belbiztonsági miniszter táskáját, benne 3000 dollárral

Egy washingtoni étteremben történt az eset.

április 22., 06:38

  • Külföld
Donald Trump és felesége is részt vesz Ferenc pápa temetésén

Donald Trump és felesége is részt vesz Ferenc pápa temetésén

Az amerikai elnök közösségi oldalán jelentette be, hogy Rómába utaznak.

április 22., 09:31

  • Címlapon
Megvan Orbán Viktor és Robert Fico titka

Megvan Orbán Viktor és Robert Fico titka

Furcsa megoldás, de emiatt olyan jó a viszony Magyarország és Szlovákia között.

6 órája

  • Külföld
Spanyolország kitiltja az ultrafeldolgozott élelmiszereket és energiaitalokat az iskolákból

Spanyolország kitiltja az ultrafeldolgozott élelmiszereket és energiaitalokat az iskolákból

A rendelet egyéves felkészülési időt ad az oktatási intézményeknek.

április 22., 07:00

  • Külföld
Santa Maria Maggiore-bazilika

Santa Maria Maggiore-bazilika

április 22., 12:05

  • Külföld
Hét embert késelt halálra egy férfi a Fülöp-szigeteken

Hét embert késelt halálra egy férfi a Fülöp-szigeteken

Azt állítja, hogy munkatársai összeesküdtek a megölésére.

április 22., 11:23

  • Külföld
Felravatalozták Ferenc pápát

Felravatalozták Ferenc pápát

április 22., 10:08

  • Külföld
Nem akárki előtt szalutált Donald Trump

Nem akárki előtt szalutált Donald Trump

április 22., 06:53

  • Külföld
Egy tinédzser holttestére bukkantak a Földközi-tengernél

Egy tinédzser holttestére bukkantak a Földközi-tengernél

A fiú vasárnap délután ment el úszni, de nem tért vissza.

április 22., 08:37

  • Címlapon
Ez a különbség az Egri csillagok és a Hunyadi várostromjelenete között

Ez a különbség az Egri csillagok és a Hunyadi várostromjelenete között

Most mind a kettőt megnézhetjük.

1 órája