Rumsfeld tehet az iraki háborúról
További Külföld cikkek
- Nagy Csaba: A háború árnyékában a gyerekek mosolya ad reményt
- Két ember eltűnt, miután egy orosz teherhajó elsüllyedt a Földközi-tengeren
- Vlagyimir Putyin afrikai hatalma kezd összeomlani
- Elon Musk szerint csak az AfD mentheti meg Németországot
- Az Aszad utáni Közel-Keleten Irán a legnagyobb vesztes, a legnagyobb nyertes pedig Törökország
Súlyos bírálatokkal illette az amerikai hadvezetést és személyesen Donald Rumsfeld volt amerikai védelmi minisztert is a brit hadsereg nemrég nyugállományba vonult előző vezérkari főnöke, aki szerint az amerikaiak sem az iraki háborút, sem az utána következő teendőket nem tervezték meg megfelelő módon.
Rumsfeld az egyik
Sir Mike Jackson tábornok, aki az iraki invázió idején állt a brit fegyveres erők élén, jövő héten megjelenő önéletrajzi könyvében - amelyből a konzervatív The Daily Telegraph közölt szombaton előzetes részleteket - intellektuális csődnek minősíti Rumsfeld tevékenységét az iraki háborúval kapcsolatban. Sir Mike szerint a Pentagon volt főnöke "egyike azoknak, akiket a legnagyobb felelősség terhel a jelenlegi iraki helyzetért".
A nyugalmazott vezérkari főnök a Soldier (Katona) című kötetben azt írja, Rumsfeld nem volt hajlandó elégséges számú katonát bevetni ahhoz, hogy Szaddám Huszein rendszerének összeomlása után is fenn lehessen tartani Irakban a rendet és a törvényességet. Jackson szerint a volt amerikai védelmi miniszter elvetette azokat a részletesen kidolgozott terveket is, amelyeket az amerikai külügyminisztérium vázolt fel Irak kormányzásáról a hadműveletek utáni időszakra.
A brit tábornok a könyvben rövidlátó politikának minősítette az iraki hadsereg és a biztonsági erők szélnek eresztését, mert szerinte ezeket az alakulatokat szövetséges parancsnokság alá lehetett volna vonni a háború után.
Nem ez az első olyan nyilvános megjegyzés valamely magas rangú brit katonai vagy politikai vezető részéről, amely az iraki biztonsági alakulatok feloszlatását és Donald Rumsfeld ebben játszott személyes szerepét keményen bírálja.
Nem Jackson volt az első
Geoff Hoon volt brit védelmi miniszter, aki az iraki háború első időszakában állt a hadügyi tárca élén, májusban a The Guardian című brit lapnak felfedte, az iraki hadsereg feloszlatása ügyében a brit kormány egyértelműen az amerikaiak ellen érvelt, de Rumsfeld hajthatatlan volt.
Az amerikai védelmi miniszter akkori érvei szerint az iraki hadsereg erős átpolitizáltsága miatt nem lehetett biztosra venni, hogy a haderővel együtt nem tartanák-e meg Szaddám Huszein volt iraki elnök számos emberét is, mondta Hoon a tavaszi Guardian-interjúban. A volt brit miniszter szerint a fegyverrel és katonai ismeretekkel bíró irakiak tömeges elbocsátása azonban katasztrofális döntés volt, mivel lehetővé tette, hogy Szaddám emberei csatlakozzanak az al-Kaidához és a szunnita felkelőkhöz.
Helytelen a terrorizmus elleni fellépés
Jackson tábornok önéletrajzi írásában a globális terrorizmus elleni amerikai fellépés egészét is helytelennek minősíti, mert az szerinte túlzott mértékben épít a katonai erőre, a nemzetépítés és a diplomácia rovására.
A The Daily Telegraph szombati kommentárja szerint ezek az eddigi legsúlyosabb bírálatok, amelyekkel valamely magas rangú brit katonai vezető az Irakban űzött amerikai katonapolitikát illette. Sir Mike írása fényt vet arra a mélyen gyökerező feszültségre, amely a brit hadsereg-parancsnokság és a Pentagon viszonyát jellemezte az iraki háború felkészülési időszakában és a hadműveletek után, írta a brit napilap.