Még meg sem jelent, máris vitatják a Massachusetts Institute of Technology (MIT) kérésére készített, az iraki háború áldozatainak számáról szóló új jelentést, jelentette a CNN. A John Hopkins Bloomberg School of Public Health vezető kutatója, Gilbert Burnham vezetésével készített felmérés szerint 2003 márciusa, az iraki háború kirobbanása óta 655 000-en vesztették életüket a harcok következtében.
Nem tudomány, politika
A témával foglalkozó kutatók egybehangzó véleménye szerint az adatok hibásak. "Ez nem kutatás, ez politika" - jelentette ki például az áldozatok számát megközelítőleg 50 000-re tevő Nemzetközi és Stratégiai Kutatások Intézetének (CSIS) vezetője, Anthony Cordesman a CNN-nek. Szerinte a kutatás inkább a november eleji képviselőházi és szenátusi választások kampányához kapcsolódik, nem a tudományos munkához.
Valóban, eddig az iraki háború áldozatait összegző civil szervezetek mindegyike 40-60 000 közötti áldozatot becsült. A legtöbb szervezet sajtójelentések és iraki halottasházak összesített adatai alapján dolgozik.
Szeretnek manipulálni
A John Hopkins stábja ehelyett ezernél több iraki háztartás megkérdezésével végezte vizsgálatát, majd az adatokat súlyozva közölték - bár a súlyozást máris megkérdőjelezi, hogy hivatalos népszámlálási adatok nem állnak rendelkezésre, azaz semmi sem garantálja a felmérés reprezentativitását.
Az átpolitizáltság gyanúját tovább erősíti, hogy a John Hopkins legutóbb a 2004-es elnökválasztás előtt adott ki a többi jelentéshez képest szintén brutálisan eltúlzott, módszertani hibákkal tarkított becslést az iraki háború áldozatairól. Akkor a kutatás vezetője elismerte, hogy szándékosan időzítették az elnökválasztás elé a jelentés publikálását.