További Külföld cikkek
- Nem várt vita az amerikai politika jobb oldalán: egymásnak esett Elon Musk és több trumpista
- Sosem látott jelenséget észleltek a dél-koreai reptéren a katasztrófa előtt
- Kitiltják a büntetett előélettel rendelkezőket Milánó központjából
- Beiktatták az új georgiai elnököt, tüntetések törtek ki a fővárosban
- Elon Musk véleménycikkben kampányolt az AfD mellett, lemondott a mérvadó lap rovatvezetője
|
A kiotói egyezmény
A három évvel ezelőtt Japánban elfogadott kiotói egyezmény lényege az, hogy a globális felmelegedés miatt - ami hosszú távon a sarki jég megolvadásához és a tengerszint drasztikus megemelkedéséhez vezethet - az emberiségnek drasztikusan vissza kell fognia az ózonkárosító anyagok atmoszférába juttatását. Számokban kifejezve ez annyit jelent, hogy 2012-re 5,2 százalékkal az 1990-es szint alá kell szorítani a hat fő, üvegházhatást előidéző anyag kibocsátását. (Ez a hat fő anyag a széndioxid és a metán, illetve különböző légkondicionáló berendezésekben és spray-kben jelenlevő anyagok.)
Az egyezmény életbelépéséhez az kell, hogy legalább ötvenöt ország ratifikálja azt, és az általuk kibocsátott széndioxid-mennyiség legalább 55 százalékát tegye ki az egész károsanyag-kibocsátásnak. Erről egyelőre szó sincs: az aláírók (harmincan) többsége szegény, fejlődő ország, rajtuk pedig édeskevés múlik. A jelenlegi tárgyalások a célkitűzések megvalósításának hogyanjáról, a mechanizmusokról és a felügyeleti szervekről szólnak.
Jóval drasztikusabb csökkentésre volna szükség
,,Kiotó nem elég radikális, de ez van, ezt kell megvalósítani" - foglalta össze lapunknak sok zöldszervezet véleményét Ámon Adrienn, az Energia Klub szakértője. Ebben még sok kormányzati képviselő is egyetért, radikálisabb csoportok pedig 80-90 százalékos kibocsátás-csökkentést szeretnének. Ámon elmondása szerint azonban az sem biztos, hogy egyáltalán lehetséges a globális felmelegedés megállítása.
Áttörésre aligha kerül sor
A jelenlegi tárgyalásokról szólva a szakértő úgy vélekedett, hogy a jelenlegi amerikai politikai helyzet - választáson túl, esketésen innen - nem teszi lehetővé, hogy az amerikaiak - akik egyébként nem írták alá az egyezményt, és Ámon szerint nem is fogják egyhamar - bármi komolyat felvállaljanak. Szintén kis esélyt lát arra, hogy az egyezményben foglaltak megvalósításának mechanizmusaiban, illetve azok felügyeletében pontosan megállapodjanak, márpedig ezek nélkül az egész keveset ér. Mindezen túl fontos a hágai találkozó: ,,Első ízben esik szó valódi tartalomról" - mondta a szakértő.
Komoly ellenkezésre lehet számítani nem csak a nagy ipari országok, de az ipari lobbi részéről is. Az atomenergia-lobbi alternatívaként igyekszik feltüntetni magát, az olajtermelő országok pedig kompenzációt követelnek a kárért, amit a kiesés várhatóan okozna nekik. Az Energia Klub szakértője hangsúlyozza: igencsak megnehezíti az előrelépést, hogy nincs igazi egyetértés az alternatív energiaforrásokat illetően. A zöldek nem támogatják sem az atom-, sem a vízenergiát, ehelyett energiatakarékosságot és hatékonyabb felhasználást, valamint megújuló energiaforrásokat javasolnak. Az biztos, hogy a tanácskozás eltérő véleményű és főképp eltérő érdekű lobbicsoportok küzdelmének színhelye lesz.
Magyarországnak nem lesz nehéz dolga
Magyarország egyelőre nem ratifikálta az egyezményt, de fogja - ebben mindenki egyetért. Hazánk 6 százalékos kibocsátás-csökkentést vállal 2012-re, méghozzá az 1985-87-es átlaghoz képest. ,,Ez könnyebbséget jelent nekünk, hiszen azóta a teljes nehézipar összeomlott, ami jelentősen csökkentette a kibocsátást" - mondta el az Indexnek Pató Zsuzsanna, a Magyar Természetvédők Szövetségének munkatársa.
|